Депутати пропонують продовжити мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2013 року. Це зазначено в законопроекті №9586, поданому в парламент головою фракції Партії регіонів Олександром Єфремовим та головою аграрного комітету Григорієм Калєтніком. Прийняти його потрібно, бо депутати не ухвалили у другому читанні законопроект «Про ринок земель». Тим часом до останнього документа в учасників ринку лишилися претензії. «День» попросив екс-міністра аграрної політики України, а нині — першого заступника голови правління МХП Юрія МЕЛЬНИКА оцінити останню редакцію законопроекту «Про ринок земель»:
— Я завжди говорив і повторю зараз: ринок землі повинен працювати. Але при цьому має бути ринкова економіка. Ми для себе визначили кілька позицій, на які законодавцям потрібно звернути увагу, щоб не обмежувати вільний ринок землі. Якщо ці обмеження залишаться, то вони не дадуть змоги ринкові повноцінно запрацювати.
Перше зауваження — норма про обмеження оренди — не більше шістьох тисяч га в одному районі й не більше 5% аграрних земель в області.
Друге — державний земельний банк. Законопроект передбачає створення такого суб’єкта господарювання, який матиме прерогативу щодо заставоутримувача, не маючи достатньої інфраструктури та грошей... Якщо держава хоче надати повне право розпоряджатися своїм майном 7 мільйонам власників земельних паїв, то доцільно було б, щоб кожен банк міг бути учасником земельної іпотеки...
Третє — я не до кінця вірю в ідеологію про 100 га землі в одні руки (максимальна площа землі в особистому володінні)... Це штучне заниження, яке нічим не пояснюється.
Наступне — нехай у законі залишається норма про 1% (витрат підприємства. — Авт.) на соціальну сферу того регіону, де працює компанія. Але паралельно треба зафіксувати, що нормативна оцінка землі буде незмінною на певний час, наприклад, на 5—10 років. Саме на її основі визначається орендна плата за паї. Без цього жодна компанія не зможе нормально планувати свій бізнес на рік.
І останнє — визначити в законі поняття максимального строку оренди земель сільгосппризначення. Адже у прикінцевих положеннях Земельного кодексу скасували максимальний строк передачі землі в оренду й написали, що він регламентується законом, а яким саме — не вказано.