«Ми не хочемо ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. — Авт.)! Ще немає закону, який зобов’язував би нас його створити», — кричали в приміщенні одного з дарницьких жеків на зібранні майже дві сотні мешканців столичного будинку по вулиці Вербицького, 11. Саме так люди відреагували на пропозицію ініціативної групи з мешканців свого ж будинку створити ОСББ.
Один із представників ініціативної групи Олександр Іваненко на початку зборів спробував пояснити опонентам плюси та мінуси появи кондомініуму (інша назва ОСББ). «Різниця в тарифах та обслуговуванні зараз не виникне, а потім є можливість навіть зменшити оплату», — почав було пояснювати він.
Однак противники створення ОСББ його перебили і попросили надати конкретні економічні розрахунки на підтвердження сказаного. Не дочекавшись відповіді, люди ще певний час обмінювалися думками й після 25 хвилин з’ясування правди про ОСББ завершили збори. Уже втретє прихильникам і противникам кондомініуму не вдається дійти згоди.
Пенсіонер Микола Зінченко із цього будинку розповідає, що йому за 25 років вже набридло бачити обшарпані й неремонтовані під’їзди. «Нічого не робиться, бо грошей у жеку немає навіть на віник та лампочку... Люди поводяться негарно, не стежать за порядком у будинку», — нарікає пенсіонер. Тому він виступає за створення ОСББ, бо тоді, мовляв, усі кошти, які за законом ідуть на утримання будинку, надходитимуть безпосередньо до правління ОСББ, яке й опікуватиметься питанням ремонту. Крім того, ставши повноправними господарями будинку, мешканці будуть ретельніше берегти своє майно і дбатимуть про нього по-господарськи, вважає він.
Але більшість мешканців будинку поки що проти створення ОСББ. «Не треба спекулювати на тому, як виглядають під’їзди. Ми самі їх пофарбуємо, а от спробуйте поміняти труби власним коштом», — каже мешканка будинку Ніна Бородіна. Жінка стверджує, що рік у рік біля будинку прориває неправильно прокладені при будівництві труби. І жек ледь устигає їх ремонтувати. «Викопають яму, і ми повинні будемо здати тільки за неї з кожного мешканця по дві-три тисячі гривень, а нам їх копають ледь не щодня», — продовжує Бородіна. Крім того, після створення ОСББ земля під будинком та прибудинкова територія перейдуть у власність мешканців будинку. Шлях до приватизації землі — великий ризик її втратити, підсумовує жінка.
Земля під будинком та прибудинкова територія справді змінює власника — вона переходить у співвласність мешканців такого будинку, зауважує Іваненко. Але здати її в оренду чи продати без рішення більшості мешканців ОСББ не можна, пояснює він. А якщо в статуті ОСББ буде встановлено вимогу 100% згоди мешканців на здачу землі в оренду чи на продаж, то й поготів немає чого хвилюватися, заспокоює представник ініціативної групи.
Як розповів «Дню» начальник жеку 203 Дарницького району, до якого належить даний будинок, Олександр Плотник, сьогодні на обслуговуванні його жеку перебувають 56 будинків. «Цей будинок — один з перших пілотних проектів, де хотіли створити ОСББ і показати, як добре самому бути господарем у власному домі», — пояснює він. У разі згоди мешканців будинку створити ОСББ Міністерство житлово-комунального господарства України виділило б гроші для проведення капітального ремонту будинку. Втім, доки немає згоди більш як половини мешканців, ОСББ за адресою Вербицького, 11 не буде.