Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗМI та влада: рецидиви у відносинах

22 квітня, 2005 - 00:00
IГОР ЛУБЧЕНКО

«Останні два місяці майже щодня Національна спілка журналістів України здригається від телефонних дзвінків iз регіонів. Керівники регіональних ЗМІ заявляють, що представники нової влади посилюють на них тиск та примушують писати заяви про відставку». З такої сумної ноти розпочав прес-конференцію у середу голова НСЖУ Ігор Лубченко. За його словами, вимоги покинути керівні посади у ЗМІ мають місце в Сумській, Черкаській, Хмельницькій, Харківській, Рівненській, Запорізькій, Херсонській областях та Автономній Республіці Крим.

До Києва вже приїхав відстоювати права Черкаської обласної державної телерадіокомпанії її директор Микола Калініченко. За його словами, конфлікти ТРК з владою існували завжди. Однак жоден iз губернаторів їхньої області не дозволяв собі так брутально втручатися в їхню діяльність. «Останнім часом, — говорить Калініченко, — тиск на нашу ТРК стає дедалі відчутнішим: ми не так монтуємо сюжети, не так висвітлюємо діяльність облдержадміністрації, мусимо показувати в ефірі лише те й те тощо». Крім того, у керманича компанії без жодних пояснень теж вимагають заяву про відставку. Обурений «наказами про обслуговування» та непрофесійним підходом до вирішення цієї ситуації, пан Калініченко вже навіть підготував заяву до Генеральної прокуратури, однак ще сподівається владнати конфлікт мирним шляхом. На підтримку компанії вже зібрано понад сто підписів і на черзі —лист-прохання до Президента про захист.

За словами ж пана Лубченка, таких прецедентів взагалі не повинно бути. Адже ті ж державні телерадіокомпанії не підпорядковані обласним держадміністраціям і не мусять обслуговувати їх 24 години на добу. З керівниками таких компаній підписувати чи розривати контракти має право лише Держкомтелерадіо. А у разі порушення представником ЗМІ якоїсь законодавчої норми справу в свої руки повинні брати правоохоронні органи. Крім того, голова НСЖУ не радить журналістам писати заяви про звільнення. Якщо такої заяви не буде існувати, то будь-які неправомірні дії з боку представників влади можна буде оскаржувати в суді.

У зв’язку з таким становищем регіональних ЗМІ, 3 травня, у Всесвітній день свободи преси та сотий день iз дня інавгурації Президента, Ігор Лубченко хотів би організувати зустріч журналістів з першою особою держави.

Юлія КАЦУН
Газета: