Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Збідненому урану – «ні»

19 січня, 2001 - 00:00

Європейський парламент рекомендував країнам— учасницям НАТО — не застосовувати боєприпасів із малим вмістом урану доти, доки не будуть опубліковані результати наукових досліджень про вплив збідненого урану на людей і навколишнє середовище. Резолюцію про мораторій було прийнято в середу пiсля завершення дебатів щодо так званого «балканського синдрому», в яких брав участь верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Хав’єр Солана, який обiймав під час бойових дій у Боснії та Косово посаду Генерального секретаря НАТО. Незважаючи на позицію НАТО, яка полягає в тому, що ніяких доказів зв’язку між збідненим ураном та смертельними захворюваннями серед військових, які служили на Балканах, не існує, — за резолюцію проголосували 394 із 626 депутатів Європарламенту.

В цьому документі, що не має юридичної сили для Євросоюзу, йдеться про необхідність проведення відкритого розслiдування, повідомляє агентство Інтерфакс- Україна. Його буде передано до Ради Європи. Депутати Європарламенту вимагають ретельно вивчити наслідки використання боєприпасів, що містять уран, на цивільне населення та військовий контингент, а також з’ясувати, чи може ця речовина проникати в організм людини через повітря, воду або їжу. Крім того, в резолюції міститься звернення до ряду організацій взяти участь у наданні допомоги iмовiрним жертвам «балканського синдрому». Своє слово в «урановому скандалі», що набирає обертів, скажуть згодом і фахівці Європейської комісії з питань захисту навколишнього середовища. Вони планують діяти спільно з колегами з Північноатлантичного альянсу та Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Солана, зі свого боку, підкреслив, що «бажання скоріше прояснити цю ситуацію мають усі, позаяк ми стурбовані становищем людей, які зараз страждають», — повідомляє Інтерфакс- Україна. При цьому він нагадав, що не можна забувати основну причину, через яку було застосовано цю зброю, — необхідність «погасити насильство» в Косово і Боснії. Солана пообіцяв, що подальше розслідування цiєї проблеми буде проводитися в умовах повної прозорості, і закликав частину депутатів Європарламенту, які виступають за повну заборону боєприпасів із збідненим ураном, до зваженості в оцінках.

Денис СКЛЯРЕНКО, «День»
Газета: