Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Завдання «Великої четвірки»

3 квітня, 2004 - 00:00

Iніційований майже рік тому, 25 червня 2003 року, Спілкою юристів України Всеукраїнський громадянський форум на підтримку конституційної реформи нарешті відбувся — вчора в столичному Національному палаці «Україна». Нагадаємо, що задумували його як альтернативу ще одному всенародному обговоренню зміненого варіанта конституційної реформи. Адже у результаті минулорічного обговорення президентського законопроекту на рівні трудових й інших колективів країни, а також під впливом експертної спільноти, початковий варіант політреформи зазнав істотних змін. Зокрема, вилучили спірне та складне на даному етапі розвитку політичної системи положення про двопалатний парламент. Услід за ним втратив свою актуальність і пункт про зменшення кількості депутатів ВР. Були й інші зміни. Те, що нині є основою для проведення конституційних змін, відоме широкій громадськості як законопроект №4105. Саме на його підтримку в Києві зібралося понад 3000 делегатів iз усіх регіонів України. Слід відзначити, що представництво населення України організатори Форуму забезпечили на «відмінно». Згідно зі звітом мандатної комісії, від кожного регіону країни до столиці приїхали близько 100 делегатів, серед яких — і лікарі, і вчителі, і працівники соціальної сфери, і бізнесмени, і пенсіонери, і керівники ЗМІ. Відвідали Форум Президент України, глава уряду, народні депутати, міністри. Журналістів, які прибули висвітлювати захід, також було достатньо. Загалом Форум пройшов з аншлагом. Неприємно вразило, щоправда, потрійне оточення Палацу «Україна», тому, якщо серед киян були охочі підтримати конституційну реформу та послухати палкі промови однодумців, то потрапити до приміщення вони, на жаль, не змогли.

Виступали з трибуни, до речі, також не тільки «перші особи». На підтримку необхідності політичної реформи висловилися й регіональний представник Спілки юристів, і голова Червоного Хреста з Черкаської області, і директор однієї зі шкіл-інтернатів Полтавщини, і керівник Інституту електронної фізики НАНУ, і багато інших. Здебільшого всі говорили про те, що президентсько- парламентська форма правління, відігравши позитивну роль на етапі становлення української держави, вичерпала себе. І тепер, щоб вирішити безліч накопичених в усіх сферах суспільного життя проблем, необхідна інша модель взаємодії гілок влади, а також суспільства та держави. На думку делегатів Форуму, найоптимальнішою для розвитку України на даному етапі може бути парламентсько-президентська форма правління, що позитивно зарекомендувала себе в багатьох країнах Європи.

Як завжди захоплено та метафорично висловився з трибуни перший президент України, лідер фракції Соціал- демократичної партії України (об’єднаної) Леонід Кравчук. Він сказав, що не заявлятиме про негайні покращання після проведення конституційної реформи. «Цього не станеться. Ми житимемо краще тільки тоді, коли ми цього захочемо, і тоді, коли ми себе поважатимемо, і коли ми візьмемо на себе відповідальність за організацію життя та за організацію влади», — сказав Л. Кравчук.

Природно, з найбільшою увагою вчорашні громадянські збори поставилися до промови Президента України Леоніда Кучми. Він, зокрема, заявив, що політична реформа в Україні унеможливить монопольний вплив на владу з будь-якої сторони і сприятиме розмежуванню влади та бізнесу. На думку Л. Кучми, парламентсько-президентська республіка створить основу для ефективної діяльності опозиції, оскільки зміни, які вносять до Конституції, «не дозволять нікого наділити непомірною владою — ні президента, ні Верховну Раду, ні уряд». «Реформа закладає конституційну базу та відкриває шлях до цивілізованої опозиції, що є обов’язковим елементом нової політичної системи. Без реальної опозиції новий механізм влади — відповідальний парламент, обмеження влади першої особи, коаліційність уряду, — просто не працюватиме», — наголосив Л. Кучма. Президент відзначив, що в зв’язку з цим дії опозиції, «особливо тієї, яку називають правою, в тому числі й під час обговорення змін до Конституції, іноді приголомшують своїм ірраціоналізмом і безвідповідальністю».

До речі, напередодні Форуму постійного представника Президента в ВР Олександра Задорожнього запитали, навіщо проводити такий захід, якщо вже все вирішене, й основні політичні сили досягли домовленості в цьому питанні? На що постпред відповів: «Чому все вирішене? У нас усе вирішують наприкінці десятої секунди (десять секунд — час проведення голосування в парламенті України. — Ред. ), і ще є час змінити думку».

КОМЕНТАРІ УЧАСНИКІВ

Олександр ГНУЧИЙ , голова ради ветеранів Канівського райвідділу внутрішніх справ:

— На форум приїхали не професійні політики, представники не партій, не блоків, а трудових колективів, профспілкових організацій, і наше завдання — задати політикам певний напрямок. Я дуже сподіваюся, що організатори форуму справді прислухаються до висловлених думок, і позиція учасників буде врахована при здійсненні політичної реформи. Загалом же ті зміни до Конституції, які були узгоджені депутатами Верховної Ради до остаточного схвалення, я підтримую. Дуже добре, що вдалося залишити норму про всенародне обрання Президента України та прийти до ідеї пропорційних виборів.

Геннадій ПИВНЯК , ректор Національного гірничого університету (Дніпропетровськ), академік НАН України:

— Політреформа необхідна для динамізації розвитку суспільства. Вона також мусить підняти авторитет влади. Я вірю, що нинішній Всеукраїнський громадянський форум — це той чинник, який не тільки завершить політичну дискусію в суспільстві, але й створить умови для подальшого, післяреформенного розвитку громадянського суспільства в Україні.

Олександр СПИЦЬКИЙ , директор Конотопського електромеханічного заводу, перший заступник секретаря конотопської міської організації СДПУ(О):

— З моменту створення суверенної української держави минуло вже досить часу, і той період, коли була потрібна сильна президентська влада, пройшов. На перший план виходять політичні партії, які починають усе суттєвіше впливати на розвиток суспільства. Настав час реформ, які змінять схему державного устрою у відповідності з новими реаліями, відкривши Україні магiстральний шлях в Європу, в цивілізоване демократичне суспільство.

Надія ОМЕЛЬЧУК , пенсіонерка, делегат від Житомирської області:

— Хоча після прийняття діючої Конституції пройшло не так багато часу, зміни відчутні: іншим стало і суспільство в цілому, і окремі громадяни. Треба, щоб при владі реально стали політичні партії. Коли ми голосуватимемо за конкретну партію, ми підтримуватимемо її принципи, її ідеї. Тільки таким чином можна зрушити вперед наше суспільство. Якщо реформа піде тим шляхом, який офіційно декларується, це буде справжній поступ для нашої країни.

Наталія ТРОФІМОВА, «День», Володимир СОНЮК, «День»
Газета: