Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Армія програла бюджетну «війну»

22 лютого, 2000 - 00:00

Особливості військової служби, пов’язаної з ризиком і ігноруванням особистих інтересів заради державних, людям в погонах обов’язково мають бути компенсовані. Це звична практика країн, що мають армії. Військові в Україні донині могли розраховувати на те, щоб сплачувати лише половину вартості комунальних послуг, раз на рік проїхати безкоштовно у відпустку, за пільговим тарифом сплатити вартість путівки у санаторій і раз на місяць отримати харчовий пайок. Позаяк платня офіцера не є високою, а у віддалених гарнізонах, де розташована левова частка нашої армії, є робота лише для чоловіків, ці пільгові послаблення мають чи не вирішальне значення для сімейних бюджетів військових.

«Проект держбюджету на 2000 рік передбачав скасування частки цих пільг. Але якщо вони були б зняті, то у нас деякі категорії прапорщиків та фіцерів взагалі у мінусах опинялись би. І мали б отримувати зарплату: мінус шість і мінус десять гривень», — повідомив міністр оборони Олександр Кузьмук.

Проте у підсумку було ухвалено соломонове рішення. Військові платитимуть за комунальні послуги, проїзд у відпустку і санаторій без будь-яких послаблень. Потім, якщо це стосується, наприклад, житла, військові беруть довідку у комунальних служб, ідуть до бухгалтерії своєї військової частини, де їм мають повернути половину з цієї суми. Щоправда, на практиці навряд чи ці гроші будуть повернуті вчасно. Якщо взагалі будуть повернуті. Позаяк донині армія має борг по зарплатні за 1998 рік. А гроші за так звану оренду, коли безквартирний офіцер наймає квартиру за власні кошти у приватного власника, не виплачують взагалі роками. Хоча держава зобов’язалася це робити в обсязі аж 3 гривні на місяць.

Проте це не остання неприємна несподіванка для людей в погонах. Ще не вирішено чи буде обкладатись платня військових податком на прибуток, чи ні.

«Позиція Міністерства оборони така — цей податок ми не повинні сплачувати. У нас немає прибутку. Якщо я вдень міністр оборони, а вночі — сторож кооперативного гаража, то тоді мене треба саджати за корупцію, правильно? Іншого прибутку не може бути. Ми на грошовому утриманні. Тому ми за це б’ємося», — сказав Олександр Кузьмук.

Підсумок цієї битви ще невідомий. Проте, як свідчить практика, з жодної бюджетно-фінансової битви військовим в Україні ще жодного разу не вдалося вийти переможцями.

Сергій ЗГУРЕЦЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: