Для України Чорнобиль — це не лише чорний біль пам’яті. Це — насамперед, щоденне буття у широкому полі постчорнобильських проблем, масштаб яких має планетарне значення. Менше року тому я разом із послами України відвідав зону відчуження та на власні очі побачив і відчув усе те, про що говорять і б’ють на сполох працівники Чорнобильської АЕС, жителі зони і Славутича, міжнародні та українські фахівці та експерти. Побачене вкотре переконало мене, що без адекватної підтримки з боку міжнародного співтовариства, мобілізації національних і світових зусиль не може бути мови про безпечне майбутнє прийдешніх поколінь, зрештою, наших дітей та онуків.
Із плином часу обсяг негативних наслідків екологічної катастрофи виявляється дедалі чіткіше. Втім, (хіба не парадокс?) все гострішою постає загроза звикання до тематики Чорнобиля, особливо у міжнародному контексті.
Уряд України вдячний світовій спільноті за цьогорічні вияви солідарності з нашим народом у зв’язку з 20-ю річницею Чорнобильської трагедії. Однак ми особливо цінуємо підхід, демонстрований багатьма нашими партнерами, який підтверджує, що подолання наслідків аварії — завдання постійне й системне. Завдання, яке стосується всього світу.
Для української дипломатії привернення уваги міжнародної спільноти до проблеми Чорнобиля та сприяння об’єднанню і нарощенню міжнародних зусиль для подолання наслідків катастрофи були й залишаються безумовним пріоритетом.
У 1997, 2000 і 2005 роках Україна була ініціатором трьох донорських конференцій для фінансового наповнення Чорнобильського фонду «Укриття». За результатами конференцій країни-донори оголосили про внески на загальну суму близько мільярда доларів США. Сьогодні вкрай необхідно вийти на технічні рішення і реалізацію міжнародних проектів для Чорнобильської АЕС.
Технічна складність і комплексний характер таких завдань вказує, що основою для практичних результатів може бути винятково єдність міжнародних зусиль, консолідована відповідальність та вміння знаходити компромісні вирішення проблем. У ці дні про Чорнобиль згадує весь світ.
У Києві послання підтримки постраждалим державам прозвучало на представницькій міжнародній конференції «Двадцять років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє», яка відбулася за участю Президента України Віктора Ющенка, генерального директора ЮНЕСКО Коїчиро Мацуури, заступника генерального директора МАГАТЕ Томіхіро Танігучі, заступника генерального директора ВООЗ Сюзани Вебер- Мосдорф, Федерального міністра сільського господарства та лісництва, довкілля та водного господарства Австрії Йозеф Прьоля (представника країни, яка зараз головує в ЄС).
Вельми важливо, що одночасно з міжнародною конференцією у нашій столиці відбувається гуманітарний форум «Відродження, оновлення і розвиток людини», організований міжнародним благодійним фондом «Україна-3000» на чолі з дружиною Президента України Катериною Ющенко. Участь у цьому заході взяли дружини глав іноземних держав та керівники багатьох благодійних фондів.
Із особливою увагою Україна чує слово солідарності, мовлене Папою Римським Бенедиктом ХVI, Вселенським Патріархом Варфоломієм I, багатьма світовими лідерами.
На початку квітня Палата представників Конгресу США ухвалила резолюцію на підтримку зусиль щодо подолання наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Документ підтриманий абсолютною більшістю конгресменів, які схвалили намір надати допомоги Чорнобильському фонду «Укриття» та закликали інші країни та Європейський Союз продовжити фінансування Фонду.
Очікуємо, що 28 квітня, у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку відбудеться спеціальне пам’ятне засідання Генеральної Асамблеї, присвячене 20-й річниці Чорнобильської трагедії, схвалення відповідного підсумкового документа, а також оприлюднення заяви Генерального секретаря ООН Кофі Аннана.
Від Вашингтона до Токіо, від Стокгольма до Канберри людство поминає Чорнобиль. Понад 700 тематичних акцій в цей час проводять українські представництва за кордоном спільно з нашими партнерами, аби привернути увагу світової спільноти до необхідності подолання спільними зусиллями усього комплексу наслідків аварії на ЧАЕС та пошуку адекватних відповідей на проблеми, які все ще потребують вирішення.
Світова підтримка приймається Українським народом із вдячністю і шаною. Ми віримо, що для Чорнобиля має розпочатися новий день. День надії. День реальної і практичної міжнародної солідарності. День Відродження.