Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зміна політичних векторів

Фракція більшості заявляє про вотум недовіри Кабінету Ющенка
1 березня, 2001 - 00:00

Згадати про давні атракціони змусила галаслива акція «За правду», яка організувала вчора пікетування Генпрокуратури із вимогою відставки Михайла Потебенька. Журналiсти, що прибули в оголошений час до місця події, явно переважали чисельністю протестуючих, яких зображали два десятки молодих людей із свистками. Розшифровувати свист мав би хтось із дорослих політиків, який пояснив би присутнім глибокий зміст акції. Пошуки «дорослого» привели до депутата В’ячеслава Кириленка із костенківського Руху, який популярно розповів, що молодіжний свист біля входу до Генпрокуратури насправді є частиною акції щодо зміщення Потебенька з посади.

Відсутність інших серйозних політиків, так само як і відокремленість акції «За правду» від тих, хто наставив наметів на Хрещатику, засвідчила як справжній масштаб «акції», так і тенденції всередині опозиції, підтвердженням яких стала заява Юрія Костенка в інтерв’ю газеті «Гельсінкін Саномат» (Фінляндія), в якому той відмежувався від лівих взагалі і від Олександра Мороза зокрема, сказавши, що лідер соціалістів прагне змінити лише окремих керівників — зокрема, Л.Кучму, а представники національно-демократичних сил хочуть змінити тоталітарну систему на демократичну, яка не дозволяла б Президенту робити те, що суперечить законам. В цьому, на думку Костенка, кардинальна відмінність цілей національної демократії та лівих сил . Адже на здорову голову вимагати від Потебенька вже немає чого: він визнав нарешті очевидне, тобто смерть журналіста Гонгадзе з усіма правовими наслідками.

Тобто «за правдою» слід iти вже в інше місце. Якщо ж iдеться принципово про звільнення саме цього Генпрокурора, то всі, включаючи самого В’ячеслава Кириленка, розуміють недовгий термін перебування Потебенька на посаді. То чого ж було свистіти, коли справжні проблеми вирішуються в іншому місці?

Іншим місцем, як ведеться, є владні коридори, де у перерві між парламентськими засіданнями загострюється дискусія щодо майбутнього уряду і майбутньої ж більшості у Верховній Раді. Інформагентства ледь встигають розповсюджувати заяви зацікавлених осіб щодо найближчих перспектив чинної влади і можливих персональних змін у високих кабінетах. Напередодні звіту уряду загострилися протиріччя між бажаючими отримати хоча б частку влади від послабленого прем’єра Ющенка або його можливого наступника. У цій метушні організатори пікетувань та інших протестних акцій просто не встигають спрямовувати свої молодіжні колективи за потрібними адресами. Молоді залишається діяти на свій розсуд, аби виправдати зусилля, витрачені старшими на свою мобілізацію. У підсумку недосвідчені юнаки свистять про всяк випадок.

Вчора партія «Яблуко» заявила про вотум недовіри уряду Ющенка та про початок збору підписів за відставку Кабміну. «Ми вже зараз маємо достойну кандидатуру прем’єр-міністра, який користується серед українців повагою i авторитетом», — стверджується у заяві. «Яблуко» також готове взяти участь у створенні коаліційного уряду. В заяві партії стверджується, що «зусиллями проющенківських фракцій була розвалена парламентська більшість. Протягом кількох місяців блокувалася продуктивна робота Верховної Ради, зокрема, по тих напрямках, від яких залежить демократичний та ліберальний шлях розвитку нашої держави». «Яблуко» заявляє, що «уряд Ющенка неспроможний керувати країною», що «попри всю декларативність, нинішній Кабінет Міністрів не проводить політику реформ, а лише імітує її проведення».

ДО РЕЧІ

Вчора ж із заявою від депутатської групи «Вiдродження регіонів» виступив її лідер Олександр Волков. У ній стверджується, що угода про створення парламентської більшості зберігає законну силу, адже досі не було відкликано жодного з підписів народних депутатів про вступ до неї. Більшість у парламенті, сказано в заяві, зокрема, була сформована на основі підтримки програми уряду, який очолив Віктор Ющенко. Депутатська група «Відродження регіонів» підтримувала його призначення, «сподіваючись на здатність В.Ющенка забезпечити впровадження принципово нового механізму парламентсько-урядової взаємодії, який передбачає якісно вищий ступінь відповідальності Верховної Ради та Кабінету Міністрів перед суспільством та державою». «ДемСоюз», депутатська група «Відродження регіонів» переконані, що «сьогодні існує лише одна альтернатива: або уряд конструктивно співпрацюватиме з більшістю у Верховній Раді, або парламентська більшість створить у квітні новий коаліційний уряд з новим прем’єр-міністром.

Раніше про те, що в квітні необхідно сформувати коаліційний уряд, заявляли перший віце- спікер Верховної Ради Віктор Медведчук і лідер партії «Трудова Україна» Сергій Тигипко.

Віктор Ющенко учора після засідання Кабміну заявив, що уряд збирається ініціювати тристоронню зустріч між Президентом, прем’єр-міністром і головою ВР з метою обговорення політичної ситуації в країні, повідомляє УФС (www.ufs.kiev.ua). За словами Ющенка, це рішення прийняте в зв’язку із заявами Віктора Медведчука про коаліційний уряд і відставку прем’єр-міністра.

Микола НЕСЕНЮК
Газета: