Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бій за податкову недоторканність

22 жовтня, 2002 - 00:00

Вчора будівлю Державної податкової адміністрації у Львівській області взяли в облогу вантажівки ВАТ «Орлан-Транс». Таким чином конфлікт між цими структурами отримав наступний виток у вигляді акції протесту під гаслом «Ні! — сваволі податкової адміністрації». Її очолили деякі народні депутати від блоку «Наша Україна», які сиділи у кабінах вантажівок, що належать транспортній компанії «Орлан-Транс», почесним президентом якої є народний депутат Євген Червоненко. Учасники акції вимагали відставки керівника ДПА у Львівській області Сергія Медведчука і всієї його команди. Нагадаємо, крапкою кипіння у протистоянні бізнесменів, політиків та податківців стала смерть 45-річного водія «Орлан-Трансу», який помер у лікарні від серцевого нападу після того як працівники обласної податкової міліції «випроводили» його з кабіни машини під час чергової спроби перевірити діяльність ВАТ «Орлан-Транс». Проте незважаючи на те, що Господарський суд Львівської області відмовив ДПІ Личаківського району Львова у продовженні адміністративного арешту на майно «Орлан-Трансу», Євген Червоненко з компанією «нашоукраїнців» продовжують «шукати правду», бо, за словами народного депутата України Тараса Черновола, «Наша Україна» своїх не здає». До речі, Сергій Медведчук вважає, що суд виніс рішення на користь «Орлан-Трансу» під шаленим тиском політиків. Він також стверджує, що «лунають погрози Євгена Червоненко на адресу моїх працівників».

— Згідно із рапортом одного із наших співробітників, — продовжує Сергій Медведчук, — йому зателефонував пан Червоненко і сказав, мовляв «Немедленно отсюда уходите. Иначе вас завтра не будет на работе, а через какое-то время и на Украине»... Існує конкретне законодавство, і я не можу, не маю права працювати в іншому законодавчому полі. Й не маю права чи то для Аграрної партії чи то для Комуністичної партії, чи для блоку «Наша Україна» робити винятки...

Так що ж відбувається, через що сьогодні ламають списи податківці та керівництво ВАТ «Орлан-Транс» разом із деякими представниками блоку «Наша Україна»?

Як відомо, на Львівщині обласну ДПА очолює Сергій Медведчук. Якщо звернутися до мови цифр, то в тутешній податковій царині все начебто гаразд. Скажімо, за дев’ять місяців цього року до зведеного бюджету України місцевими податковими інспекціями мобілізовано 1 млрд. 229 млн. грн., що на 86 млн. грн. більше від прогнозованих показників. А до державного бюджету звідси надійшло 739 млн. грн. — на 5,3 відсотка більше від запланованого. Та все одно головний обласний податківець Сергій Медведчук незадоволений станом нинішніх справ, бо, за його словами, впродовж майже року ДПА заважають працювати окремі політики: народні депутати України Олег Тягнибок, Тарас Стецьків, Ярослав Кендзьор, Тарас Чорновіл, а останнім часом ще й Євген Червоненко. Більше того, вони розгорнули кампанію за негайну відставку Сергія Медведчука. Ніби через те, що керівник ДПА використовує приватний літак, шикарні лімузини, а також... ненормативну лексику під час розмов із депутатами. Йому ставлять в вину й те, що начебто під його орудою чиниться тиск на підприємців. А податкова служба все більше й більше політизується. Навіть у Верховній Раді оприлюднена заява за підписом голови парламентської фракції «Наша Україна» Віктора Ющенка, в якій, зокрема, йдеться «про терор Медведчука на Львівщині». Не виключено, що ця заява побачила світ завдяки конфлікту, який розгорнувся між народним депутатом України, почесним президентом ВАТ «Орлан- Транс» Євгеном Червоненком, і ДПА у Львівській області. Справа в тому, що на 45 автомобілів цієї транспортної компанії податківці наклали адміністративний арешт. Звичайно, панові Червоненко подібні дії до душі не припали і, як наслідок, керівники «Орлан-Трансу» навідріз відмовилися надати документи для перевірки. Її, до речі, ініціював не Сергій Медведчук чи хтось інший з керівництва ДПА. Про факт недодання «Орлан-Трансом», а вірніше, створеним ним ТЗОВ «Орлан-Транс-Краковець», державі податків на суму майже 5,5 млн. грн., податківців інформували Західна регіональна митниця та СБУ у Львівській області. А постанову про призначення документальної перевірки ВАТ «Орлан- Транс» винесла прокуратура Личаківського району, де перебуває на обліку це підприємство.

Промовистим виглядає й такий факт. Коли в поле зору ДПА потрапили структури близькі до Євгена Червоненка, який є народним депутатом від «Нашої України», то до Сергія Медведчука, за його словами, зателефонував сам Віктор Ющенко, і сказав: «Не чіпайте Червоненка і взагалі — переходьте на наш бік, бо самі розумієте, що може з вами статися через деякий час, коли ситуація в країні кардинально зміниться...»

— Мені також закидають ту обставину, що я, начебто дію за вказівками свого старшого брата Віктора, — продовжує молодший Медведчук, — ніби я не самодостатня людина й не можу прийняти самостійного рішення. До речі, не завжди, як ось і останніми днями, можу додзвонитися до свого брата — він постійно зайнятий. Зате, про нинішню ситуацію детально проінформував телефоном Миколу Азарова. У відповідь почув, мовляв, нічого страшного — така вже в нас робота.

Бізнес в Україні, як відомо, міцно пов’язаний із політикою, тому вартує ДПА лише зачепити когось із політиків, причетних до того чи іншого бізнесу, як відразу ж на її адресу лунають звинувачення у політичних репресіях. До слова, в нинішньому році ВАТ «Нафтопереробний комплекс «Галичина» (народний депутат України Петро Димінський донедавна був керівником цього підприємства) ухилилось від сплати 180 млн. грн. акцизного збору. Дрогобицьке АТП-14607, яке донедавна очолював нинішній голова Львівської обласної ради Михайло Сендак, приховала від оподаткування майже 8 млн. грн. Серйозні недоліки на цей рахунок мають також холдинг «Львіввугілля», приватне підприємство «Галінформ», «Облавтодор», ТЗОВ «Торгова компанія Інтермаркет», АТ «Кредит- Банк Україна». Зрозуміло, спроби ДПА зібрати податки викликають дії у відповідь: інформаційні кампанії і політизація проблеми. «Такі методи, — говориться в заяві прес- служби ДПА у Львівській області, — є намаганням депутатів блоку «Наша Україна» дестабілізувати ситуацію на Львівщині, підірвати процес становлення регіональної економіки та стати на заваді справі наведення порядку в податковій сфері Львівщини».

Що стосується Сергія Медведчука, то він каже, що «якщо депутат, за яким стоять серйозні бізнесові структури, порушує закон, — я не можу закривати на це очі: це моя робота». Коли ж його запитали — може краще було б, враховуючи обурення деяких депутатів його діями на Львівщині, попроситися на роботу в іншу область — пан податківець відповів: «Насправді дуже втомився від усіх цих політичних істерик... Проситися на роботу в іншу область не збираюсь, але скажуть, — піду...»

Інша сторона — Євген Червоненко стверджує, що він мав дві зустрічі з Сергієм Медведчуком, однак згоди вони не дійшли. «Зараз чиняться шалені спроби змусити мене до співпраці з парламентською більшістю, та я не зігнуся. До більшості мене затягнуть лише ногами вперед», — наголошує він. Вчора, коли верстався номер, страйк біля львівської ДПА продовжувався. До страйкуючих прибув Віктор Ющенко. Схоже, «Наша Україна» вирішила використати ситуацію по повній програмі. Тим більше, що, враховуючи імідж податкової й вітчизняну практику відносин підприємець — держава, завжди є аргумент для несплати податків. За ідейним, так би мовити, переконанням. «Податково-політичний» конфлікт у Львові ще раз підкреслює системну травму політики й бізнесу, — їхній непрозорий симбіоз. І немає значення, де перебуває «політичний дах» — в опозиції (як у Львові) чи при владі. Системна хвороба потребує системних ліків.

ДО РЕЧI

У Львові вбито виконуючого обов’язки директора найбільшого промтоварного ринку «Південний» Володимира Семенюка. Підприємця було застрелено біля під’їзду власного будинку у Львові 19 жовтня о 20.00, повідомило агентство Інтерфакс-Україна в обласному управлінні внутрішніх справ. За даними міліції, біля під’їзду до В. Семенюка підбіг невідомий і випустив у нього 8 куль, 3 з яких — у серце. Дружина підприємця, що йшла попереду, не постраждала. До парламентських виборів 2002 року ринком «Південний» керував теперішній народний депутат Петро Писарчук, на якого майже два роки тому було скоєно замах, — він отримав два вогнепальних поранення в живіт і в голову, але залишився живим. Тоді П. Писарчук пов’язував замах із тим, що ринок відмовився від кримінального «даху» і запровадив власну охорону.

Юрій КРІЛЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: