Учора Верховній Раді таки вдалося трохи попрацювати й ухвалити кілька законів. Крім фракцій коаліції — НУНС, БЮТ та блоку Литвина, — участь у голосуванні взяла фракція КПУ. Але продуктивна робота парламенту тривала менше години.
Уранці з’ясувалося, що все начальство Ради відсутнє. Відкривати засідання нікому. Володимир Литвин перебуває з робочою поїздкою в Кіровоградській області, перший віце-спікер від ПР Лавринович несподівано захворів, а віце-спікер Микола Томенко перебуває в Криму.
Але о 10.20 Томенко таки з’явився під куполом. Як стало відомо «Дню», віце-спікер повинен був вилетіти з Сімферополя о 7.15, але літак затримали, і він вилетів на годину пізніше. Коли Томенко відкрив засідання, регіонали вже залишили залу. А депутати, які зосталися, спокійно приступили до виконання своїх обов’язків — розгляду та прийняття законів.
— Можуть працювати — нехай працюють, — заявила в розмові з «Днем» Ганна Герман. — Ми за те, щоб ухвалювалися ті закони, які потрібні. Ми не дамо Юлії Володимирівні в суботу казати, що ми їй заважали щось зробити (сьогодні Юлія Тимошенко зустрічається з головами сільрад. — Авт.).
Але через годину Регіони спохватилися і таки вирішили завадити роботі Ради. Кореспондент «Дня» стала свідком, як за командою Андрія Клюєва приблизно 40 депутатів оточили трибуну.
Ганна Герман вийшла на прес-поінт і вже озвучила іншу версію. Виявляється, до блокування трибуни регіоналів спонукало те, що коаліція не належно підготувала законопроекти:
— 80% з усіх законопроектів, що заявлені на порядку денному, просто не готові, вони не розглядалися в комітетах, і немає проектів рішень щодо них. Коаліція заздалегідь знала, що працювати з цими законопроектами буде неможливо.
Зауважимо, що із 41-го запропонованого до розгляду законопроекту 35 мали висновки комітетів. 24 з них — позитивні, а це означає, що на засіданнях комітетів представники всіх фракцій проголосували на підтримку цих законопроектів. І лише 6 законопроектів були без висновків. Але, погодьтеся, 6 із 41 — це далеко не 80%. Тож Ганна Миколаївна дещо перебільшила.
У чому ж справжня причина вчорашніх метань Партії регіонів. За однією з версій, Регіони, як і раніше, планували все блокувати, але нібито Володимир Рибак дуже жорстко вимагав, щоб Раді дали трохи попрацювати задля прийняття Житлового кодексу. Він ішов другим пунктом на порядку денному. Але питання виявилося не готовим до розгляду, і його відклали...
Проте у В’ячеслава Чорновола є й інша версія регіональних метань — повторилася стара схема: «хто останній додзвонився до Януковича?».
— Ахметов ярий противник будь-яких блокувань Ради. І наполягає на тому, щоб Рада все-таки працювала. У суботу Тимошенко зустрічається з головами сільрад, і перед цим блокувати цілу низку питань із місцевого самоврядування, щонайменше, нелогічно. Напевно, був дзвінок, щоб припинити цирк. Надійшла команда від Януковича — блокування зняли. Але після цього, ймовірно, був другий дзвінок, від Фірташа: йти і блокувати. Такі ситуації вже неодноразово виникали, коли думка Януковича змінювалася на 180 градусів, — розмірковує безпартійний Чорновіл.
Однак учора з’явився маленький промінчик надії, що сторони прийдуть хоч до якогось компромісу. Вирішено, що кожна фракція та уряд делегують своїх представників у оновлену робочу групу з доробки законопроекту про підвищення соціальних стандартів. Нині в парламенті зареєстровані два законопроекти про підвищення прожиткового мінімуму — депутатів Михайла Папієва та Олександра Пеклушенка (обидва — Партія регіонів). У понеділок, 7 вересня, ця група проводить засідання. А що з цього вийде — дізнаємося вже наступного тижня, у вівторок.