Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Аудит завершено, про всяк випадок чекайте кредитів

6 вересня, 2000 - 00:00

Третій аудит операцій Національного банку України з валютними резервами за період з 31 січня по 30 вересня 1998 року, проведений компанією Pricewaterhouse Coopers (PWC), не містить нових даних про порушення. Такий висновок наводить офіційний прес-реліз Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Тим часом встановлений на першому етапі аудиту факт завищення Нацбанком величини валютних резервів завис немов дамоклів меч над програмою подальшого кредитування України. У документі зазначається, що Рада директорів МВФ має визначитися, чи порушувала Україна свої зобов’язання перед Фондом і чи отримала вона кредитні транші, на які не мала права розраховувати. Залежно від трактування цього питання Рада директорів ухвалить рішення про негайні відповідні дії, інформує Інтерфакс-Україна. При цьому в документі підкреслюється, що МВФ розглядає як «дуже серйозні» будь-які недостовірні дані, які завищують рівень резервів.

МВФ поки ніяк не відреагував на повернення Україною двох раніше отриманих кредитних траншів на загальну суму $94,6 млн. «Давайте це розцінювати так, що Україна починає достроково повертати кредити», — прокоментував цей крок голова НБУ Володимир Стельмах. При цьому він зазначив, що на валютні резерви Нацбанку це не вплинуло: порівняно з початком року вони не зменшилися. В. Стельмах вважає, що аудит Нацбанку — це не та проблема, яка може вплинути на рішення МВФ про продовження або згортання програми розширеного фінансування EFF. За його словами, таку точку зору висловило керівництво МВФ під час останнього раунду переговорів.

Однак і без аудиту Нацбанку в України ще залишається чимало невирішених з МВФ питань: вільні економічні зони, 23-відсоткове експортне мито на соняшник, взаємовідносини між НБУ і Мінфіном, ситуація навколо банку «Україна». Щодо останнього В. Стельмах вважає, що більшість проблем тут було створено урядом — в основному попереднім, хоч і нинішній теж встиг докласти рук. За словами глави НБУ, Нацбанку поки не вдалося скоординувати свої дії зі створеною щодо банку «Україна» урядовою групою й обговорити позиції сторін. Таким чином, до приїзду в Київ чергової місії МВФ, наміченої на 12 вересня, тугий вузол проблем залишається далеким від послаблення. Тому, нарівні з традиційними оптимістичними заявами про можливість поновлення фінансування вже в жовтні, в уряді не виключають і гіршого варіанту. «Якщо ми отримаємо кредити, то це буде спокійним закінченням року. Якщо цього не буде, то уряду доведеться вживати заходів», — заявив перший віце-прем’єр Юрій Єхануров. Одним із таких заходів він називає скорочення витрат бюджету: «Поки такої потреби немає. Але ми готові до цього, якщо не буде зовнішнього фінансування та додаткових надходжень від економічного зростання» (Інтерфакс-Україна). Не виключає несприятливого результату переговорів з МВФ і В. Стельмах: «Ми можемо обійтися без кредитів МВФ, але темпи здійснення певних економічних реформ, безумовно, будуть іншими. А це торкнеться життєвого рівня широких верств населення».

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: