Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Жодного дня без відставки

2 грудня, 2006 - 00:00
ПЕРШІ АВТОГРАФИ У НОВОГО МІНІСТРА / ФОТО ЛЕОНІДА БАККА / «День»

Олександру Морозу таки вдалося сторгуватися з Віктором Януковичем. Торг виявився дуже вдалим. Тому з сьогоднішнього дня керувати більш ніж 300-тисячною армією міліціонерів замість Луценка буде колоритний соціаліст Василь Цушко. За одну добу регіонал Микола Джига, якого особисто прем’єр сватав на посаду міністра МВС, поступився своїми міністерськими амбіціями на користь пана Цушка. Сказано — зроблено. У п’ятницю соціалісти знову демонструють неабияку партійну дисципліну і солідарно, всією фракцією, відправляють у відставку Луценка, який був донедавна їхнім соратником.

Як відомо, в четвер під час вечірнього голосування для відставки Юрія Луценка бракувало тільки трьох голосів. Підтримали відсторонення Юрія Віталійовича регіонали, комуністи, бізнес-крило БЮТ і один соціаліст. Пікантність ситуації полягала саме в поведінці соціалістів. Дехто з експертів уже встиг назвати цей крок проявом партійної послідовності (Луценко, як відомо, донедавна був членом СПУ). Наївні. Насправді все набагато прозаїчніше.

Сам новопризначений міністр внутрішніх справ Василь Цушко вважає себе компромісною фігурою на цій посаді. «Я вважаю себе компромісною фігурою, яка влаштовує і Президента, і прем’єра», — сказав він журналістам після голосування.

Примітно, що глава Секретаріату Президента Віктор Балога позитивно оцінив призначення Василя Цушка. Треба сказати, своєю милостивою позицією на вчорашньому брифінгу він просто шокував журналістів, які чекали зовсім іншої реакції. «Це одне з найкращих рішень, оскільки Цушко — зважений політик, який не буде приймати різких рухів і буде думати про те, щоб у суспільстві було спокійно, розуміючи, яку роль відіграє міністр внутрішніх справ», — сказав Балога. Звільнення ж Луценка він назвав «нормальним процесом».

А щодо самого Юрія Віталійовича, то в політичних колах активно обговорюють новину про те, що Віктор Ющенко планує призначити екс-міністра МВС на вакантну посаду глави СБУ. Та політолог Володимир Застава вважає ці «розмови» інформаційною провокацією. «Антикризова коаліція не проголосує за таке призначення. Але цікаве інше. Вже давно в політичній еліті витає образ нової пропрезидентської «помаранчевої» сили. Заковика тільки в лідері. Потрібен одіозний, харизматичний політик, який ще не розтратив довір’я Майдану. Ним може стати саме Юрій Луценко», — вважає Застава.

ПОМСТА ТАРАСЮКУ

Ще у четвер Віктор Ющенко в інтерв’ю Бі Бі-Сі сказав, що «Тарасюк буде працювати». Але антикризова коаліція розсудила інакше. Їм таки вдалося помститися «пронатовському» міністрові. Його відправили у відставку, «за» — 247 голосів.

Учора на пленарному засіданні у Верховній Раді регіонали і комуністи звинуватили Бориса Івановича в тому, що він ніби намагався зірвати поїздку прем’єра до США. Йому навіть ставили за вину те, що ціни на російський газ для України зросли до 130 доларів, а тарифи піднялися втричі.

Однак до відставки Тарасюка доклали рук і «свої». Із 247 голосів два голоси дала фракція президентської «Нашої України». Це: Володимир Заплатинський і Олександр Волков. За відставку Тарасюка також проголосували четверо з учорашніх 18-ти організаторів демаршу в БЮТ: Михайло Гладій, Олександр Єдін, Максим Луцький і Василь Хмельницький.

Однак якщо з відставкою Луценка все більш-менш зрозуміло, то історія з Тарасюком, безумовно, буде мати продовження. Оскільки немає закону про Кабінет Міністрів, то остаточну відповідь тут може дати тільки Конституційний Суд. На думку радника Президента Ігоря Коліушка, у рішенні Верховної Ради немає логіки. «Якщо міністр призначається за поданням Президента, якщо Президент, згідно з Конституцією, визначає зовнішню політику, то, відповідно, без Президента вирішувати питання відставки не можна. Але знову-таки Конституцію можна тлумачити по-різному, і тільки Конституційний Суд може дати системне тлумачення», — сказав у розмові з «Днем» Коліушко.

А поки звільнений міністр повинен підкоритися рішенню Верховної Ради. Принаймні, так вважає глава Секретаріату Президента Віктор Балога. Разом з тим він не виключає можливості, що Президент повторно внесе кандидатуру Тарасюка на пост керівника МЗС. «Ющенко має право ще раз внести кандидатуру Тарасюка», — зазначив Балога.

Проте передбачати дії Президента справа невдячна. До того ж Віктор Янукович збирається до свого від’їзду у Вашингтон зустрітися з Президентом і обговорити кандидатури на посаду міністра закордонних справ України. Як показали серпневі події, Президент дуже навіть піддається на вмовляння.

МІНІСТЕРСТВОМ МОЛОДІ БУДЕ КЕРУВАТИ ПЕНСІОНЕР

Насамкінець Верховна Рада призначила на посаду міністра у справах сім’ї, молоді та спорту члена фракції Партії регіонів, віце- президента Національного олімпійського комітету Віктора Коржа.

За це рішення проголосували 247 депутатів. Корж був обраний до парламенту за списком Партії регіонів під номером 172. Він народився у 1957 році. Під час реєстрації кандидатом у народні депутати України значився як пенсіонер.

Олена ЯХНО, «День», Наталія РОМАШОВА
Газета: