Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Антимонопольні» перевірки

7 квітня, 2005 - 00:00
ОЛЕКСІЙ КОСТУСЄВ

Реформуючи апарат управління, теперішня влада, схоже, керується принципом «віддані кадри вирішують усе». Якщо чиновник примудрився зустріти революцію у владному кріслі, то його необхідно автоматично прираховувати до когорти «колишніх», «політично неблагонадійних».

Лише дуже небагатьом можновладцям у «минулому житті» поки вдалося втримати свої позиції в житті сьогоднішньому. Наголос слід робити на слові «поки»… Недавно захиталося крісло під головою Антимонопольного комітету України Олексієм Костусєвим. На нещодавній прес-конференції він заявив про тиск на нього з боку влади. Саме так голова АМК схильний розцінювати навалу перевірок на його відомство з боку КРУ та Генпрокуратури. Причому останню (і першу за всі 12 років існування АМКУ), зі слів Костусєва, здійснюють практично з необмеженими повноваженнями і вона необмежена в термінах. Мету такої перевірки голова АМК сприйняв як приховане: «копатимемо доти, поки чогось не знайдемо». Заявив О. Костусєв і про стеження за собою, правомочністю якого в офіційному порядку поцікавився у відповідних органів.

Якщо Костусєв залишить посаду, то, як вважають, зробить це на вершині кар’єри. Одна справа про зниження тарифів на грошові перекази такого монстра міжнародного бізнесу, як «Вестерн Юніон», чого варта. Ціна питання — мільйони доларів, які залишаться в кишенях наших співвітчизників, які за кордоном заробляють на утримання своїх сімей. До речі, голова Антимонопольного комітету заявив, що покине свою посаду не раніше, ніж поставить останню крапку в справі про міжнародні перекази. Крім цієї справи, до активу Костусєва можна також зарахувати й повернення громадянам шляхом перерахунку півтора мільярда гривень за ненадані комунальні послуги, заборону зростання цін на ринках зерна та нафтопродуктів і багато іншого. До плюсів Костусєв також заніс прозорість і відкритість роботи підвідомчого йому органу державної влади.

Наскільки відомо, минулі перевірки діяльності АМК — і торішня, за дорученням президента Кучми, і нинішня, проведена КРУ, — так і не виявили якихось суттєвих порушень. Єдине, чого з його слів, боїться у зв’язку з цим нинішній голова АМК, — то це розвалу подібними діями налагодженої роботи комітету та деморалізації його колективу.

Можливо, причиною подібних дій стала банальна помста за попередню діяльність Антимонопольного комітету? «Антимонопольний комітет ніколи не був палицею для втихомирення неугодних, — запевняє Костусєв, — і бізнес-інтереси вчорашньої опозиції не могли постраждати від неправомірних дій АМКУ». Захист акцій київського пивзаводу «Оболонь» від зазіхань донецького «Сармата» в бутність прем’єр-міністром Віктора Януковича може, на думку Костусєва, бути свідченням неупередженості дій Антимонопольного комітету. Про незаангажованість АМК свідчить і факт «відлучення» комітету від участі в підготовці та проведенні однієї з останніх великих операцій старої влади — приватизації «Укррудпрому», яку тепер називають незаконною. Під час революційних подій Костусєв, за його словами, дотримувався нейтралітету й не допускав одностороннього висвітлення того, що відбувається в контрольованій ним телерадіокомпанії в Одесі. Хоча політичні погляди голови Антимонопольного комітету явно тяжіли до програми провладного кандидата. Можливо, з цим пов’язана раптова необхідність перевірок АМК. Своїх поглядів Костусєв не приховує і не змінював їх залежно від результатів виборів. Нещодавно він став лідером політичної партії «Союз», що виступає за російську мову як другу державну в Україні, за співдружність із Росією та Білоруссю, за розширення повноважень регіонів.

ДО РЕЧІ

Як повідомило вчора агентство ЛІГАБізнесІнформ (www.liga.net), компанія «Вестерн Юніон» офіційно повідомила Антимонопольному комітету України про те, що рекомендації щодо зниження тарифів на грошові перекази фізичними особами з країн далекого зарубіжжя, в яких працює більшість українських громадян, виконані. З огляду на те, що у вересні 2004 року компанія «Вестерн Юніон» знизила тарифи на грошові перекази з Росії в 2,5 разу, справу, порушену проти компанії, Антимонопольний комітет закриває. З цього приводу голова АМК Олексій Костусєв зазначив: «Ми повністю задоволені досягнутими результатами. Тепер близько ста мільйонів доларів щорічно залишатимуться в українських сім’ях, а не пливтимуть за океан як оплата послуг американської компанії... Одночасно я хочу подякувати керівникам компанії «Вестерн Юніон» за продемонстровану повагу до нашої країни, українських законів, а головне — мільйонів наших співгромадян, які вимушені сьогодні заробляти свій хліб на чужині. У майбутньому ми сподіваємося на введення компанією «Вестерн Юніон» нової послуги — переказу грошей із США з їх видачею в Україні через двадцять чотири години, але за значно нижчими тарифами, — і на те, що компанія розгляне питання про тарифи на ринках Чехії, Греції, Ізраїлю та Польщі в бік їх зменшення», — цитує голову АМК прес-служба відомства.

Тетяна ШВЕЦЬ
Газета: 
Рубрика: