Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Балога — Яценюк — Бондар беруть контроль над Банковою

26 вересня, 2006 - 00:00

Такого робочого ентузіазму на Банковій не бачили давно. Можливо, з часів переїзду сюди Ющенка. Тоді здавалося, що «помаранчева» влада приречена на успіх, а випускники Гарварду та Оксфорду стоятимуть у чергах, щоб працювати у Секретаріаті.

Завзяття, з яким взявся до нової роботи Віктор Балога, пояснюється стрімкою втратою Ющенком влади в Україні. Атаки команди Януковича відбуваються щодня: бюджет, НАТО, сім повернутих указів...

Уже тиждень як офіс Ющенка перетворився на комашник. Робочий день починається о 8 ранку. Двері з кабінету Балоги до його приймальні не закриваються у прямому розумінні слова. «Ну, це робиться, щоб не витрачати часу на маніпуляції з ручкою у високому потоці відвідувачів», — пояснюють президентські канцеляристи.

Нове керівництво Секретаріату вже пропустило через себе десятки несподіваних людей — від Сергія Ківалова до Костянтина Грищенка. На роботу в Секретаріат ледь не перейшов старий перевірений кадр iз обойми Кучми Володимир Яцуба. Візит на Банкову Сергія Тарути разом iз Олександром Чалим завершився працевлаштуванням останнього на посаду заступника Балоги.

Іде формування нової команди Ющенка. Без «любих друзів». Без «галичан». Прогнозований конфлікт між старою та новою командами Банкової вже сплив на поверхню — у перші ж дні їх співіснування.

Зараз тон на Банковій задає Арсеній Яценюк, який став правою рукою Балоги, і, в зв’язку з завантаженістю нового глави Секретаріату, взяв на себе проведення нарад.

Яценюк встиг при підлеглих рознести в пух і прах іншого першого заступника — Івана Васюника, розкритикувавши за неготовність матеріалів по робочому графіку Президента.

У нинішніх координатах Васюник дедалі більше втрачає місце для творчості. Балога з Яценюком взяли на себе оперативне керівництво Секретаріатом, питаннями кадрів зайнявся Віктор Бондар.

Разом зі своїм шефом під обстрілом опинилася група «галичан», приведена Васюником.

Так, Яценюк уже висловив здивування існуванням у структурі Секретаріату такого утворення з незрозумілою назвою, як Головна служба політики інституційного розвитку, очолювана Ігорем Коліушком.

Експерти називають відставку Васюника питанням часу — для нього просто не залишиться повноважень. Якщо, звичайно, Президент не зобов’язаний перед Васюником в темних справах співробітництва «Нафтогазу» та РосУкрЕнерго».

Інший варіант — Васюника можуть перевести на гуманітарний напрямок, але це вже має бути принизливим для нього особисто...

За словами одного з радників Президента, під загрозою також подальше перебування Ірини Геращенко на посаді прес-секретаря. «Але питання стоїть ширше — не просто в заміні людини, а в тому, як надалі пропагувати політику Президента в Україні. За наявності Табачника і Прутніка на головних інформаційних посадах», — вважає він.

Нові керівники Банкової взагалі посягнули на святе — у Олександра Третьякова мають намір відібрати кабінет, який колишній перший помічник Ющенка зберіг за собою у Секретаріаті. Туди планували пересилити Яценюка.

Водночас у іншого позаштатного радника президента Михайла Дорошенка нерухомість ніхто забирати не буде — бо він союзник Балоги.

Протягом останніх днів Секретаріат вибудовує фортецю у холодній війні, яка розгорнулася між Ющенком і Януковичем. На Банковій створюють паралельні структури Кабміну, які покликані відвойовувати право Президента домінувати у політиці.

Яценюк та Чалий — це знакові люди. Так само, як Азаров чи Орел iз боку Януковича.

Яценюк має стати ідеологом економічної альтернативи Азарову. Якому до повної концентрації своїх людей на всьому фінансовому секторі країни залишилося тільки одне кадрове рішення — влаштувати свого Федора Ярошенка керівником Державної митної служби.

А Чалий на посаді заступника глави Секретаріату має бути не просто куратором зовнішньополітичного служби Президента. Він — противага намірам команди Януковича у проектах «Одеса—Броди» або Єдиного економічного простору.

Саме конфлікти по вирiшенню цих питань призвели до відставки Чалого, який працював першим заступником міністра закордонних справ з питань євроінтеграції в першому уряді Януковича.

Прихід Олександра Чалого на Банкову є прапором підтримки Ющенка з боку «Індустріального союзу Донбасу». В умовах, коли на протилежному полі згрупувалися Ахметов і Коломойський, Ющенку потрібні впливові друзі.

Показово, що Чалий отримав посаду попри те, що має відмінні погляди від офіційного курсу МЗС на вступ до НАТО. Так, він не є прихильником цієї мети, не вважаючи НАТО ефективним інструментом безпеки в нинішніх умовах.

Нові менеджери Секретаріату — Яценюк, Бондар, Балога — здатні мислити нестандартно. Принаймні, порівняно з попередніми командами Ющенка. Час покаже, чи готові вони до нового стилю управління, без працевлаштування своїх братів і без отримання процентів на потоках «Нафтогазу» чи «Укрзалізниці». Тепер це неможливо, навіть якщо дуже хочеться. Бо там хазяйнує Янукович...

Віктор ЧИВОКУНЯ, http://www.pravda.com.ua
Газета: 
Рубрика: