Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Берімо відповідальність на себе»

Ініціативна група «Першого грудня» закликала людей іти на вибори
18 жовтня, 2012 - 00:00

Однією зі знакових рис, що характеризують українське суспільство напередодні голосування, була й залишається зневіра. За прогнозами соціологів, явка на цих парламентських виборах складе заледве більше 60%. Понад третина громадян залишається байдужою до реалізації власного права на обрання представників своїх інтересів у владі. Єдиним фронтом боротися із вірусом апатії та зневіри вирішили відомі інтелектуали та громадські діячі, які увійшли до складу Ініціативної групи «Першого грудня». «Зараз іде війна всіх проти всіх, — заявив один із членів групи Євген Сверстюк на засіданні 16 жовтня, — причому негідники об’єднуються краще». Ініціативна група закликала громадян зробити «зусилля громадянської активності» та свідомий політичний вибір. А також попросила владу на чолі з Президентом Януковичем не чинити зла, адже саме вона несе відповідальність за демократичний і вільний характер виборів. Нижче ми подаємо повний текст звернення Ініціативної групи «Першого грудня» та коментарі представників владних кіл.

Звернення Ініціативної групи «Першого грудня» до українського суспільства напередодні виборів до Верховної Ради України, 16 жовтня 2012 року, Київ.

Дорогі співвітчизники!

Виконуючи свій життєвий обов’язок, звертаємося до вас, щоб напередодні парламентських виборів 28 жовтня 2012 року мобілізувати — серед нас і задля нас усіх — морально стійкий настрій.

Україна — зневірена. Ця зневіра є вже душевною хворобою. Її найглибша причина — не зовнішня, залежна від політики, багатіїв, влади чи опозиції. Зло, яке відчуваємо, бачимо й усвідомлюємо щодня, — це лише наслідок, який загострює наш стан. Найжорстокіша причина — у нас самих.

Проте ми віримо, що в нашому суспільстві є потенціал здоров’я і мудрості. Наша віра не є романтичною надією. Наша віра у наше суспільство — це важке, але життєво необхідне зусилля.

Подолайте у собі ілюзію, що хтось зробить що-небудь замість вас. Ніхто, окрім вас, не подарує вам доброго життя і не відкриє світлого майбутнього. Позбудьмося цієї ілюзії, й разом з нею зникне і зневіра, а з’явиться воля. Наш єдиний шанс — це наша безумовна відповідальність: кожного особисто і всіх нас разом — як єдиної національної спільноти нормальних, розумних, мислячих людей, що хочуть добра собі, своїм дітям і своєму ближньому.

Ми закликаємо вас до першого і найважливішого зусилля — взяти участь у голосуванні 28 жовтня і зробити осмислений політичний вибір, який буде відповідати вашій совісті й думці про майбутнє ваших дітей та онуків. У нинішній ситу ації моральна втеча, нейтралітет чи байдужість стануть злочином і зрадою.

Пам’ятайте: ніхто не може купити ваш голос. У вас немає жодних зобов’язань перед тими, хто на вас тисне. Ви відповідальні перед собою. Ви голосуєте, відкинувши все, крім свого власного розуміння потреб нашого суспільства.

Окрім голосування, закликаємо вас зробити зусилля громадянської активності — не мовчіть про зло: не толеруйте і не дозволяйте порушувати виборчі правила. Не бійтеся зловмисників — бійтеся тільки власної совісті. Повідомляйте про кожен випадок зловживань чи можливих фальсифікацій національним і міжнародним спостерігачам.

Закликаємо учасників виборів, а понад усе працівників Центральної виборчої комісії та кожної виборчої дільниці: не ставайте співучасниками зла. Не виправдовуйте себе думкою, що від вас нічого не залежить. Ви не є заручниками ситуації. Ви не є гвинтиками системи. Кожен антилюдський задум ставав можливим для здійснення завдяки слабкодухій думці мимовільних виконавців про їхню нібито непричетність. Ви — причетні, бо обрали відповідальність. Від вас залежить чесність у підрахунку голосів — вибору людей, а отже, наша спільна доля. Не втратьте гідність, вона занадто важлива для нас усіх. Не зігніться під злом.

Цей імператив — не мовчати і не стояти осторонь, коли перед твоїми очима зло, — однаковою мірою стосується й нас, учасників Ініціативної групи «Першого грудня».

Саме тому ми звертаємося до нинішньої влади в Україні: не покладайтеся на те, що нечесним шляхом можна здобути тимчасового успіху, — він обернеться катастрофою, якщо людська безнадія перетвориться на ненависть.

Нинішня влада на чолі з Президентом України несе пряму відповідальність за демократичний і вільний характер виборів. Той факт, що жодна державна інституція в Україні не користується авторитетом і довірою людей, є важкою оцінкою вашої діяльності. Запам’ятайте ці слова — вони є простою і неголосною людською правдою, проти якої маліють і стають немічними будь-які виверти і виправдання.

Ваше ставлення до людей — зрозуміле. Ваші наміри і дії — достатньо прозорі. Ілюзій немає. За останні два роки ви майже не чули свого народу, хоч саме він мав би бути найбільшою опорою для будь-якої доброї справи, що її б планувала цивілізована влада.

Те, як відбудуться парламентські вибори 2012 року, є рубежем, за яким оцінки українського суспільства і світової спільноти можуть стати вироком.

Жодні помилки попередників не виправдовують свідомі злочини наступників. Вас оцінять за вашими ділами.

Без надії, однак із особистим зусиллям, зі спокоєм, спираючись на свій досвід і пройдений шлях, закликаємо вас: не чиніть зла, воно повернеться проти вас. Не зупиняйте Україну.

Але найбільшу відповідальність ми як суспільство повинні взяти на себе.

Ці слова мають практичний сенс і конкретний вияв.

Ми віримо у великий потенціал активності українських громадян.

Мури, які вже падали під наступом людей, неминуче впадуть знову.

Ясна і добра перспектива для України — досяжна. Вона залежить від нашої здатності навчитися діяти як один національний і громадянський організм, визначати і змінювати владу, чути один одного і досягати мети.

Небайдужістю і особистим зусиллям ми повинні відновлювати і щоденно виховувати у собі інстинкт господаря, чия колективна воля — конструктивна або протестна — є наймогутнішою силою у рідній країні.

Україна існуватиме й після виборів — вона назавжди.

Хай за українською надією стоїть не ілюзія, а велике зусилля людей.

Не мовчіть про зло.

Не ставайте співучасником зла.

Не чиніть зло.

Не плекаймо ілюзій.

Зробімо вибір. Берімо відповідальність на себе.

Усе залежить лише від нас усіх.

В’ячеслав Брюховецький, Богдан Гаврилишин, Семен Глузман, Володимир Горбулін, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Мирослав Маринович, Мирослав Попович, Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Ігор Юхновський

КОМЕНТАРІ

Як влада ставиться до Ініціативної групи «Перше грудня» та її пропозицій? Які, з вашої точки зору, роль та вплив даної ініціативи?

Володимир ЗУБАНОВ, народний депутат (Партія регіонів):

— Я поважаю всіх небайдужих людей, які витрачаютьсвій час, нерви і здоров’я для того, щоб зробити краще країні. Думаю, що до будь-якою ініціативи, якщо пропонуються різні конструктивні речі, навіть лунає об’єктивна критика, треба прислухатися і робити висновки. Саме так має робити розумна влада. Я позитивно ставлюся до буд-яких корисливих пропозицій українців.

Валерій БОНДИК, народний депутат від Партії регіонів:

— На жаль, не дуже обізнаний з роботою Ініціативної групи «Перше грудня», але відповідно до всіх особистостей, які туди входять, це поважні люди в суспільстві. Дійсно, якщо вони як громадська ініціатива зібралися і відпрацювали дорадчі ініціативи щодо проведення виборів чи звернення до влади, вони обов’язково будуть почуті, тому що і Президент і парламентська більшість ставляться до цих людей з повагою. До того ж, хто як не правляча партія заціплена у відсутності фальсифікацій і спотворення волевиявлення громадян.

Ярослав ЖАЛІЛО, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України:

— Треба йти на вибори і влада справді відповідальна за їх добросовісність та чесність.

Газета: 
Рубрика: