Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Жорстокий» тиждень ізраїльсько-палестинського конфлікту

24 листопада, 2000 - 00:00

Незважаючи на недавній заклик Вашингтона до Ізраїлю і Палестини — припинити кровопролиття, вчорашній день на Близькому Сході не обійшовся без нових жертв. Унаслідок ракетної атаки ізраїльськими силами на Західному Березі було вбито, як стверджують в Ізраїлі, палестинського виробника бомб. Учора ж стався новий вибух, в організації якого знову звинувачено палестинців: було висаджено в повітря палестинсько-ізраїльський офіс зв’язку біля єврейського поселення в Секторі Газа. Унаслідок вибуху загинув один ізраїльтянин, кілька палестинців були поранені.

Схоже, саме цього тижня протистояння палестинців ізраїльтянам досягло піку жорстокості. Починаючи з понеділка, щодня арабські бойовики (правда, своєї причетності до злочинів вони так і не визнали) організовували теракти, в яких гинуло переважно мирне населення. Ізраїль, зі свого боку, вдавався до ракетних атак, найпотужніших за два місяці конфлікту. Кількість загиблих уже перевищила 260.

Намагаючись вгамувати обидві сторони, держсекретар Сполучених Штатів Америки Мадлен Олбрайт у середу звернулася до керівництва Ізраїлю та Палестинської Автономії, закликаючи перших відвести свої війська з Сектора Газа, скасувати всі санкції проти палестинців, а других — припинити стрілянину. Американський держсекретар запропонувала створити своєрідну буферну зону між ізраїльськими військами та палестинськими демонстрантами. Також вона запропонувала палестинськiй адміністрації арештувати всіх винних в організації вибухів. У телефонних розмовах з палестинським лідером Ясіром Арафатом та ізраїльським міністром закордонних справ Шломо Бен-Амі пані Олбрайт обговорила можливість проведення нових переговорів. За словами керівника зовнішньополітичного відомства Ізраїлю, палестинці виступають саме за їх відновлення.

У той же час, поки що про нове дихання в мирному процесі на Близькому Сході говорити зарано. Поступатися, очевидно, жодна зі сторін не збирається. Хоча ізраїльський міністр закордонних справ і повідомив, що, судячи з бажання палестинців відновити переговори, Арафат просто стомився від затяжного конфлікту. Між тим, палестинський лідер сьогодні має відлетіти до Москви, мабуть, сподіваючись на лобіювання палестинських інтересів у переговорах. Утім, вплив Росії на Близькому Сході вже давно втратив свої позиції, тому й не виключено, що всі старання Арафата виявляться марними.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: