Статус російської мови в Україні завжди був предметом для політичних спекуляцій. Перед кожними президентськими або парламентськими виборами ця тема піднімалася з новою силою і використовувалася політиками для підвищення власного рейтингу. Сьогодні, здавалося б, після президентських виборів минув певний час, відбулася ротація кадрів, змінилася політична ситуація, але мовне питання все ще не вщухає. В чому причина? Відповідь: знову вибори. Тільки тепер — місцеві. Політики різного рівня, прекрасно знаючи, що Конституція України передбачає тільки одну державну мову — українську, знову спекулюють на почуттях людей, обіцяючи зробити російську другою державною. Навіть більше — роблять практичні кроки.
«Констатувати, що в Запорізькій області російська мова як мова міжнаціонального спілкування використовується у всіх сферах громадського життя і є регіональною мовою», — сказано в рішенні Запорізької облради. Таким чином, говориться в пояснювальній записці, облрада вирішила зняти обмеження на використання російської мови в засобах масової інформації та в установах освіти регіону. Виконавчим органам облради доручено здійснити заходи для використання поряд з державною українською мовою й російської мови в роботі Запорізької облради.
Нагадаємо, що подібні рішення в Запоріжжі вже приймалися. Як на обласному, так і на міському рівні. Але кожного разу суд скасовував їх. Аналогічні приклади маємо по всьому біло-блакитному поясі України — в Криму, Одесі, Донецьку, Харкові, Дніпропетровську... Всюди ради надавали російській мові статус регіональної, і всюди суди їх скасовували.
Виникає питання — чому це продовжується? По-перше, тому що, таким чином, політики начебто виконують свої обіцянки. А по-друге, відволікають громадян від нагальних соціально-економічних проблем. «Ішовши на вибори з гаслами покращити дороги, житлово-комунальне господарство, стан шкіл і лікарень, за два місяці до виборів депутати Запорізької обласної ради роблять вигляд, що в області залишилася лише одна нагальна проблема — нищення української мови», — заявив лідер партії «За Україну!» В’ячеслав Кириленко.
Депутат від фракції НУ-НС Ярослав Кендзьор був більш різким: «Вони (депутати Запорізької обласної ради. — Авт.) схвалюють, знаючи, що це абсолютно незаконне і неконституційне рішення. Для того щоб продемонструвати свою тупу відданість проросійським антиукраїнським силам. Я би порадив тим депутатам, щоб не ганьбити славну запорізьку вольницю, своїм рішенням перейменувати Запорізьку область на область імені Сталіна. Там якраз і пам’ятник йому є».
ВО «Свобода» вже заявила, що домагатиметься скасування нинішнього рішення Запорізької облради: «Вкотре комуністи і регіонали намагаються напередодні виборів відволікти увагу суспільства міфічними «утисками російської мови» від насправді актуальних проблем». І правові підстави для цього є.
Прокоментувати ситуацію «День» попросив голову Центру політико-правових реформ Ігоря Коліушка: «Треба виходити з того, що всі рішення і закони органів влади, місцевого самоврядування повинні відповідати Конституції України. В даному випадку визначальне значення мають положення ст. 10 Основного Закону, а також тлумачення Конституційного Суду, де чітко говориться, що єдиною державною мовою є українська. Місцеві органи влади не мають повноваження приймати рішення, які б суперечили цьому статусу. Можна використовувати мови національних меншин у місцевому вжитку, але не можна звужувати використання державної мови».
Рішення Запорізької облради, як і всі інші подібні рішення, зазвичай мають посилання на Європейську Хартію регіональних мов або мов меншин. Але тут знову спекуляція. «З Європейської Хартією у нас взагалі маса непорозумінь. Європейська Хартія своїм завданням має збереження мов національних меншин від вимирання. Тобто, вона стосується тих мов, які, в результаті звуженого вжитку, опиняються на грані вимирання. Такі мови, без сумніву, треба підтримувати і захищати. Але до таких мов російська не відноситься. В даному випадку, у нас ситуація зворотна. В Україні українська мова має значно слабше становище, ніж російська. Про це свідчить кількість літератури, ЗМІ тощо. Захисту повинна підлягати швидше українська мова, ніж російська. Це перше. Друге. Положення Хартії, якщо навіть абстрагуватися від її завдання, не можуть тлумачитися всупереч положенням Конституції України. Тобто, якщо ви хочете підтримувати російську мову чи будь-яку іншу мову, будь-ласка, перекладайте всю документацію, яка має здійснюватися на основі Конституції України українською, російською мовою. Але ні в якому разі не можна замінювати українську мову на російську як одну з основних в роботі органів влади, освіті, судочинстві тощо», — зазначив Ігор Коліушко.
Але політична ситуація сьогодні в Україні зовсім інша, ніж вона була ще рік тому. Якщо раніше за Президента Віктора Ющенка суди скасовували рішення рад про регіональну російську, то сьогодні за Президента Віктора Януковича, беручи до уваги заангажованість наших судів, подібних кроків може і не бути. Ще під час свого першого візиту в Москву Віктор Янукович заявив, що незважаючи на ухвалення Україною Європейської Хартії про регіональні мови, відповідні закони для забезпечення прав мовних меншин не були ухвалені: «Цю мою програмну обіцянку я виконаю перед українським народом». Слід зазначити, буквально днями у Верховній Раді коаліція зареєструвала проект закону про мови.
Депутати пропонують гарантувати вільний розвиток російської мови з урахуванням того, що нею користується більшість громадян країни, і визнати україно-російську двомовність важливим надбанням українського народу. Зокрема, цим законопроектом громадянам гарантується право отримання в країні освіти українською та російською мовами, а в межах території поширення регіональних мов — відповідною регіональною мовою. Це стосується мережі дошкільних, середніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих державних і комунальних навчальних закладів з українською або іншими мовами навчання.
Судочинство пропонується здійснювати українською або відповідною регіональною мовою, досудове розслідування, дізнання і прокурорський нагляд — українською або російською, нотаріальне діловодство — українською (з можливістю перекладу на іншу мову), соціальну та економічну діяльність — українською, російською або іншою мовою. Крім цього, пропонується у сфері науки вільне використання української, російської та інших мов, мовлення телерадіоорганізацій здійснювати українською, російською або іншою мовою, поштовий зв’язок — українською, російською або іншою мовою, рекламу — на вибір рекламодавця.
Голоси у коаліції є, тому можна здогадатися, яке буде прийняте рішення по цьому законопроекту. Навряд чи тоді вже суд зможе скасувати рішення Запорізької або інших рад (губернатор Одеської області Едуард Матвійчук ще влітку пообіцяв зробити російську мову другою офіційною в регіоні та використовувати її нарівні з українською) щодо статусу регіональної російської мови. Хоча, ніякі закони не можуть бути вищими за положення Конституції.