Учора в підвальному приміщенні Верховної Ради ніде яблуку було впасти. Десятки журналістів прийняли запрошення Юлії Тимошенко й прийшли послухати, що нового скаже перша опозиціонерка країни, яка на три тижні випала з обойми головних політичних ньюзмейкерів.
У найближчих планах БЮТ — створення міжфракційної більшості, здатної стати потужною противагою правлячій коаліції. І хоча лідерка блоку свого імені не стала розкривати карти й говорити, в який спосіб БЮТ буде кількісно поповнятися, зміцнюючи тим самим свої позиції, розгадати цю формулу не так і складно. Отже, хто може долучитися до опозиціонерів, якими на сьогоднішній день є соратники Тимошенко? Очевидно, це та частина «нашоукраїнців», яка не схвалює входження «НУ» до складу правлячої більшості. У цьому разі йдеться про Миколу Катеринчука, Володимира Стретовича, В’ячеслава Кириленка й ще десятків зо два нардепів. Мабуть, входження цієї групи членів «НУ» до складу БЮТ було б вагомим досягненням фракції Тимошенко. Адже, розширивши свої лави, опозиція зможе не лише блокувати Раду сиренами, а й перешкоджати ухваленню окремих законів. Однак якщо два місяці тому «шлюб» представників вищезгаданої частини «НУ» з «б’ютівцями» був неминучий, то нині майбутнє такого союзу стоїть під знаком питання. Річ у тім, що нині в політичних колах дедалі частіше говорять про розробку нового політичного проекту, ініційованого колишнім прем’єр-міністром Юрієм Єхануровим і першим заступником глави Секретаріату Президента Іваном Васюником. До створення нової партії причетні також народний депутат Микола Катеринчук, лідер «Християнсько-демократичного союзу» Володимир Стретович і колишній віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко. Усі вищеназвані особи підтвердили інформацію про те, що «подібні проекти обговорюються». Нова політична сила, вочевидь, матиме праволіберальну або ліберально-консервативну ідеологію.
Як найбільш імовірний лідер нової партії розглядається глава МВС Юрій Луценко. Нині глава міліцейського відомства відмовляється давати коментарі з цього приводу, однак раніше Юрій Віталійович, проте як і всі вищезгадані політики, виступав проти співпраці «Нашої України» з Партією регіонів. Щоправда, тоді ж міністр повідомляв і про те, що «не збирається очолювати ніякі політичні партії». У свою чергу, лідер фракції «Наша Україна» Роман Безсмертний на запитання, чи відомо йому про існування подібного проекту, відповів: «Мені відома тільки одна пропрезидентська політична сила — це «Наша Україна».
Таким чином, очевидно, що, створивши нову партію, «нашоукраїнці-2» схочуть йти своїм, не залежним від БЮТ, шляхом. Адже приєднавшись до блоку Тимошенко, нова партія ризикує розчинитися в списку БЮТ і не відбутися як повноцінне політичне утворення.
Другим «надбанням» БЮТ може стати в недалекому минулому права рука Олександра Мороза, а нині його затятий критик, Йосип Вінський. Разом із ним до БЮТ можуть приєднатися й інші соціалісти, які розцінюють вчинок свого лідера Олександра Мороза як зраду. Проте й тут не все так просто. По-перше, на найближчому з’їзді СПУ пан Вінський збирається ініціювати партійний імпічмент Морозу. Залежно від того, чи вдасться йому втілити свої плани в життя, й розвиватимуться події. Якщо Вінський скине Мороза, соціалісти, найвірогідніше, не приєднаються до БЮТу. У разі, якщо план зазнає краху, можливо, частина членів СПУ й поповнить лави тимошенківців. Проте не можна забувати й того, що Йосип Вінський часто говорить про розбіжності партійних ідеологій БЮТ і СПУ. І це теж є чинник, що гальмує злиття частини СПУ з БЮТ.
Загалом, імовірність успіху плану Тимошенко про створення потужної противаги коаліції у вигляді міжфракційного опозиційного об’єднання, мінімальна. Адже крім вищеназваних чинників, через які БЮТ не зможе поповнити свої лави депутатами з інших фракцій, слід іще приплюсувати й те, що політична сила імені Тимошенко, може втратити й своїх членів. Адже не секрет, що партійний список БЮТу, рябить представниками великого бізнесу, яким, зі зрозумілих причин, абсолютно невигідно бути в опозиції.
Але в те, що в блоці Тимошенко цього не усвідомлюють, вірити не випадає. Тому найбільш вірогідним сценарієм роботи БЮТ на найближчий час буде гра на публіку з метою завоювати симпатії електорату. 2009 рік не за горами й, перебуваючи в опозиції (немає відповідальності за різні кризи й таке інше), БЮТ має вагомі шанси розтопити серця «маленьких» українців і стимулювати їх голосувати «як треба». Робота на президентські вибори — це стратегія БЮТ. А тактика? Розстилати прапор у сесійній залі, дудіти в сирени, битися з політичними опонентами. Чим не спосіб самопіару? І хто знає, можливо, цей підхід приведе до того, що Юлії Володимирівні через два роки знову доведеться міняти ліжко на розкладачку в робочому кабінеті. Щоправда, в цьому разі спати вона буде не в Кабміні, як раніше, а в будинку на вулиці Банковій…