Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Звикайте: новий «нормальний стан»

Вчені прогнозують холодні зими й коротке літо
3 червня, 2010 - 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Нещодавно ЗМІ заговорили про те, що літо 2010 року стане найспекотнішим за всю історію метеорологічних спостережень. Посилаються на прогнози Національної американської космічної асоціації (NASA), вчені якої вважають, що утворилися зміни в русі теплих течій Тихого океану і це сприяє виникненню кліматичного феномена, відомого як «Ель-Ніньо». Існує думка, що саме цей «Ель-Ніньо» спричиняє порушення традиційного кліматичного балансу в ряді регіонів світу, і це веде до природних катаклізмів, включаючи повені. До того ж, за підрахунками вчених, в цьому році Тихий океан виділяє значно більше тепла ніж зазвичай, і це веде до розігріву нижніх шарів атмосфери Землі.

«За останні 12 місяців середньодобова температура атмосфери Землі була найвищою за всі попередні 130 років. А за період січень-квітень 2010 температура впритул наближається до абсолютних рекордних показників. Математичні моделі показують, що температура підвищуватиметься в майбутні місяці і всім нам у Північній півкулі належить пережити найспекотніше літо за всю історію сучасних метеорологічних спостережень «, — сказав керівник робіт професор Джеймс Хансен, передає французька радіостанція «Європа-1».

Але вітчизняні метеорологи з Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту, теж добрі фахівці, не згідні з припущеннями американців. Її співробітники кажуть, що літо цього року буде в Україні «в межах норми», тобто, в середньому 25—30 градусів удень. Щоправда, з частими дощами.

— Щодо достовірності інформації про високий температурний режим, то ми не знайшли їй підтвердження. В нас немає жаркого прогнозу на Східну Європу. А за нашими прогнозами, червень буде в межах норми. Норма — це те, що ми маємо зараз. При цьому можуть бути сильні опади. Я не знаю про кінець літа, але можу сказати, що за даними американських вчених — тих колег, з якими ми працюємо в останні роки, — перша половина літа буде в межах норми і навіть нижче. На сході України — буде трохи вище, а на заході — трохи нижче. І, можливо, Західну Україну буде заливати — паводкові явища залишаться, — сказав «Дню» співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Владислав Тимофєєв.

За його словами, температура, яка зараз встановилася в Україні — абсолютно нормальна, тим більше, що температурний режим першої половини травня був вищим за норму. Правда, всюди почастішали дощі...

— Сильні опади — процес, який ми щороку переживаємо. Це від того, що в атмосфері відбувається така річ: зверху залишається ще холодно, а внизу — вже прогріто і від такої взаємодії стаються сильні грози і зливи. Це нормально для кожної весни. Так що поки що нічого особливого немає, — вважає пан Тимофєєв..

Що ж до прогнозу на червень, то в офіційному прогнозі гідрометеорологів теж є дощі. В межах норми опади прогнозуються по всій Україні, трохи вищими — в Західній. При цьому у Львівській та Закарпатській областях прогнозуються досить сильні грози й зливи. Те, що вже сталося у Західній Україні — дощі з градом — українські метеорологи називають «новим нормальним станом» і нагадують, як і раніше, що такі стихійні явища — це вже для нас правило, а не виняток. Причини — нові атмосферні циркуляції, про які говорив Владислав Тимофєєв.

Це — прогноз на першу половину літа, приблизно до кінця липня, оскільки фахівці працюють за методом доктора фізико-математичних наук, професора, начальника відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського науково-дослідного гідрометерологічного інституту Вазіри Мартазинової, спеціалізованого тільки на термін трохи більший місяця. Вчений вважає, що в останні роки порушився час настання пір року. Зокрема, літо стало коротшим, бо пізніше наступає і раніше закінчується.

— В нас літо стало коротшим на один місяць. Весна тепер — довга-довга — до середини червня, а з середини червня у нас почнеться літо. Воно у нас тепер коротке — з 15 червня по 15 серпня. А 16 серпня — перший день осені. Загалом найкращі умови для відпочинку — з 15 червня по 15 липня. Ці дні цього року будуть більш жаркі і більш сухі, — прогнозує Вазіра Мартазинова.

До речі, гарна новина для бажаючих відпочивати чи подорожувати Європою. Раніше деякі експерти говорили, що у зв’язку з вулканічною хмарою, яка утворилася в Ісландії, літо буде прохолодним для європейських країн (і не тільки). Синоптики заспокоюють: якби циркуляція повітря була б стабільною, без того руху який їй зараз властивий, то цей пил накопичувався б в одному місці, і там можна було б чекати від неї неприємностей. Але цього немає: атмосферна циркуляція є крупно масштабною і пилюка розноситься

Вчені наголошують ще на одній тенденції, властивій теперішньому клімату, і до якої невдовзі потрібно буде звикати. Російські та європейські вчені вважають, що найближчими роками нас чекає не потепління, а вже похолодання. Колеги з Росіїї кажуть, що воно почалося у 1998 році, а максимуму досягне у 2025 році. А європейські колеги прогнозують, що в найближчі 10 років температура повітря підніматися вже не буде. Натомість починається період суворих зим — приблизно ... на 40 років.

— Цикл переміщення широкомасштабної атмосферної циркуляції триває 60 років: спочатку на схід (60 років), а потім на захід — стільки ж. Вона розкачується як маятник. Є такий період, коли вона розкачується далеко на захід — тоді є дуже холодною. Ми зараз переходимо до цієї циркуляції — в явище, яке було в середині ХХ століття. Ви можете зауважити — з’явилися холодні зими, чого 10 років не було. Це говорить про те, що ми переходимо до нової атмосферної циркуляції, — підсумувала Вазіра Мартазинова.

Що нас чекає — потепління чи похолодання — незабаром побачимо, але однозначно сюрпризи від природи будуть продовжуватися. Завдання для нас — встигати адаптуватися до них.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: