Гостем п’ятничної програми Бі-Бі-Сі 20 лютого був колишній голова Верховної Ради, а тепер лідер громадського руху «Фронт змін» Арсеній Яценюк. Пропонуємо вашій увазі скорочений виклад програми, яку вела Ольга Бетко, з сайту www.bbc.co.uk.
У інтерв’ю пан Яценюк не заперечив, що братиме участь у наступних президентських виборах, але й не підтвердив.
А. Яценюк: — Я в принципі, коли починаю якусь дію, то я вже знаю, чим вона закінчиться. Я обов’язково оголошу про своє рішення...
...Я не політичне ляпало. Якщо ти прийняв рішення, якщо ти про нього оголосив, то ти повинен довести це рішення до кінця і повинен перемогти. Мене процес не цікавить, мене цікавить тільки результат.
Бі-Бі-Сі: — Ви організували нову політичну силу, ви її назвали «Фронт змін». Чому так войовниче? За що і проти кого ви збираєтеся боротися?
А. Яценюк: — Тут як оцінювати слово фронт. Для мене слово фронт — це не війна. Для мене слово фронт — це боротьба. І такі сьогодні обставини, що тільки через певні компліментарні речі країну не можливо змінити, тому фронт — це боротьба за людину, за родину, за країну, адже країна знаходиться в дуже важкому економічному і політичному стані.
Бі-Бі-Сі: — Але, власне, яких змін ви хочете?
А. Яценюк: — Знаєте, в чому тут проблема: за що не візьмешся — все треба міняти, тому що все, що ми маємо, — це фактично наслідки старої «совітської» економіки, старої радянської ментальності. Тому я починав би з політичної системи, закінчував би економічною, підтримкою культурною, історичною. Це комплексний план змін. Те, що називається національний план змін — він важливий для будь-якого політика, і я його почав писати разом із людьми.
Бі-Бі-Сі: — Що вам дає підстави вважати, що ви можете знову надихнути, згуртувати народ навколо свого «Фронту змін»?
А. Яценюк: — Мені дає підстави те, що я, по-перше, внутрішньо дуже великий і серйозний оптиміст. По-друге, я не вірю, що така велика країна, яка має чудову історію, не може мати чудового майбутнього. Третє — не можна покладатися тільки на себе. Я сьогодні можу пообіцяти тільки одне — те, що обіцяв Черчіль, — піт і сльози. Усе! Але разом, спільно, усією громадою. Якщо ми підтримаємо одне одного, якщо ми розуміємо, що зміни у країні залежать не від однією фігури, не від двох чи трьох політиків, а від нації вцілому — нації, яка обирає лідерів, які здатні вести цю націю вперед, а не тягнуться за нацією назад задля того, щоб підтримати рейтинги.
Бі-Бі-Сі: — Запитання з Техасу — чи не буде ваша майбутня партія лобіювати інтереси того чи іншого олігарха, як це трапляється зараз?
А. Яценюк: — Мені було дуже прикро почути від прем’єр-міністра звинувачення, дикі, як на мене, звинувачення, що я співпрацюю з Фірташем... Вони нехай стосунки розбирають в іншому місці, а не на екранах українського телебачення. Вони чудово знають, що у 2006-му році я був практично єдиний член українського уряду, який відмовився підписувати постанову про допуск компанії РосУкрЕнерго на український ринок газу і назвав компанію УкрГазЕнерго, яка була заснована РосУкрЕнерго, агентством по банкрутству української економіки. Тому навіть якщо би я у Фірташа гроші попросив, я не переконаний, що він би мені їх дав.
А тепер щодо фінансування кампанії. Я чітко задекларував, що всі гроші збиратиму публічно. У нас немає іншого виходу як побудувати абсолютно нову політичну систему, яка не буде залежати від групи 5-ти чи 10-ти українських олігархів. Ми позавчора оголосили рахунок громадської організації. Адже у мене поки що не політична партія. За один день вже прийшло 12 тисяч гривень. Друге — я зараз готую Інтернет-портал і через Інтернет, як у Сполучених Штатах, будуть збиратися кошти на мою підтримку і на політичну підтримку організації.
Бі-Бі-Сі: — На президентську кампанію?
А. Яценюк: — Ну, якщо буде президентська кампанію, то ви також побачите, як будуть збиратися ці кошти. Через Інтернет, через кредитні картки, через публічні зустрічі з великим українським бізнесом, малим бізнесом, рядовими громадянами. Я обов’язково зустрінуся з усім великим бізнесом. Якщо вони готові підтримати, то нехай це скажуть в ефір і нехай перерахують гроші, а не так як чемодани сьогодні носять політичним партіям. Я не хочу формувати закрите акціонерне товариство. Це не політична партія, а політичний проект: знов прийти до влади, аби поділити те, що ще не поділили. Я в таку гру політичну не граю.
Бі-Бі-Сі: — Олександр із Чернівців пише: чим Арсеній Яценюк кращий від інших політиків, наприклад, Тимошенко чи Ющенка? Ваш гість, здається, з табору останнього, а яблуко, як кажуть, недалеко падає... Ви не проти, щоб вас і далі пов’язували з Ющенком?
А. Яценюк: — Як взагалі бачиться партійне будівництво і майбутнє. Яценюк — це ж не модель, яка повинна подобатися. Я не збираюся нікому сподобатися. Я не хочу, щоб казали, що з’явився ще один якийсь месія. Я не прошу, щоб повірили мені, — я прошу, щоб повірили в себе у першу чергу, а далі я поведу.
Слухач: — Для багатьох важко спрогнозувати куди нас може повести Арсеній Яценюк. Назвіть три кроки, до яких треба удатися, щоб поліпшилася ситуація.
А. Яценюк: — Я не тільки можу назвати. Я написав антикризовий план із 12-ти пунктів. На превеликий жаль, мало хто до нього прислухається. Я не кажу, що він ідеальний. Але хоча би прочитайте, що там написано. Стабілізація у банківському секторі. Створення окремої державної установи, яка би забрала на себе всі токсичні активи. Відновлення кредитування. Інфраструктурні проекти.
Бі-Бі-Сі: — Це все цілі, над якими б’ються всі у світі.
А. Яценюк: — Ні, це не цілі, це механізми. Збільшення ліквідності — це механізм. Ліквідність збільшується за рахунок єдиного інструменту в сучасних умовах — це емісія Центральним банком, це підтримка з боку Центрального банку за рахунок рефінансування. Другий інструмент — це повернення довіри до банківського сектору.
Бі-Бі-Сі: — Ви б погодилися обійняти посаду міністра фінансів, крісло, яке зараз називають електричним?
А. Яценюк: — Та людина, яка піде на цю посаду, повинна усвідомлювати, що вона буде змушена запроваджувати дуже непопулярні рішення. Я би пішов на цю посаду, якби в українському уряді рішення ухвалювалися б колегіально, а не за принципом двох рішень: перше рішення — це рішення першої особи, а друге рішення — це неправильне рішення. Також важливо зрозуміти, який формат коаліції і чи здатна та коаліція, яка є в парламенті, проголосувати за непопулярні рішення. Як колишній голова Верховної Ради, я можу сказати: «Ні, не прийме». Головні дійові особи цієї більшості підуть на президентську кампанію, а це прямо протилежне принципам подолання економічної кризи. Не хочеться, щоб міністр фінансів був цапом-відбувайлом.
Слухач: — Чому ви не зміните свій розкішний будинок на просту квартиру, шикарне авто на український автомобіль? Інакше ваша ініціатива «Фронт змін» буде така сама, як «Український порив» та інші, подібні до неї.
А. Яценюк: — Можна ще націоналізувати все майно. Комуністи так вже робили. За кожну копійку, яку я маю, на відміну від решти політиків, я заплатив податки. Я важко працював завжди. Коли я навчився в університеті, я о шостій вечорі сідав за кермо машини, яку ми купили вдвох із товаришем, і до другої ночі таксував, щоб заробити гроші. Я готовий відповідати за кожну копійку, яку я маю. Я будував свій будинок 3 роки, там 300 метрів. Збоку прибудована дерев’яна хата, в якій живуть батьки, коли приїжджають. У мене є квартира, вона теж задекларована. Так само, як всі українці, всі гроші у мене в гривнях, і я так само втратив на курсі долара. А «Фронт змін» —не мій. Він загальнонаціональний. Це не для мене. Яценюк має чим займатися, але я сказав, що готовий покласти своє життя на те, аби країна, 46 мільйонів, жили зовсім по-іншому. Наш спільний «Фронт змін» — ми разом.
Слухач: — Якщо вас оберуть президентом, які 10 законопроектів ви внесете до Верховної Ради, як невідкладні?
А.Яценюк: — Треба розпочати з чіткого врегулювання політичних повноважень. У цій країні 10 урядів, але в цьому колгоспі неможливо знайти крайнього. Навіть, якщо не буде змін до Конституції, але я би вніс зміни до всіх законів, щоб чітко розмежувати повноваження президента, уряду і парламенту. Друге — це, звичайно, судова реформа, без справедливого суду неможливо створити демократичну країну. По-третє — це економічні реформи. Якщо у нас буде президент, який матиме високий рейтинг популярності, треба щоб він буквально у перший день вийшов із пакетом непопулярних реформ, які стосуються соціального страхування, охорони здоров’я і реформи системи освіти.
Слухачка: — Я навчаюся у Кракові, але я українка. Чи можу я брати учать у Фронті змін, навчаючись у Кракові?
А. Яценюк: — Цікава пропозиція. Я через свою фундацію займаюся трудовою міграцією, і ми жартували, що треба відкривати філії фундації трудової міграції і «Фронту змін». Ви повернетеся до України?
Слухачка: — Так, звичайно.
А.Яценюк: — Оце мені дуже важливо від вас почути. Ми вже Європу відбудували. Нам тепер треба Україну відбудувати.