Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Анатолій МАТВІЄНКО: Ми ще ніколи так активно не підтримували Президента!..

19 липня, 2003 - 00:00

— Отже, певний етап — направлення законопроектів щодо змін до Основного Закону до Конституційного Суду — пройдено. Що, на вашу думку, відбуватиметься восени? — З упевненістю в 99,99% я можу сказати, що, на превеликий жаль, політичної реформи до президентських виборів в Україні не відбудеться.

— На чому ґрунтується ваш прогноз?

— Я не думаю, що без поправок будь- який із двох законопроектів може набрати 300 голосів. А внесення хоч якихось поправок означає, що законопроект знову доведеться надсилати до Конституційного Суду. Це займе певний час. Після цього законопроект має бути схвалений 226 голосами, і вже на наступній сесії — трьома сотнями голосів. Тобто, за найсприятливіших обставин зміни до Конституції можуть бути поставлені на остаточне голосування лише на весняній сесії. А це вже початок виборчої кампанії. До того ж, зміни повинні ще вступити в силу. Розпочинати вибори президента із незрозумілими повноваженнями не можна, і це розуміють всі.

— Як, в такому разі, кваліфікувати позицію «Нашої України», яка проголосила мораторій на внесення змін до Конституції до президентських виборів?

— Безперечно, з їхнього боку виголошувались не дуже продумані заяви. Однак я переконаний, що це все було виявом емоцій. Я знаю позицію багатьох депутатів з фракції Віктора Ющенка, зокрема тих, з ким довелося працювати в парламентській конституційній комісії, і можу сказати, що вони однозначно підтримували ідею політичної реформи. І я є палким прихильником змін. Ми маємо побудувати владу за схемою: сильний президент, сильний парламент і сильний уряд, який формується парламентом. На мій погляд, Україні слід пройти через парламентсько-президентську систему до європейської моделі — парламентської республіки. Але це вже наступний етап, років десь через десять.

— Чи веде зараз БЮТ переговори з «Нашою Україною» з приводу висунення спільного кандидата?

— Так, веде. На жаль, ми не так швидко рухаємося, як хотілося б, однак в нас немає іншого виходу, аніж домовитися. Три фракції — «Наша Україна», БЮТ та СПУ — це мінімальна критична кількість політичних сил в перспективі президентських виборів. Лише втрьох ми можемо перемогти, поодинці — дуже сумнівно. І це стосується всіх лідерів, серед них — Віктора Ющенка.

— Що ж заважає домовитися?

— Проблем багато, але найперше — міжособистісні стосунки двох лідерів. Їх треба владнати, і крім них самих, цього ніхто не зробить.

— За словами спікера Володимира Литвина, парламент за час третьої сесії багато чого досяг, але міг би, мовляв, працювати ще краще. Чи згодні ви з такою оцінкою?

— Загалом, так. У стабільних, високорозвинутих державах відсутність змін — це добра новина. Але, на жаль, ми не можемо дозволити собі розкоші стояти на місці — нам слід було б рухатися радикальніше, швидше. Проте я не сказав би, що на цій сесії парламент багато чого не встиг. Судіть самі — з 36 законопроектів Президента прийнято 33. Та ми ще ніколи його так активно не підтримували! Крім того, прийнято майже 60% урядових пропозицій. Не знаю навіть, що ми такого важливого не прийняли, що треба було прийняти...

Володимир СОНЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: