Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

103 «чайки» Юлії Тимошенко

7 серпня, 2007 - 00:00
ТИМОШЕНКО ПІШЛА НА ВИБОРИ В АВТЕНТИЧНОМУ ВБРАННІ / НА З’ЇЗДІ БУЛО ДУЖЕ БАГАТО МОЛОДІ

Креатив сильніший за гроші — це довів з’їзд БЮТ. Коштів на проведення з’їзду було витрачено значно менше, ніж у регионалів, а вийшло більш ефектно і стильно. Ще на підході до Міжнародного виставочного центру всім делегатам роздавали білий одяг із символікою Блоку і кумедними написами: «Вийду заміж за бютівця», «XXXL великі хлопчики за Юлю». На кепці — «Коса всередині». Щоправда, найбільшим успіхом користувалася теніска з серйозним слоганом: «ВірЮ в Україну».

Зала була схожа на величезне біле море. Кидалася в очі велика кількість молоді, і, як пересвідчилася кореспондент «Дня», це були реальні партійці, а не найняті студенти.

Звичайно ж, центральною фігурою була сама Юлія Тимошенко. У білій вишиванці, важкому кораловому намисті та бежовій плахті, підперезаній поясом із помпонами на кінцях, вона з’являється на початку килимової доріжки. З усіх боків лунали захоплені крики «Юля! Юля!». Юлія Володимирівна піднялася червоними сходами на білу сцену. Мабуть, ніколи ще Тимошенко не виглядала так ефектно. Її вбрання викликало фурор і серед преси, і серед делегатів.

З’їзд відкривався Духовним гімном України у виконанні Ніни Матвієнко. Потім вийшов Олександр Пономарьов, також у білій вишиванці, й не менш натхненно заспівав «Гімн України».

Партійну програму «Український прорив» Тимошенко представляла більше години. При цьому лише пару разів заглянула в нотатки. Основні тези лишилися незмінними: в черговий раз пообіцяла ніколи не створювати коаліцію з Партією регіонів, навіть якщо за це їй запропонують прем’єрський пост. Окрім того, в межах боротьби з корупцією запропонувала вищу міру покарання (довічний термін). Зала на цю радикальну пропозицію відреагувала бурхливими оплесками.

Також гаряче зала підтримала ще одну тезу. «Якщо комусь потрібна друга державна російська, то нехай спочатку вивчить українську». Тут зупинимося детальніше. Як відомо, ще навесні Юрій Луценко запропонував опустити всі «гуманітарні питання». Мовляв, нехай Партія регіонів не торкається російської мови, а ми не торкатимемося статусу воїнів ОУН-УПА тощо. В результаті «Наша Україна» сфокусувалася на депутатській недоторканості. Та ось, схоже, стяг націонал-демократії підхопила Юлія Тимошенко, про це свідчить і її новий образ, і риторика.

Для ілюстрації рівня знань у школах Тимошенко навела результати опитування учнів 7 класу в одній із середніх шкіл стосовно видатних українців. За її словами, лише 60% знали, хто такий Тарас Шевченко. «Троє назвали його президентом України, двоє — математиком, а один сказав, що, можливо, це міністр в Україні. Це що, така якість виховання дітей?» — запитала Тимошенко. Вона сказала, що діти не знали також, хто така Леся Українка, Василь Стус і Михайло Коцюбинський.

Торкаючись теми допомоги матерям при народженні дитини, Тимошенко зазначила, що «весь креатив» на з’їзді Партії регіонів торкався лише того, щоб запропонувати більшу суму виплат при народженні дитини, ніж пропонував раніше БЮТ. «Ми приймемо ці цифри (запропоновані Партією регіонів), щоб наших дітей було значно більше, ніж тих, хто хоче втрати незалежності, входження в якісь нові радянські простори», — сказала Тимошенко.

І, звісно ж, Юлія Володимирівна не могла не згадати вже легендарного суфлера. «Нашій владі приховувати нічого. Ми готові будь-якого Януковича з усім його сумарним інтелектом запустити проконтролювати нашу владу. Сподіватимемося, що його американські політтехнології йому напишуть на суфлері, як контролювати владу».

Програма максимум лідера БЮТ на цих виборах — 39% голосів виборців. Очевидно, не до кінця Юлія Володимирівна довіряє запевненням Луценка і Кириленка про неможливість «ширки». Вона запитала у зали: «Чи здатні ви в півтора разу збільшити результат?» І зала відповіла: «Так».

Наприкінці Юлія Володимирівна пригадала сюжет «Чайки Джонатан Лівінгстон» Річарда Баха. 103 бютівця, за версією Тимошенко, це і є самовіддані чайки, завдяки яким відбулися ці перевибори. «І якби Вас було хоч би на п’ять осіб менше, нічого б не вийшло, вибори б не відбулися.» Всі «103 чайки» отримали ордени з сердечком, а перший орден дістався дисиденту Левку Лук’яненку. Він за станом здоров’я не зміг прийти.

Ще один важливий момент з’їзду — виступ лідера Європейської народної партії Вілфреда Мартенса, який закликав Тимошенко приєднатися до його партії. «Україні потрібен дієздатний уряд, а не мафія». Ці слова зала вітала бурхливими оплесками.

ВСІ ТІ САМІ ОБЛИЧЧЯ

Найважливіший момент на з’їзді — це оголошення списків. Пересічні делегати БЮТ не мали уявлення про особовий склад виборчого списку, за який їм належало голосувати. Їм лише презентували першу десятку. Список очолила лідер БЮТ Юлія Тимошенко. Під другим номером у списку Олександр Турчинов, третій — Микола Томенко, четвертий — Йосип Вінський, п’ятий — Андрій Шевченко, шостий — Віктор Пинзеник, сьомий — Григорій Омельченко, восьмий — Віталій Курило, дев’ятий — Микола Петрук, десятий — Євген Корнійчук.

Основну частину списку довго і монотонно читав Олександр Турчинов. Загалом, як і обіцяла Юлія Володимирівна, всіх тих самих осіб, що і в Раді п’ятого скликання. Обійшлося без сюрпризів. З новачків у прохідну частину потрапив Михайло Поживанов (№116). А перебіжчиків замінили представниками ПРП.

Олена ЯХНО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: