16 мікроавтобусів «Івеко» і один «Мерседес» має у своїй приватній власності одна луцька родина. Всі ці транспортні засоби зареєстровані на дружину-підприємця. Господар же перебуває на обліку в службі зайнятості, але лише цього року за чотири місяці 13 разів перетинав кордони України з іншими державами. Маючи прибуток на сім’ю 78 грн. (кожен автомобіль за місяць у середньому «заробляє» аж 3 грн.), сім’я сплачує за квартиру й житлово-комунальні послуги 11 грн. Субсидія становить 124 грн.
Такий дивовижний факт повідомила Зоя Меньшикова, завідувач міським відділом субсидій. Його працівники провели воістину титанічну роботу, перевіривши правильність поданих на призначення субсидій документів у 21 тис. осіб. У 4700 луцьких сімей побували вдома, на власні очі побачивши, як розкішно живуть чимало «малозабезпечених» лучан. Адже саме цю категорію громадян і мала підтримати служба субсидій. У деякі помешкання їх просто не пустили, на що міський голова Антон Кривицький зреагував гостро. Не пускають? Складаєте акт і знімаєте субсидію, адже ми її надаємо. Подадуть у суд? Програємо дві-три справи, а сто виграємо!
Факти не просто вражають. Вони шокують, обурюють і ображають. У багатьох сім’ях по два-три підприємці, а доходів їхній бізнес або не приносить зовсім, або приносить гривень 70 (це на всю сім’ю!) на місяць. Власник маршрутного таксі, працівник підприємства «В...», маючи 20-річного сина і дружину, котра працює на тому ж підприємстві, заробляє аж 6 грн. 72 коп. на місяць, за документами, поданими у відділ субсидій, просто бідує: прибуток родини — 128 грн. А у домі зроблено євроремонт, придбано нові недешеві меблі. Працівники відділу субсидій зазначили, що у багатьох домівках лучан, які платять копійки за житло, замінено всю столярку, встановлено надійні двері, проведено або ведеться капітальний ремонт. Наразі невідомо, як зводять кінці з кінцями працівники торгового центру «Сента», в яких заробітна плата, незалежно від кваліфікації, становить всього- навсього 37 грн. на місяць. Двічі перевірки відділу субсидій і фінансових органів порушень не виявили.
Недосконале українське законодавство допускає, як бачимо, такі ситуації, коли субсидії отримують далеко не бідні люди. Вони борються з відділом субсидій, наймаючи найдорожчих адвокатів. Служба Меньшикової так і не отримала відповіді на 161 запит, надісланий у податкову поліцію, і на 2 запити, надіслані у прокуратуру. Тепер же власників шикарного автопарку, як повідомила Зоя Меньшикова, та інших громадян, які подали недостовірні дані про свої доходи, буде позбавлено субсидії. Крім того, відділ готує проект розпорядження, згідно з яким житлово-комунальні витрати не будуть компенсуватися всім підприємцям, незалежно від їхнього доходу. Бо не треба нас дурити: ні на 37 грн. сім’ю не прогодуєш, ні за 3 гривні прибутку на місяць працювати не будеш.
У вівторок, 5 грудня, начальник міського обчислювального центру Микола Хомич оприлюднив нові цікаві факти: приблизно 10 тис. лучан виписалися з міста, але фактично в ньому проживають. На запитання, звідки «агентурні дані», чиновник навів приклади: це і вал фіктивних розлучень, і аналіз документів, поданих на субсидію (нерозлучений, але виписаний), і реальна, а не оплачена, картина споживання води, газу, електроенергії в місті. Одна така жива «мертва» душа обходиться місту у 25 грн. щомісяця.
Наразі ж пропозиції та звертання луцької міської й волинської обласної влад в урядові структури змінити систему призначення субсидій на користь справді бідних, а не хитрих, відгуку не знайшли.