Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Землю фермерів оцінять ще раз

30 листопада, 2001 - 00:00

Голова Держкомзему України Анатолій Даниленко виступив категорично проти створення державного іпотечного банку на базі банку «Україна». На його погляд, реально система кредитування села запрацює тоді, коли відповідальність за неповернення грошей буде поділено між фермером і банком. «У нас вже є досвід банку «Україна», держава не повинна знову брати на себе зайві функції», — заявляє Даниленко.

Зараз Держкомзем розробляє проект створення системи іпотечного кредитування під заставу землі. За планами уряду, позичальником грошей будуть спеціально створені недержавні іпотечні організації. До них увійдуть фермери та інші зацікавлені компанії, в тому числі й банки. «Сформуються об’єднання фермерів, вони випустять акції, виставлять їх на світовий показ. Є організації, які мають незадіяні фінансові ресурси. Наприклад, Пенсійні фонди. Вони зможуть видавати кредити і під 1%, і під 1,5%», — говорить голова Держкомзему. За його словами, відповідальність за неповернення кредиту в іпотечній організації нестиме не тільки власник закладеної землі, а й все акціонерне товариство, яке випустить цінні папери. Новий проект іпотечного кредитування потрібно буде затвердити як закон у Верховній Раді. Але вже, очевидно, наступного скликання. Держкомзем сподівається, що при цьому опір комуністів буде не таким сильним, як при затвердженні Земельного кодексу.

Ну а поки відчуження землі сільськогосподарського призначення законом заборонено, селяни не дуже активно отримують акти на власність. Лише 25% земельних ділянок повністю знайшли господарів. Ще на 21% заявки подані, але вони знаходяться на розгляді Держкомзему. «До весни вийдемо на 35%», — обіцяє Даниленко. На його погляд, селянам не варто поспішати з отриманням актів на землю. Брати кредити під заставу вони зможуть лише через два роки. Хоча багато політичних аналітиків не виключають, що спробу відмінити мораторій на торгівлю землею зробить вже в наступному році парламент нового скликання.

Газета: