Сьогодні триває третій день візиту патріарха Московського і всія Русі Кирила в Україну. Перше місто, що зустрічало гостя, — Одеса. Тут предстоятель РПЦ перебуватиме найдовше — чотири дні. До прибуття патріарха вулиці міста були прикрашені плакатами: «Ласкаво просимо, Ваша Святосте!». О четвертій годині дня в місцевому аеропорту його зустрічала поважна делегація: митрополит Володимир, митрополит Одеський Агафангел та інші представники духовенства. Були й чиновники: мер Едуард Гурвіц, губернатор Одещини Едуард Матвійчук, голова облради Микола Скорик, віце-прем’єр Віктор Тихонов, голова антимонопольного комітету Олексій Костусєв.
Предстоятель РПЦ одразу заявив: «Ви здивуєтесь, але я прилетів не з певною метою. Я прилетів помолитися з народом. З минулого року в мене залишилися теплі спогади про Україну». Нагадаємо, що патріарх Київський і всія Руси-України Філарет застеріг патріарха Кирила від політичної агітації. Він пояснив, що гість сповідує ідею духовної єдності Росії, Білорусі та України: «Під цією милозвучною вивіскою криється імперська ідея позбавлення України її державності та незалежності».
Після короткого спілкування з журналістами Патріарх Кирило сів у джип «Кадилак» і в супроводі колони ДАІ попрямував до Свято-Успенського кафедрального собору, де його зустрічали одеські священнослужителі та прочани. За словами Кирила, вперше він відвідав цю святиню в 1967 році: «З тих пір тут нічого не змінилося — в тому сенсі, що рухомі православною вірою люди й сьогодні зберігають благочестя, любов до храму, свою надію на Бога, силу молитви».
Звідти гість поїхав у Свято-Успенський Патріарший монастир, де розташована «церковна дача». Резиденцію до приїзду Кирила відремонтували й обладнали за останнім словом техніки. За словами ігумені Серафими, настоятельки Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря Одеси, на прохання Патріарха туди підведені інтернет й кабельне телебачення. «Таких резиденцій на весь колишній союз всього дві — головна, московська, й одеська», — підкреслила ігуменя Серафима.
Коли Патріарх під’їжджав до монастиря, священик по-армійському скомандував: «Монахи, в дві шеренги ставай!». Вхід на територію монастиря для Патріарха всипали свіжою травою, перемішаною з бутонами троянд. Як тільки за ним закрилися ворота, віряни почали розбирати квіти, по яких пройшов Патріарх, — пише «Газета по-київськи». Коли журналіст видання фотографував ворота резиденції до того, як по доріжці пройшов Кирило, до нього підійшла охорона й попросила з неї зійти, пояснивши, що траву косили вручну, і вартість усіх трав’яних доріжок, насипаних у монастирі, — 50 тисяч дол.
Другий день візиту Патріарха розпочався з освячення відновленого Спасо-Преображенського кафедрального собору на Соборній площі Одеси. Перед літургією Патріарх очолив хресний хід українського духовенства до собору, особисто несучи ковчег із мощами, які були потім, у відповідності з церковними канонами, покладені під престол освяченого храму, єпископи й священики Одеської єпархії йшли з хоругвами та іконами. Як стало відомо напередодні візиту предстоятеля РПЦ, Одеський Спасо-Преображенський кафедральний собор передадуть у власність Одеської єпархії Української православної церкви Московського патріархату. В цей день Патріарх Кирило також відвідав Будинок сиріт «Перлинка».
Сьогодні Патріарх планує відвідати Одеську національну юридичну академію. Тут Кирилу мають урочисто надати докторську ступінь за багаторічну працю з формування моральних засад слов’янських націй. Ввечері — зустріч з громадськістю міста Одеса (Національний академічний театр опери та балету).
ЦИТАТА «Дня»
Київський патріархат молитиметься за патріарха Кирила
«Ми будемо молити Бога, аби він дав можливість патріархові Кирилу спокійно приїхати на Дніпропетровщину і виїхати у хорошому настрої і доброму здоров’ї. Ми миролюбний народ і готові приймати будь-яких гостей», — сказав на прес-конференції єпископ Дніпропетровський УПЦ Київського патріархату Симеон. За його словами, українці — боголюбний і гостинний народ. Він нагадав, що свого часу Україну відвідував Папа Римський Іван Павло II, і його тепло приймали. «На жаль, — відмітив владика Симеон, — на сьогоднішній день не все добре складається в справі церковного відродження в Україні. Але Українська православна церква Київського патріархату займає миролюбну позицію. Наша загальна справа — відродження єдиної помісної національної церкви. Цієї позиції дотримується святійший патріарх Філарет. Нам шкода, що за ситуації, коли у нас не все гаразд, нам намагаються допомагати люди з інших країн. Проте кожен візит, подібний до візиту Патріарха Кирила, дозволяє українській православній церкві об’єднатися. Думаю, що настануть нові часи, нове відродження і з’явиться нова помісна національна церква в Україні на чолі з патріархом у Києві». «В той же час, коли я здійснюватиму божественну літургію недільного дня, — пообіцяв єпископ Дніпропетровський, — то помолюсь за здоров’я Патріарха Кирила».
Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ