Сезон відпусток — у розпалі. Хтось для відпочинку вибирає порівняно не спекотні травень та червень, комусь подобається найспекотніший липень, але добре обізнані з кліматичними умовами, зокрема України, планують відпустку на серпень-вересень: і спека не така, і зменшується в цей період наплив людей. На початку туристичного сезону-2009 чиновники заявляли, що економічна криза сприятиме розвитку внутрішнього туризму, зокрема зеленого. Так це чи ні, аналітики підрахують восени, наразі ж дані соціологічного дослідження компанії Research and Branding Group показали, що й справді — в наших громадян інтерес до вітчизняних туристичними маршрутів прокидається, хоч і слабо. Більш промовистими є інші цифри: наприклад, що цього року 42% українців планують провести відпустку вдома, не мандруючи навіть власною країною, не кажучи вже про закордон. На думку соціологів, це справді криза, тому що провести відпустку на садовій ділянці чи городі планують саме 40—49-річні громадяни, які за інших умов, вочевидь, хотіли б і розважитися, і подивитися світ.
Цікаво, що цього літа економлять навіть ті люди, чиї доходи виросли в порівнянні з минулим роком (таких — 4%): з них також 40% збираються провести відпустку вдома, а 22% відповіли, що вирушать у Крим. Експерти це пояснюють так: можливо, вони бояться чергової хвилі кризи, тому наперед заощаджують. Також очевидно, що економічна криза найбільше зачепила жителів сіл — вони взагалі нікуди не збираються їхати (тільки 10% — на море в Україні).
ВІТЧИЗНЯНОМУ ЗЕЛЕНОМУ ТУРИЗМУ НАДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ МОЛОДЬ І ЖІНКИ
Більшість проблем, пов’язаних із розвитком нашого внутрішнього туризму, покладено на Державну службу туризму та курортів України, але цього року фінансування галузі скоротилося у десять разів. «На нашу галузь виділено 2,5 мільйона гривень, при цьому кредиторська заборгованість становить понад чотири мільйони, тобто ми опинилися в повному мінусі, — сказала «Дню» перший заступник голови Держкомтуризму Ольга Соколова. — Але є позитивна тенденція: торік в Україні збільшився внутрішній туризм — майже на 20%. Це надає величезні можливості для розвитку туристичного бізнесу всередині країни. Пріоритетними нині є оздоровчий туризм (відпочинок та лікування), подієвий, що передбачає підготовку до Євро-2012 (до речі, вже розроблено 63 тематичні маршрути по шести регіонах, які прийматимуть чемпіонат), а також тури вихідного дня».
Якщо серйозно підійти до промоції туристичних маршрутів України, то в нас є шанси багато які з них «розкрутити», адже, за даними соціологів, відпочинком в Україні найбільше цікавиться молодь та ті, кому ще немає сорока.
Так, майже половина людей віком від 19 до 29 років планують цього літа відпочити на Чорному або Азовському морях, 35% хочуть відвідати якесь українське місто чи село, і тільки 26% віддадуть перевагу відпустці за кордоном. Також цікавляться українськими туристичними стежками люди віком від 30 до 39 років. За даними компанії Research and Branding Group, 32% з них теж не проти подорожувати Україною, при цьому 40% захотіли поїхати за кордон. Найбільш пасивними і, очевидно, економними є, як уже зазначалося, 40—49-річні: вони здебільшого відпочиватимуть на дачі, нікуди не подорожуючи, або біля річки.
Є ще й гендерні особливості відпочинку українців. Соціологи зауважили, що більшість українських чоловіків у виборі відпочинку є досить контрастними: або риболовля, або на море за кордон. Жінки ж висловлюються або за дачу, або за подорожі містами чи селами України.
ВІДПОЧИНОК ЗА КОРДОНОМ І РІВЕНЬ ДОХОДІВ
Цього літа на відпочинку економить більшість українців — і ті, чиї доходи залишилися такими ж, і ті, в кого вони скоротилися. До речі, так було й узимку. За словами заступника голови Держкомтуризму Ольги Соколової, «під час цьогорічного зимового сезону тенденція до зниження поїздок за кордон теж збереглася: за даними туристичних операторів, наданими нашій службі, в цілому виїзні туристичні потоки зменшилися на 30—50%». Про активність українців улітку, сподіваємося, ми ще дізнаємося, наразі ж заявляють про те, що поїдуть відпочивати за кордон лише 1,5%(!) з тих опитаних, чиї доходи збереглися. Цікаво, що аж 22% пенсіонерів сказали, що цього літа збираються побувати в зарубіжних країнах. Цифра дивує самих дослідників, але, зважаючи на те, що в Україні кожен третій — пенсіонер і багато хто працює, можливо,це й правда...
У порівнянні з минулим роком, коли лише 2% українців не могли визначитися із відпусткою, 2009-го не знають, де відпочиватимуть, уже 11% опитаних. І на це є вагомі причини. Наприклад, через кризу люди шукають, де і як можна додатково заробити, тому експерти передбачають, що багато хто взагалі не братиме відпустки. «Обмежені доходи більшості жителів України не дають їм можливості вибирати саме той вид відпочинку, який би був до душі. З’являється потреба пошуку більш відповідних до матеріального становища та більш доступних варіантів проведення відпочинку... Це може призвести до невпевненості у власних силах, поглиблення депресивних настроїв», — попереджають аналітики Research and Branding Group.
За даними соціологів, найбільше обмежать себе у відпочинку люди, котрі планували побувати улітку в санаторіях. Як правило, це далеко не завжди забезпечені люди (пенсіонери, інваліди, пільговики), у яких низький рівень доходів. 40% із них збираються провести літо вдома, а 17% — поїхати на Чорне або Азовське моря.
Якщо ж згадати розумну фразу, що відпочинок — це зміна виду діяльності, то з будь-якої ситуації можна взяти щось корисне: якщо вже так не вистачає коштів на поїздки Україною чи за кордон, можна зайвий раз зустрітися з сім’єю, друзями чи родичами. Зрештою, можна зайнятися хобі, на яке раніше не вистачало часу.