Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зробімо це

Найкращий спосіб захистити свій голос — піти на дільницю
26 жовтня, 2012 - 00:00
Віктор ЯНУКОВИЧ, Президент України: Ми будемо намагатися зробити все, щоб підрахунок голосів був реальним, справедливим, щоб вибори відбулися в умовах, рівних для всіх учасників цієї виборчої кампанії.
Микола АЗАРОВ, прем’єр-міністр України: «Я хочу звернутися до наших людей із проханням прийти на вибори, віддати свій голос, проявити активність. Ми зацікавлені у вашій активності. Для нас це, перш за все, оцінка нашої роботи і мандат на майбутнє».
Юлія ТИМОШЕНКО, лідер «Батьківщини»: «Я візьму сміливість дати вам лише п’ять порад. 1. Скористайтеся своїм правом голосу. 2. Не допустіть перемоги Януковича у мажоритарних округах. 3. Влада та опозиція — це не одне й те саме. 4. Не голосуйте за фальшиві опозиційні партії. 5. Найважливіша порада — усунути від влади мафію».
Віталій КЛИЧКО, лідер партії «УДАР»: «Прийдіть на вибори й проголосуйте так, як підказує ваше серце! Не дайте вкрасти своє майбутнє. Тільки від вас залежить, яким воно буде. Ми пропонуємо нові стандарти в політиці — прозорість в ухваленні рішень. Це європейські традиції, які треба запровадити в Україні».
Олег ТЯГНИБОК, лідер ВО «Свобода»: «Я хотів би попросити, аби всі українці прийшли на вибори 28 жовтня, адже сам факт присутності виборця — це гарантія того, що його бюлетенем не скористаються вороги, які хочуть фальсифікувати вибори».

Парламентська виборча кампанія добігла кінця. Сьогодні — останній день агітації, а, заразом, й останній шанс зробити свій вибір. Свого часу Вінстон Черчилль сказав: «Якщо ви не цікавитеся політикою, політика зацікавиться вами». Чи можна розраховувати на повагу до прав громадян й демократії в цілому з боку політиків, якщо самі люди відмовляються від наріжного принципу народовладдя — обирати владу? Сподівання на те, що демонстративна зневага до політиків, яка є аргументом для більшості людей, котрі не хочуть йти на вибори, у загальнополітичному контексті щось важать — ілюзорні. Політичні партії та кандидати-мажоритарники, яких оберуть, відповідно до законодавства, здійснюватимуть управління країною найближчих п’ять років. Ціни на продукти харчування, комунальні тарифи, заробітна плата, якість послуг, освіта дітей — все це й набагато більше залежить від державної політики, яку формують обранці.

Слід відзначити, що минулі президентські та парламентські вибори все-таки супроводжувалися більшим запалом як з боку політиків, так, відповідно, й з боку громадян. Зараз же, для багатьох формула вибору «меншого зла» або ж зречення зла як такого лише посилилася. Втома від нескінченної боротьби політичних сил, а цього було вдосталь (скандальні бійки у Верховній Раді, які ретранслювалися на провідних міжнародних каналах, провокації, ув’язнення, зміна поглядів, тиск на ЗМІ, ігнорування протестів) негативно вплинули на мотивованість людей голосувати та вірити у важливість свого вибору.

Гостроти доливають й перманентні заяви Заходу щодо можливості невизнання виборів легітимними. Генсек Ради Європи Торбйорн Ягланд заявив, що вибори в Україні можуть не бути визнані вільними й чесними через те, що в них не бере участі екс-прем’єр Юлія Тимошенко, повідомляє «Німецька хвиля». Гарантувати дотримання права на політичну участь всіх кандидатів у виборах та їх вільного доступу до ЗМІ, закликали президента Януковича державний секретар США Гілларі Клінтон та верховний представник ЄС з питань спільної зовнішньої і безпекової політики Кетрін Ештон у своїй статті для «New York Times». Європа та США єдині: парламентські вибори — це тест для України, який покаже міру демократичності країни.

Політолог Артем Біденко у своєму блозі на «Українській правді» зазначив, що вагання щодо того, чи потрібно йти на вибори й за кого голосувати є в кожному з нас, і реальний вибір відбудеться в одну конкретну секунду 28 жовтня. Навіть якщо громадянин не є прихильником жодної з партій, він може прийти й «зіпсувати» бланк, залишивши на ньому будь-яку позначку. Це, до певної міри, убезпечить його голос від викрадення. Така позиція також існує.

Наостанок, слід зауважити, що голова Комітету виборців України Олександр Черненко впевнений у тому, що фальсифікації, якщо такі й будуть, не залишаться непоміченими. В останньому інтерв’ю «Українській правді» він заявив, що найпевніший спосіб захистити свій голос — піти на дільницю.

До розмови про прогнози щодо результатів виборів та мотивації відвідування дільниці «День» запросив голову Донецької обласної організації КВУ Сергія ТКАЧЕНКА, координатора передвиборчих програм Громадянської мережі «ОПОРА» в Луганській області Олексія КОРМИЛЕЦЬКОГО та експерта Інституту політичної освіти Олександра СОЛОНТАЯ.

Продовження теми на стор. NB!

Анна ЧЕРЕВКО, «День»
Газета: