На карті України є регіони, які через два місяці після виборів можуть залишитися без обраних населенням міських голів. Голова ЦВК Ярослав Давидович зазначає, що найближчим часом у країні відбудеться ціла низка повторних виборів — до місцевих, сільських та обласних рад. У 11 містах, підкреслює Давидович, пройдуть нові вибори мерів у зв’язку з тим, що дехто з новообраних міських голів вирішив віддати перевагу депутатському мандату у Верховній Раді. Подібна ситуація склалася в Чернігові, Кіровограді, Полтаві. До речі, незважаючи на те, що Центрвиборчком зекономив на виборах суму, що обчислюється мільйонами гривень, кошти на проведення повторних виборів в окремо взятих регіонах повинні виділятися з місцевих бюджетів — такий закон. Чи чесно в цьому випадку вчинили з виборцями ці мери, адже по суті все, що вони зробили для свого міста, — це полегшили місцевий бюджет на досить велику суму? Можливо, подібні ситуації будуть враховані на наступних виборах, тим більше, що й голова ЦВК виступає за заборону на «багатоверстатне» кандидатство.
Днями стало відомо, що вже восени без міського голови може залишитися і столиця. Так серед трьох народних обранців п’ятого скликання, які відстрочили термін своєї реєстрації в ЦВК, фігурує й ім’я Леоніда Черновецького. Леонід Михайлович, як відомо, на минулих виборах балотувався відразу за двома списками — як кандидат на посаду київського мера і як №29 списку до ВР від «Нашої України». У проханні Черновецького про відстрочку реєстрації указано й причину, через яку столичний мер просить продовжити його не до кінця визначений статус: досі тривають судові засідання, позивачем яких є екс-мер Олександр Омельченко, який просить Феміду визнати вибори столичного голови недійсними. Інакше кажучи, Леонід Михайлович побоюється рішення суду не на свою користь і, щоб не залишитися біля розбитого корита, вирішив почекати з відмовою від мандату.
Однак багато експертів схиляються до думки, що цей вчинок київського мера пов’язаний з тим, що він ще не визначився з пріоритетами. І невизначеність ця матиме місце до тих пір, поки не стане відоме ім’я прем’єр-міністра. Експерти стверджують, що саме від того, хто очолить уряд, залежатиме подальше становище у столичній владі.
Так, якщо прем’єром стане діючий голова уряду Юрій Єхануров, столичний мер, найвірогідніше, залишиться у своєму кріслі й відмовиться від депутатського мандату. І це цілком зрозуміло: Юрій Іванович — однопартієць Леоніда Михайловича, і їм нічого грати у владу та опозицію, змагатися за симпатії киян і перетягувати канат влади в Києві.
Якщо Кабмін очолить Віктор Янукович, Черновецький також, швидше за все, залишиться мером. По-перше, тому що «регіонали», які пройшли до Київради, нині приєдналися до партій, лояльних до діяльності новообраного керівника столиці. Таким чином, при прем’єрі Януковичі Леоніду Михайловичу не вставлятимуть палки в колеса, і він зможе й надалі спокійно мерствувати в українській столиці.
А от якщо друге за значущістю крісло у країні займе Юлія Тимошенко, у пана Черновецкого можуть бути серйозні неприємності, аж до імпічменту. Як відомо, «бютівці» на чолі з Михайлом Бродським, незважаючи на впевнену перемогу на виборах до міської ради, опинилися в опозиції. Навряд чи лідер БЮТ, будучи прем’єр-міністром, не спробує усунути цю «несправедливість». Важелів для цього у Юлії Володимирівни буде багато. Як приклад наведемо лише два з числа можливих сценаріїв. Згідно з законом, усі розпорядження КДМА затверджуються Міністерством юстиції. З приходом у крісло голови уряду Юлії Тимошенко ці розпорядження у переважній більшості своїй можуть бути визнані незаконними. Спосіб дещо радикальний, зате досить ефективний.
Можливий і такий варіант: фракція БЮТ у Київраді почне кількісно поповнюватися швидкими темпами. Численні депутати-бізнесмени, з яких нині Черновецький «збив» більшість, записуватимуться до фракції блоку Тимошенко. Якщо таке об’єднання навколо БЮТ відбудеться, незабаром воно висловить Леоніду Черновецькому вотум недовіри, і на мешканців столиці чекає дежа вю — нові вибори міського голови...
Коментарі політичних експертів щодо того, чому Черновецький, сидячи у кріслі мера, не відмовляється від свого депутатського статусу, розходяться. Так, директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко відзначив: «Черновецький просто бере паузу. Це потрібно йому, щоб він краще міг розібратися, наскільки зручно йому буде в кріслі мера. Оскільки відомо, що в Київраді до нього існує досить серйозна опозиція, і в будь-який час під Черновецьким може захитатися крісло, оскільки він є хорошим менеджером-організатором, але ніяким господарником, і не розбирається в тих проблемах, які зараз існують. Він хоче просто перечекати, а далі вже робити висновки, куди йти».
За словами віце-президента Центру дослідження корпоративних відносин Ростислава Іщенка, після публічної заяви Черновецького про те, що він нікого ні про що не просив (мається на увазі прохання про відстрочку реєстрації), Давидович просто зобов’язаний відмовити йому в реєстрації народним депутатом: раз не просив, то не просив. Людину, яка балотується на дві різні посади, обирати не можна за визначенням, вважає експерт. Це просто означає, що він хоче отримати крісло (все одно яке) і заздалегідь обманює виборців, оскільки не зможе працювати і мером, і в Раді, або, як деякі інші, в місцевих радах одразу двох—трьох областей.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, коментуючи поведінку київського мера, заявив: «Черновецький занепокоєний не лише створенням нової системи правління в місті Києві, але й власною мерською долею, а щодо безхмарності свого місцезнаходження, у нього є певні сумніви».