Схоже, українська дипломатія потроху навчилася відстоювати національні інтереси і опанувала мистецтво можливого. Останнім свідченням цього став офіційний дводенний візит Президента України Віктора Ющенка до Румунії. В Секретаріаті Президента України скромно називають цей візит знаковим і таким, який вивів українсько-румунські відносини на новий рівень інституційних відносин. Зокрема, про це сказав учора на брифінгу заступник голови Секретаріату Олександр Чалий, який був у складі української делегації і вважає, що румунська дипломатія є однією з найкращих. Слід нагадати, що саме під час перебування О. Чалого на чолі української дипломатичної місії в Бухаресті був підготовлений і підписаний Договір між Україною та Румунією.
Зовсім по іншому оцінює результати візиту українського Президента в Румунію місцева румунська преса. Деякі газети опублікували дуже критичні статті. Для прикладу, газета «Зіуа» надрукувала статтю «Ющенко—Бесеску: 3—0», зазначивши в публікації, що президенти України та Румунії вже вчетверте зустрічаються для вирішення двосторонніх проблемних питань, однак, кожного разу результат для Румунії був негативним. Інша румунська газета «Гиндул» в статті під назвою «Поразка дипломатії вина» констатує поразку Румунії та особисто Т. Бесеску у двосторонніх відносинах з Україною та Республікою Молдова.
Відносини України з Румунією справді є непростими і проблемними ще з часів Радянського Союзу, особливо щодо питання делімітації економічної зони і континентального шельфу, зазначив О. Чалий. З радянських часів лишається проблемним питання добудови Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд (КГЗКОР). За незалежності України проблемним питанням стала ситуація довкола українського проекту побудови судноплавного каналу «гирло Бистре-Чорне море» і екології в дельті Дунаю.
За словами О. Чалого, всі ці питання були обговорені і позиції по багатьох з них зблизилися, а також став зрозумілим алгоритм взаємодії на найближчий час. Заступник голови Секретаріату Президента вважає проведені переговори успішними. Підтвердженням цього, за його словами, є те, що критичні зауваження щодо результатів прозвучали з обох сторін: як української, так і румунської преси.
Відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», чи не здала Україна під час переговорів позицій як щодо скасування візового режиму для Румунії, по Криворізькому гірничо-збагачувальному комбінату окислених руд, так і підписавши протокол щодо судноплавного каналу «гирло Бистре-Чорне море», О. Чалий чітко заявив, що Україна не поступилась у жодному з називних питань. За його словами, у візовому питанні Україна не відійшла від своєї позиції, яка полягає в тому, що скасування візового режиму щодо Румунії буде синхронізовано з введенням в дію Угоди про спрощення візового режиму між Україною та ЄС. Разом з тим, підкреслив О. Чалий, український Президент наполягав на тому, щоб румунська сторона виконувала досягнуті під час зустрічі президентів 14 січня цього року домовленості щодо надання українцям безкоштовних віз, про введення спільного митного і прикордонного режиму і вживала реальні кроки для запровадження малого прикордонного руху. Він висловив сподівання, що до 1 січня 2008 року останнє питання буде вирішено, як це вже зроблено між Україною і Угорщиною.
О. Чалий також не бачить ніякого програшу української сторони у позиції Румунії щодо Криворізького гірничо-збагачувального комбінату окислених руд. Навпаки, вважає він, для України важливо, що румунська сторона погодилась з нашою пропозицією перевести це питання в ринкові рамки. Крім того, українська сторона запевнила Румунію в тому, що подальші кроки з цього питання будуть прозорими. Відтак, ситуація з добудови цього комбінату стала більш зрозумілою і до того комерційний підхід є більш вигідним, зазначив О. Чалий.
За його словами, також немає ніякого програшу у підписанні протоколу щодо «гирло Бистре-Чорне море». По- перше, Україна продовжить цей проект, але водночас румунська сторона погодилась на моніторинг гирла Дунаю, а також інших річок, з якими виникають проблеми щодо дотримання екологічних норм.
Що стосується питання делімітації економічної зони і континентального шельфу, то, як зазначив О. Чалий, під час переговорів обидві сторони заявили, що будуть поважати будь-яке рішення Гаазького суду, де розглядається це питання. Заступник голови Секретаріату нагадав, що Україна перша з держав пострадянського простору погодилась передати це питання в суд і тим самим вона засвідчила, що є проєвропейською державою.
О. Чалий наголосив, що для України важливі відносини з Румунією, яка, будучи членом ЄС, має найбільший серед країн-членів євроспільноти кордон з нашою державою. За період президентства Ющенку вдалося відносини України з Румунією підняти до рівня стратегічного партнерства, яке наша країна має з Російською Федерацією і Польщею. Румунія має вплив на Молдову, а також є нашим важливим партнером в енергетичній співпраці. За словами заступника голови Секретаріату Президента, Румунiя буде брати участь в III «Енергетичному форумі», який відбудеться наступного року в Києві.
О. Чалий також відзначив, що у відносинах зі своїми сусідами Президент як на формальних, так і на неформальних зустрічах з європейськими лідерами концентрує увагу на трьох питаннях. По-перше, на досягненні угод про малий прикордонних рух. По-друге, на започаткуванні спільного митного і прикордонного контролю. По-третє, на спрощенні візового режиму і процесу видачі віз, а також зменшеннi їхньої вартості.