Прогнози урожаю зернових в Україні незабаром можуть стати таємною інформацією. Принаймні уряд зобов’язав Мінагрополітики і Мінекономіки розглянути питання про доцільність віднесення прогнозних показників валового збору зерна до конфіденційної інформації і прийняти відповідний нормативно- правовий акт. Ця вимога міститься у Постанові Кабінету Міністрів «Про недоліки у роботі окремих органів виконавчої влади із забезпечення продовольчої безпеки та заходи щодо стабілізації ринку основних продовольчих товарів». Такі дії, очевидно, повинні в майбутньому убезпечити країну від кризових явищ на продовольчому ринку.
В Асоціації фермерів України вважають, що в урядовій постанові питання поставлене, можливо, надто жорстко, але певний резон у припиненні інформаційних «викидів» усе-таки існує. На думку заступника президента асоціації Валерія Петрова, державним чиновникам зовсім не обов’язково розбурхувати громадську думку своїми прогнозами до того часу, поки не зібрано весь урожай. «Продовольчої кризи у країні немає — є штучно викликаний ажіотаж. Через це фермери вже мають збитки», — сказав він «Дню». На некомпетентність чиновників у публічній діяльності як основну причину паніки вказав і президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. Він, зокрема, нагадав про постійні заяви членів уряду про очікуваний неврожай, які робилися «в істеричному тоні». Природно, частина населення, що найменше адаптована до нових життєвих умов, кинулася до прилавків, щоб запастися продуктами. Але й накладення табу на інформацію про зерно — це не кращий вихід зі становища. «Це абсолютно безглузда акція у стилі бюрократії, і вона може призвести тільки до зворотного ефекту», — сказав О. Пасхавер.
«Це дежа вю радянських часів», — так охарактеризував можливе засекречення даних про врожай генеральний директор компанії «Мономах» Володимир Барабаш. Парадокс, за його словами, в тому, що: у країні, як виявляється, немає достовірної офіційної інформації ні про зібраний, ні про майбутній врожаї, то з чого робити таємницю? Начальник інформаційно-аналітичної служби компанії «АПК-Інформ» Андрій Панкратов вважає, що засекречення інформації про зерно не заспокоїть ринок, а швидше навпаки — невідомість може посилити панічні настрої. Адже якісь прогнози однаково робитимуть аналітики, тільки за відсутності офіційних даних вони будуть менш якісними і з великим діапазоном думок. Не можна також скидати з рахунків і візуальні спостереження за станом зернових. «Цього року, спілкуючись iз операторами зернового ринку і сільгоспвиробниками в усіх регіонах країни, ми чули від них, що пшениці зберуть мало. Це говорили задовго до того, як прозвучали урядові прогнози. Отже, закриття офіційної статистики однаково не дозволить приховати справжній стан справ. Ринок потрібно регулювати у інший спосiб», — відзначив А. Панкратов.
До 28 липня ранні зернові і зернобобові скошено на площі 3,5 мільйона гектарів. Згідно з оперативною інформацією з регіонів, найбільші укоси — в Автономній Республіці Крим (406,4 тис. га) та в Одеській області (380 тис. га), найменші — у Львівській (22,4 тис. га) та Івано-Франківській (21,8 тис. га) областях. Всього в Україні вже намолотили 3,9 мільйона тонн зерна.