За словами Р.Зелліка, так само серйозно, як і уряд США, ставиться до піратського привласнення американської інтелектуальної власності і ВТО (Свiтова організація торгiвлi), до якої Україна прагне приєднатися, і важко уявити, що без адекватного законодавства стосовно прав інтелектуальної власності Україна «заспокоїть стурбованість Америки чи пристосується до правил СОТ».
Прес-реліз посольства вельми прозоро натякає на невиконання українським урядом відповідних зобов’язань і детально викладає історію питання. У ході дворічних переговорів Україна, відповідно до прохань її урядів, неодноразово отримувала відстрочки. Уперше їх попросив «проамериканський» уряд В.Ющенка, який у червні 2000 року запропонував американській стороні план дій, що полягав у тому, що Україна негайно використовує для припинення піратства наявні правоохоронні інструменти і до листопада 2000 р. впровадить режим ліцензування оптичних носіїв, який повинен попередити поновлення піратства. За даними посольства, піратство триває ще й сьогодні, причому у великих обсягах. У зв’язку з цим США у серпні цього року позбавили Україну пільгового статусу за Узагальненою системою преференцій. Як вказувалося у прес-релізі посольства, список товарів, що підлягають підвищеному миту, бу де розміщено на сайті торгового представника США (www.ustr.gov) 21 грудня, а підвищені тарифи буде введено 23 січня 2002 рок у.
Але повернiмося до «дискових польотів» у парламенті нашої країни (у світі її розглядають як одного з головних виробників неліцензійних лазерних дисків). Нагадаємо, що відповідний закон обговорювався вже у другому читанні. 29 листопада Верховна Рада у першому читанні прийняла внесений урядом законопроект, не підтримавши пропозицію Комітету з питань економічної політики схвалити його загалом. Законопроект пропонує ліцензувати виробництво дисків, їх експорт та імпорт, а також обладнання для виробництва дисків і/або основні вузли такого обладнання, сировину для виробництва дисків.
У разі виробництва дисків без ліцензії, без нанесення ідентифікаційних кодів чи без дозволу осіб, яким належить авторське право або суміжні права, передбачено штрафні санкції.
Голосування у Верховній Раді відбувалося двічі. У першому випадку для прийняття законопроекту не вистачило 6 голосів, у другому — 22. Проти виступили фракції Компартії, «Єдність», «Яблуко», Соцпартії та частина «Реформ і порядку», — повідомляють Українські новини. На думку прем’єр-міністра України Анатолія Кінаха, на якого тепер насамперед ляже відповідальність за це рішення українського парламенту, «Єдність» «підвела» несподівано. Як стверджують знавці парламентських кулуарів, невдача законопроекту була «простимульована».
До речі, і голова Верховної Ради України Іван Плющ вважає, що причиною неприйняття парламентом у другому читанні законопроекту про боротьбу з так званою контрафактною продукцією є «недоробка з боку уряду і лобіювання економічних інтересів окремими представниками політичних сил». Він не виключив можливості розгляду даного законопроекту в січні, «якщо уряд буде наполягати». Неначе санкції проти України — тільки проблема Кінаха. З цього можна зробити висновок, що спікер Плющ «недалекий» від «Єдності» та «Нашої України», до якої, як відомо, входять «Реформи і порядок», не дуже засмучений відхиленням антипіратського закону. Принаймні він «не робить проблему» з рішення США про обмеження українського імпорту та вважає рішення США «упередженим». «Я не вірю, що ми — найбільші пірати, але чомусь вони упереджено до нас ставляться. На Америці світ клином не зійшовся», — сказав він, висловивши упевненість, що український металопрокат «знайде ринок для реалізації». Варто б було ще пояснити, де «шукати ринок» тим директорам, за якими десятки тисяч робочих місць. Саме час знову, як це раніше намагалася зробити Компартія, оголошувати посла США небажаною персоною...
Тим часом голова Українського союзу користувачів об’єктами авторського права і суміжних прав Ігор Ейхенвальд (союз публічно виступав проти прийняття законопроекту) у розмові з «Днем» відхилив версію «про стимулювання»: йому з цього питання нічого не відомо, а на чутки, на його думку, не треба звертати уваги. З його слів, зробити це було нікому, оскільки «залишилося одне підприємство — АК «Росток», а воно, навіть якби хотіло, просто не в змозі... У нього немає для цього фінансів. А головна причина — це ж серйозне порушення чинного законодавства». І.Ейхенвальд, до речі, вважає, що український парламент відхилив не законопроект як такий, а тільки правильно розставив акценти, які у ньому неправильно сформульовані та порушують чинне законодавство. Раніше президент АК «Росток» Ігор Масол навіть стверджував, що законопроект «Про державне регулювання виробництва, експорту та імпорту дисків для лазерних систем зчитування», носить корупційний характер, оскільки ставить чиновника над виробництвом. «Чиновникам дали жорсткий гребінець, під який причешуть усіх», — стверджував він. На думку І.Масола, у разі прийняття закону, легальних компакт-дисків в Україні не буде взагалі, а залишаться тільки піратські. Учора «День» хотів дізнатися у пана Масола його думку щодо введення санкцій США проти України, але його «контактне обличчя» Володимир Натальченко повідомив, що президент сьогодні (у п’ятницю. — Авт. ) виїжджає з України і до Нового року не повернеться.
А прем’єр, коментуючи негативні підсумки голосування, сказав, що уряд України проведе переговори зi США про чергову відстрочку торгових санкцій до прийняття закону про лазерні диски, і сподівається, що Верховна Рада прийме його найближчим часом. Але ці надії, як бачимо, були марними. І у п’ятницю з ранку в уряді, зі слів керівника кабмінівської прес-служби Сергія Нагорянського, вже готувалася заява щодо (зовсім не несподівано) санкцій, що звалилися на Україну.
Глава Держподаткової адміністрації Микола Азаров тут же заявив, що санкції США проти України негативно відіб’ються на надходженнях до державного бюджету. «Хотілося, щоб ті, хто зірвав прийняття цього закону, подумали про можливі наслідки цього», — повідомив він Інтерфакс-Україна. Очевидно, з міркувань політкоректності головний податківець не став уточнювати, хто саме зі столичних чиновників не «подумав про наслідки». З висновками М.Азарова стосовно нинішньої ситуації сперечатися важко: «Це у черговий раз показало безвідповідальних наших парламентаріїв та їх невміння передбачувати можливі реакції на свої кроки».
ДО РЕЧІ
Президент України Леонід Кучма вважає справедливою ухвалу Президента США Джорджа Буша про запровадження санкцій щодо України й покладає відповідальність за це на народних депутатів, інформує Інтерфакс-Україна. «На місці США і я б так вчинив. Якщо ми хочемо грати за міжнародними правилами, Україна не має бути винятком (з міжнародних правил. — ІФ)», — заявив Л.Кучма вчора під час перебування в Кіровограді. «Я здивований, що реформатори з «Нашої України», Пинзеник і команда, не підтримали цей закон», — сказав Президент. За словами Президента, він «розуміє, що комуністи й соціалісти хочуть поганого». Л.Кучмі також зрозуміла позиція фракції «Батьківщина». «У тих депутатів немає совісті людської, ніякої, так не любити себе, щоб виступати проти власного народу таким чином», — сказав Президент. «Втратимо ще й американські ринки», — із жалем зазначив Президент.