Під час інавгураційної промови дещо бентежило бажання залу аплодувати, що називається, до речі й не до речі. Але були моменти, коли до оплесків залу напевно могла б приєднатися вся країна.
Боротьба з корупцією. Президент підкреслив, що основні акценти в боротьбі з корупцією та злочинністю в Україні буде перенесено на застосування й об'єднання двох основних підходів — адміністративно-примусового й економічного.
Соціальний характер реформ. Л.Кучма зазначив, що ставить на перше місце «людський соціальний чинник», яким «до цього часу доводилося з ряду різних причин жертвувати». «Під таким кутом зору розглядатиму кожне своє рішення і вчинок», — заявив він.
ЗМІ. Леонід Кучма чітко вимовив словосполучення «вільна преса».
Політичний плюралізм. Президент звернувся до всіх відповідальних політичних сил України із закликом до згоди й взаєморозуміння. «Час зрозуміти: вибори закінчилися. А отже, треба закопати заточену в передвиборних баталіях зброю, відмовитися від налаштованості на конфлікт, на перманентну боротьбуі взятися за спільну роботу в ім'я свого народу».
Європейський вибір. Підтверджуючи свій європейський вибір, сказав Л.Кучма, Україна ставить перед собою стратегічну мету — вступ до Європейського Союзу. «Вимоги до членів ЄС багато в чому схожі із завданнями, які планується вирішити у внутрішній сфері, і, передусім, тими, що стосуються якості життя народу», — зазначив він.
Орієнтація на професіоналів. Президент підкреслив, що народу й державі необхідна зараз «не тільки дієздатна, але й чесна влада», а це вимагає посилення орієнтації «на кадри нової генерації — прагматиків і професіоналів, людей високої моральності й рішучих дій, здатних матеріалізувати свій патріотизм у конкретних справах». Л.Кучма заявив, що оцінюватиме кадри «не за деклараціями та особистою відданістю, не за партійною приналежністю, а за організацією справи і досягнутими результатами на доручених ділянках, за станом справ у економіці й соціальним самопочуттям наших громадян». У зв'язку з цим «рішуче очищатиметься державний апарат».
Політичне структурування суспільства. Президент заявив про намір приділяти особливу увагу політичному структуруванню українського суспільства і утвердженню демократичних інститутів. Він повідомив, що ініціюватиме прискорення ухвалення закону про політичні партії, що «допомагав би їм брати на себе роль політичних кристалізаторів суспільства».
Ну що ж, можна констатувати, що в інавгураційній промові зроблено заявку на реформування не лише суспільства, але й влади. Чи залишиться вона тільки лише пам'яткою хорошої роботи спічрайтерів, чи стане дороговказом, покаже найближче майбутнє. У всякому разі, перші зміни — кадрові — Президент пообіцяв зробити вже вчора ввечері. Аванс довір'я, виданий суспільством саме «новому» Президенту, може зміцнитися або розтанути безповоротно. Час пішов...
КОМЕНТАРІ
Перед початком інавгурації новообраного глави держави у Палаці «Україна» кореспондент «Дня» звернувся до відомих українських політиків із запитанням: «Чого ви чекаєте від інавгураційної промови Президента?»
Перший президент Леонід КРАВЧУК: «Головне, чого я чекаю від Президента, — конкретних справ. Чекаю, що ці справи почнуться відразу після інавгурації. Що Президент буде проводити економічну і адміністративну реформу, буде діяти рішуче і послідовно в області зміни податкового законодавства. Не звертатиме уваги на дрібниці, які є в політичному житті України, а виділятиме головне.
Сьогоднішня інавгурація Президента — до речі кажучи, вже третя — свідчить, що воля українського народу, висловлена на референдумі 91-го року, виконується. Це найголовніше. Вона виконувалася мною, вона виконувалася і виконується Леонідом Кучмою. Основним питанням референдуму було: держава і її незалежність. Ми маємо сьогодні незалежну державу, яку визнав світ».
Депутат ВР Олександр ЛАВРИНОВИЧ (фракція Руху (Костенка): «Найдивніше, що я про це ще не думав. Ви перший, хто поставив мені це запитання. Хотілося б, напевно, щоб була правдива оцінка тих намірів, які було заявлено в інавгураційній промові 1994 року, і аналіз, чому ці наміри більшою мірою не було реалізовано. Хотілося б почути сьогодні не тільки про хороші наміри, але й про ті нові механізми, які дозволили б цього разу їх досягнути. Якщо це буде сказано, то тоді можна буде говорити не тільки «давайте жити мирно і дружно», але й про те, яким способом цього можна досягнути. Тому що збереження інших підходів і бажання шукати винних за прорахунки в іншому середовищі — це шлях, який не дасть позитивних наслідків і під час другого президентського терміну Леоніда Кучми».
Геннадій УДОВЕНКО (фракція Руху):
«Якщо говорити про життєві проблеми, які нам необхідно вирішити, то це подолання економічної кризи в державі й підвищення життєвого рівня українського народу. Якщо ми найближчим часом не вирішимо це питання, то це серйозно зашкодить тим реформам, які ми сьогодні повинні провести в нашій державі. Я маю на увазі й економічні, і соціальні, і демократичні реформи. Думаю, що Президент присвятить свою промову вирішенню саме цих питань».
Віталій КОНОНОВ (фракція «Зелені»):
«Я думаю, передусім Президент повинен сказати в своїй промові про те, що протистояння закінчилося. Ми повинні об'єднати зусилля в побудові держави, проведенні реформ. Леонід Кучма виграв вибори, і його влада має бути підкріплена реальними діями. І, крім того, я думаю, що Президент повинен пообіцяти, що не буде ніяких політичних розправ: демократичні процеси, які йдуть в країні, мають проходити за цивілізованими правилами. Думаю, що він повинен зняти всю ту напругу, яка була в період виборів між ним та його опонентами, і, природно, передалася народу».
Дмитро ТАБАЧНИК, народний депутат:
«Я чекаю, що найголовніше, що повинно прозвучати — це хоч би тезисний план дій на найближчі п'ять років. Три найважливішi питання: реформа економічна, адміністративна (а можливо, хотілося б вірити, адміністративно-територіальна) і зміна податкового законодавства, а значить — інвестиційного клімату. Ще одне: ідеологія або спроба сформулювати ідею, яка могла б примирити, сконсолідувати наше суспільство і згуртувати соціальні шари — ширші, ніж ті 16 мільйонів людей, які підтримали Президента на виборах».
Віктор ЮЩЕНКО, голова НБУ:
«Перша тема — це тема змін. Змін на краще, змін якісних, тому що, мені здається, сьогодні всі політичні сили бачать оптимізацію сьогоднішніх процесів у суспільстві через зміни. Я думаю, в своїй промові Президент дасть серйозну оновлену платформу, на основі якої буде здійснено такі зміни».