«Усю відповідальність за стан погоди несе сама погода». У такий жартівливий спосіб вирішили реабілітуватися творці одного з численних метеорологічних сайтів. Більше того, там же міститься і щиросерде признання в тому, що і в XXI столітті досвідчені вчені і розумні прилади до кінця не можуть зрозуміти «мислення» небесної канцелярії. Проте всілякі довідки щодо дощів, температури та вітрів залишаються найбільш рейтинговими. І вже, без сумнівів, погодна тема розмов залишається однією із найпоширеніших.
Ось, наприклад, Києвом поповзли серйозні чутки, що завтра-післязавтра всім доведеться відчути себе жителями Середньої Азії або Африки, оскільки термометри покажуть понад 40 градусів зі знаком плюс. У Гідрометцентрі, щоправда, з цього приводу лише розводять руками і запевняють, що справи йдуть з точністю до навпаки — молитви «засмажених» були почуті, і погода стане просто оптимальною: 25— 26 градусів в денний час доби.
Водночас довгострокові загальноєвропейські прогнози вказують на те, що клімат все ж потеплішав. Все літо в Європі протримається більш ніж спекотна погода (близько 34 градусів). А згідно з даними голландського інституту моделювання клімату, в перервах між виснажливою спекою на Європу чекають сильні зливи, оскільки при глобальному потепленні в атмосфері накопичується велика кількість вологи. Дощі, прогнозують голландські вчені, будуть іти майже 5 днів, і цілком ймовірно, що Європа, як і минулого року, опиниться під водою. На думку доктора фізико-математичних наук, начальника відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського гідрометеорологічного інституту Вазіри Мартазінової, Україна в кліматичному плані також зазнала метаморфоз. Зараз усі області країни «обзавелися» субтропічним кліматом, а «нова» циркуляція повітря сприяє агресивній «поведінці» з боку циклонів. Тепер, на її думку, в будь-яких регіонах України може спостерігатися різке чергування «тепло — холодно», а також у будь-який момент варто чекати шквальних вітрів, смерчів та інших природних «звірствувань».
Незважаючи на те, що до календарного літа залишилося ще два дні, перші жертви сонця вже є. За даними МНС, за травень в Україні потонули 90 чоловік, із яких 18 — діти, а за найспекотніший минулий тиждень не вдалося врятувати 12 дорослих і 6 дітей. У міському управлінні охорони здоров’я підрахували, що сонячна агресія обертається збільшенням кількості серцевих нападів приблизно в 1,5 разу, гіпертонічних криз — у 2 рази, а в глобальних масштабах сприяє збільшенню онкологічних захворювань.
Традиційні правила поведінки в умовах надзвичайної спеки добре відомі і навіть набили оскому: в обов’язковому порядку головний убір, менше активності і правильне втамування спраги. Як розповідає завідувач кафедри гігієни харчування Національного медичного університету ім. Богомольця Віктор Ципріян, в спекотну погоду найкраще вгамовувати спрагу мінеральною водою, хоч вона, як показує практика, за уподобаннями істотно поступається солодкій. «Мінералка» за рахунок великого вмісту в ній солей утримує воду в крові і сповільнює подальше настання спраги, на відміну від дистильованої і прісної. Лимонад же залишає солодкий присмак, який відразу ж провокує повторне водопиття. Крім того, лікарі радять у жаркі дні пити маленькими ковтками, вживати якомога більше фруктів та овочів і не вгамовувати спрагу алкогольними напоями, оскільки вони сприяють обезводненню організму і згущенню крові. І найголовніше — не забувати, що щоденна норма для здорової людини становить всього 30 мл рідини на кілограм ваги.