Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Жодної політики немає, чистий кримінал»

3 березня, 2004 - 00:00

Генеральна прокуратура України відмовила в порушенні кримінальної справи за матеріалами генерала СБУ Валерія Кравченка, які передав до Генпрокуратури депутат Микола Томенко. Про це повідомив на зустрічі з журналістами у вівторок у Києві Генеральний прокурор України Геннадій Васильєв. За його словами, проведений Генпрокуратурою аналіз фактів порушень закону в матеріалах В. Кравченка не виявив, тому підстав для порушення кримінальної справи немає. «Це остаточний висновок», — сказав Г. Васильєв. Він також зазначив, що вказівок щодо стеження за будь-ким також не було — це встановила перевірка.

Зі слів народного депутата Миколи Томенка (фракція «Наша Україна»), з яким В. Кравченко зустрічався в Берліні, В. Кравченко готовий повернутися до України, якщо Генпрокуратура відкриє справу за наданими ним документами. В іншому випадку Кравченко попросить політичного притулку в Німеччині.

«Якщо експертиза встановить, що в матеріалах Кравченка міститься державна таємниця, то в разі їх оприлюднення Томенком він відповідатиме, — сказав також Г. Васильєв. — Якщо він оприлюднить цю інформацію, він відповідатиме згідно зі статтею 328 Кримінального кодексу — розголошення державної таємниці».

Генпрокурор також назвав повернення на батьківщину В. Кравченка — «генерала, співробітника СБУ, носія секретної інформації, в якій можуть бути зацікавлені іноземні спецслужби», — закономірним. Г. Васильєв вважає, що В. Кравченко повинен «без будь-якої передачі (екстрадиції. — Ред. ) повернутися: це було б і логічним, і правильним з усіх поглядів». «А що стосується його як юриста, то я маю дуже великі сумніви. Напевно, правову оцінку своїм діям він давати не може», — заявив Генпрокурор.

Зачепив Генпрокурор на своїй прес-конференції й інші резонансні теми. Він заявив, що Генеральна прокуратура України офіційно вважає екс-прем’єра Павла Лазаренка організатором вбивства народних депутатів Володимира Щербаня та Вадима Гетьмана. Зі слів Геннадія Васильєва, на сьогодні Генпрокуратура завершила розслідування справи П. Лазаренка. «Його обвинувачують в організації вбивства депутатів Щербаня та Гетьмана, — сказав Г. Васильєв. — Жодної політики немає, чистий кримінал». «Він повинен нести покарання за нашими законами», — додав Генпрокурор. (Суд над колишнім прем’єр-міністром України Павлом Лазаренком у Сан-Франциско відбудеться 8 березня. Якщо в США його визнають винним за 31 пунктом обвинувачення, йому загрожує ув’язнення загалом терміном на 370 років.) Як повідомлялося, в квітні минулого року Апеляційний суд Луганської області засудив до довічного ув’язнення вбивць депутата Верховної Ради Євгена Щербаня та голови Української міжбанківської валютної біржі, народного депутата Вадима Гетьмана.

Геннадій Васильєв також повідомив журналістам про те, що Генпрокуратура України не має у своєму розпорядженні даних, що стосовно кандидата в президенти Російської Федерації Івана Рибкіна на території України чинили протиправні дії. Зі слів Генпрокурора, за фактом зникнення І. Рибкіна на території Росії та його перебування в Україні триває розслідування. Зокрема, затримали одного з родичів народного депутата Романа Безсмертного — Сергія Безсмертного і громадянина України Ігоря Керезя, але їх уже відпустили. Г. Васильєв наголос ив, що народних депутатів Р. Безсмертного і Давида Жванія неодноразово викликали на допит до Генпрокуратури, але вони так і не з’явилися. «Народний депутат не може так поводитися», — зазначив він. Проте на запитання, яким чином ці особи причетні до історії з Рибкіним, Г. Васильєв не дав конкретної відповіді: «Що стосується інших обставин, то ми проводимо розслідування», — цитує Генпрокурора Iнтерфакс-Україна.

Газета: