Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Зварний стик міждержавного рівня

22 грудня, 2001 - 00:00

Вчорашній приїзд Надзвичайного й Повноважного Посла Російської Федерації в Україні Віктора Черномирдіна до Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона нічим не нагадував протокольний захід. Без довгих передмов високий гість пройшов до демонстраційної зали й відразу почав ознайомлюватися з експозицією. Протягом години президент Національної академії наук України, директор інституту Борис Патон і профільні фахівці демонстрували різноманітні нові технології, пов’язані зі зварюванням, різанням, зняттям напружень, визначенням достатнього ресурсу зварних конструкцій.

Огляд почався зі стенду «Зварювання в космосі й космічні конструкції» та завершився трубопровідною тематикою, при цьому було помітно, що вона викликає у Віктора Степановича найбільшу зацікавленість. Така підвищена увага до труб пояснюється не лише «газпромівським» корінням посла. Зараз, сказав В.Черномирдін, настав такий період, коли багато російських об’єктів, розрахованих на 30—40 років, вичерпують свій життєвий ресурс. «Це сотні тисяч трубопроводів різного призначення», — уточнив посол. Завдяки застосуванню українських технологій, вважає В.Черномирдін, з’являється можливість провести їх якісне обстеження й «продовжити життя» дiючим об’єктам. У найближчому майбутньому Росія перейде на нові технології, пов’язані з транспортуванням під високим тиском, і тут, зазначив В.Черномирдін, ми покладаємо великі надії на Харцизький трубний завод, у якого в Росії відкривається «величезний фронт робіт». Посол підтвердив своє негативне ставлення до проекту будівництва російського заводу з випуску труб великого діаметра: за його словами, в цьому немає необхідності, оскільки «поряд є завод, який здатний вирішувати це завдання» (ХТЗ).

Налагодження науково-технічних зв’язків з Росією має сьогодні першорядне значення для Інституту електрозварювання, особливо за умов недостатності бюджетного фінансування науки. Підбиваючи підсумки оглядові новітніх досягнень інституту, Б.Патон так оцінив перспективи українсько-російської співпраці: «Головне, щоб ми цими технологіями займалися спільно, й цей процес уже пішов. Від впровадження наших розробок і Україна, і Росія матимуть великий ефект». Пасував до цих слів і заключний акорд зустрічі, коли В.Черномирдін зробив пробне зварювання. Міцність патонівських швів загальновідома — хай ніколи не рвуться й наші наукові контакти.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: