Мабуть, багато хто з читачів «Дня» звернув увагу на незвичні для нашого телебачення відеоролики, в яких найвідоміші наші сучасники-українці — Володимир Гришко, Віталій Кличко, Ольга Сумська, Сергій Бубка, Святослав Вакарчук, Ніна Матвієнко, Олег Скрипка та інші — читають рядки поезії Івана Франка... Це лише один із запланованих заходів з популяризації спадщини видатного українського письменника, філософа й громадського діяча, якому цього року виповнюється 150 років із дня народження.
— Мало хто заперечуватиме той факт, — говорить художній керівник Державної театрально- видовищної агенції співак Іван Попович, — що Франко належить до мислителів найвищого всесвітнього виміру. Та, на жаль, його багатогранна творчість недостатньо відома не тільки широкому загалові, але й інтелектуальній еліті. Ювілей Каменяра — прекрасна нагода повернутися до спадщини великого українця, щоб заново осмислити її... За розпорядженням Кабміну, наша агенція організовує й проводить цілу низку культурно-мистецьких акцій.
— На жаль, традиційно святкування проводять у столиці, а регіони дуже часто залишаються поза ювілейними подіями...
— Цього разу ми вирішили зламати цю традицію. Найбільшу увагу зосередили саме на заходах в обласних та районних центрах, маленьких містах і селах. Причому культурні акції стали проводити ще до серпня. Так, у травнi в Івано-Франківську відбувся Фестиваль театральних вистав. У ньому взяли участь Львівський театр ім. М. Заньковецької, колективи з Луганська, Кіровограда, Ужгорода. Були показані вистави як за п’єсами самого Франка, так і за творами сучасних авторів, в яких відчувається наслідування Франкових традицій.
— Усе це добре, але Івано- Франківськ не назвеш маленьким провінційним містом...
— Для маленьких міст і сіл ми підготували іншу програму: концерти та літературно-мистецькі вечори. Назви цих вечорів говорять самі за себе — «Пісня моя, доле моя», «Я, що вийшов із народу», «Є така країна Франкіана», «Поете, тям!»... Починаючи з червня, в Чернігів, Житомир, Ніжин, Коростишів, Корсунь-Шевченківський, Лохвицю, Ромни, Умань, Канів, Гребінку Полтавської області, Краснодон на Луганщині приїздили актори театрів та солісти провідних концертних закладів України. Серед них актори Святослав Максимчук та Валерій Буймістер, доцент кафедри української мови та літератури Національного університету ім. І. Франка Тарас Пастух, чоловічій квартет «Гетьман», Наталія Якимець, Лілія Коструба, Марія Ліпінська та ін. Франко поєднав на одній сцені досвідчених майстрів і молодь. Причому програма концертів розроблялася таким чином, щоб у західних регіонах виступали, здебільшого, артисти зі сходу й навпаки. Ці концерти триватимуть до середини вересня. Останні відбудуться в селах Львівської області — Березівці Миколаївського району, Рава Руській, Зубрі Пустомитівського району.
— Чому ми звертаємося до таких постатей, як Франко, лише в дні ювілеїв? Чому програма популяризації творчості Франка, Шевченка, Лесі Українки, наших сучасників — Івана Миколайчука, Леоніда Бикова та інших не може буде постійним держзамовленням?
— Причина прозаїчна — брак коштів. Сьогодні їх ледь-ледь вистачило в Міністерстві культури й туризму на проведення франківських ювілейних заходів. Завтра згадаємо про нового ювіляра й забудемо років на десять про Франка... Звичайно, це неправильно, але я маю надію, що наші програми сколихнуть свідомість, люди потягнуться до книжкової полиці, до творів великого Каменяра. А це, я вважаю, й є метою всього того, що ми зараз робимо...