Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Журналісти виступили за «територію без «калашнiкових»

14 липня, 2006 - 00:00

Випадок зі знімальною групою телеканалу СТБ, на яку депутати з Партії регіонів та їх помічники напали просто під стінами Верховної Ради, сколихнув журналістську спільноту. Учора кілька десятків журналістів прийшли на загальний збір, щоб відреагувати на порушення своїх прав, і домовилися оголошувати персональний інформаційний бойкот політикам, що перешкоджають роботі працівників ЗМІ. Першим «чорну мітку» отримав народний депутат від Регіонів Олег Калашніков. До вечора під відповідним листом-зверненням стояло 150 підписів журналістів зі всієї України. Усе почалося з того, що в середу опівдні журналістка Маргарита Ситник і оператор Володимир Новосад знімали репортаж про наметове містечко Партії регіонів у Маріїнському парку, коло Верховної Ради.

У цей час до пікетувальників підійшла група людей, двоє з яких — з депутатськими значками. Вони стали забороняти телевізійникам знімати. А коли зрозуміли, що вся розмова записана на телекамеру, побили телеоператора, зламали камеру і відібрали касету з відзнятим матеріалом. Серед одного з нападників Маргарита впізнала депутата від фракції Регіонів Олега Калашнiкова, з яким перед цим писала інтерв’ю. Коментуючи ситуацію іншим журналістам, цей нардеп віджартовувався і погрожував журналістці. А тим часом його колега Ігор Шкіря стверджував, що співробітники СТБ влаштували провокацію і побили самі себе. Проте Володі Новосаду було не до жартів — він продемонстрував колегам понівечену камеру. «Нас роз’єднали і в мене почали виривати камеру з рук. Я вперше в житті закричав: «Міліція! Міліція», але ніхто не відреагував, хоча поруч було багато міліціонерів», — розказав він і поїхав знімати побої. Учора вранці такий перебіг подій підтвердили у ході перевірки працівники Печерського райуправління міліції.

Цікаво, що спочатку представники Партії регіонів жодних проблем у поведінці однопартійців не побачили. Та за добу інцидент переріс у скандал, який екс-прес-секретар Януковича, нині депутат Ганна Герман порівняла із торішнім конфліктом між журналістами і Президентом Віктором Ющенком. Навчені досвідом боротьби з темниками, журналісти, як і торік, мобільно зібралися, щоб стати за захист своїх колег.

«Подібні дії чітко кваліфікуються 171-ю статею Кримінального кодексу України, де йдеться про кримінальну відповідальність за перешкоджання законній діяльності журналістів, що і мало місце під час нападу на знімальну групу», — сказано у «Відкритому листі-вимозі журналістів України до Партії регіонів, під якою підписалося близько 150 журналістів.

Особливо насторожує той факт, що це вже не вперше «регіонами» розпускають руки щодо журналістів, коли ті виконують свої професійні обов’язки. Так, 13 червня 2006 року активісти Партії регіонів блокували у Феодосії кореспондента інформаційного агентства УНІАН Дмитра Стаховського і заважали йому працювати. А 3 червня депутат Верховної Ради від Партії регіонів Дмитро Шенцев побив на сесії облради у Харкові фотокореспондента Андрія Авдошина, який співпрацює з агентствами «Associated Press», «ІТАР- ТАСС», «Photolenta».

«Після даного випадку є підстави говорити навіть про системне нерозуміння окремими членами Партії регіонів основних принципів демократії та свободи слова, яке чомусь набуває широкого масштабу», — сказано у заяві.

Розуміючи, що інцидент під Верховної Радою набирає небажаного резонансу, заступник голови Партії регіонів Євген Кушнарьов вибачився перед знімальною групою СТБ і перед усією пресою за вчинок Калашнікова. Зробив вигляд, що вибачився, і сам Калашнiков, який так і не захотів визнати своєї провини, називаючи позицію журналістів «провокацією». Водночас лідер партії Віктор Янукович в інтерв’ю «Українській правді» повідомив, що Регіони не можуть виключити Калашнікова з фракції, бо не мають повноважень, а відтак той відбудеться «суворою доганою».

Чи є таке вибачення і реакція лідерів адекватною відповіддю на порушення, покарання, за яке передбачене Кримінальним Кодексом України? Чи були адекватними дії правоохоронців, які перебували на місці злочину, але вирішили не втручатися? Чи мають порушники моральне право звертати вину на журналістів і продовжувати їх ображати публічно?

У час, коли Партія регіонів претендує на повноту влади в Україні, такі впевнені і безкарні дії її представників змушують думати про серйозну загрозу свободі слова.

Продовження теми на стор. «Телебачення»

Михайлина СКОРИК, голова Київської незалежної медіа-профспілки, спеціально для «Дня»
Газета: