Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Богу — богове, кесарю — кесаревe»

Декілька зауважень з приводу передвиборної декларації духовенства
7 березня, 2006 - 00:00
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ ВІКТОР ЮЩЕНКО ТА ГЛАВА УПЦ КП ПАТРІАРХ ФІЛАРЕТ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Минулої п'ятниці відбулася розмова Президента України з членами Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, у якій брали участь: глава УПЦ КП патріарх Філарет, глава УГКЦ кардинал Любомир, глава УАПЦ митрополит Мефодій, керівник справами УПЦ (МП) архієпископ Митрофан, муфтій ДУМУ Ахмед Тамім, єпископ-ординарій Католицької церкви Маркіян Трофим'як, представники найбільших протестантських церков країни.

Глава держави запевнив присутніх духовних осіб, що питання гармонізації відносин Української держави і церкви перебуває під його особистим контролем, і закликав усіх присутніх висловити свої побажання відносно вдосконалення механізму таких відносин. Серед гострих і актуальних питань взаємовідносин церкви і держави вже багато років поспіль найбільшу увагу привертають такі, як виділення приміщень і земельних ділянок для релігійних громад, повернення храмів, освітня і просвітницька діяльність церков, визначення функцій Департаменту у справах релігій, надання Всеукраїнській раді церков і релігійних організацій статусу консультаційного органу.

Президент доручив узагальнити всі названі факти та проблеми в спеціальному документі, який буде оформлено як доручення глави держави уряду. Пан Ющенко наголосив, що «виконавча влада повинна звернути увагу на згадані проблеми та забезпечити їх вирішення». Президент також високо оцінив зусилля влади та церкви щодо підтримання в Україні міжконфесійного миру і злагоди. Він також зазначив, що «держава готова сприяти досягненню взаємодії між православними християнами в Україні», й запевнив, що в цей процес «не буде жодного адміністративного втручання» і що стосовно церкви держава й надалі проводитиме політику «порозуміння й довіри».

Головним результатом зустрічі стало підписання «Декларації» керівників церков і релігійних організацій України, яка закликає всіх віруючих до міжконфесійного миру, а також до невикористання авторитету церков і релігійних організацій у передвиборній агітації.

Дозволимо собі висловити кілька зауважень з цього приводу.

1. Так звана Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій, утворена за часів попереднього президента, об'єднує тільки верхню частину списку церков і конфесій, які діють в України. Інакше кажучи, значна частина українських віруючих у цьому органі не представлена.

2. Створений після останніх президентських виборів Департамент у справах релігій, який після виборів нового Президента замінив колишній Держкомрелігій, є яскравим символом тих суто формальних змін в урядових структурах, які аж ніяк не впливають на реальну ситуацію, в даному разі — на релігійну.

3. Той факт, що Департамент у справах релігій входить до складу Міністерства юстиції, досі так і не посприяв практиці розгляду в судах випадків порушень духовними особами законодавства України. Між тим немає жодного сумніву в тому, що з наближенням виборів-2006 число таких порушень зростає.

Клара ГУДЗИК, «День»
Газета: 
Рубрика: