Гучний скандал розгорається в опозиційній Партії регіонів, що раніше вирізнялася «залізною» дисципліною. Все почалося минулого тижня на закритому засіданні «синьо-білої» фракції — за день до розгляду в парламенті питання про висловлення вотуму недовіри Кабінету Міністрів. Річ у тім, що деякі регіонали не підтримали ідею форсування відставки уряду Тимошенко (яку просувала так звана група «РосУкрЕнерго», представлена депутатами Льовочкіним і Бойком), оскільки зібрати необхідні 226 «за» уявлялося нереальним.
Сергій Льовочкін пішов у контрнаступ. Нардеп оприлюднив заяву, в якій висунув низку скандальних звинувачень на адресу своїх колег (не називаючи при цьому конкретних імен). «Ці люди замазані корупцією і хабарництвом. 2007 року вони перекуповували депутатів із коаліції БЮТ — НУ-НС, а потім на вкрадені при цьому гроші купували собі маєтки в Дубаї. Вони замішані в корупційних діях нинішньої влади, їхня мета — отримати крісла в Кабінеті Міністрів Тимошенко. Заради крісел у Кабміні ці хлопчики готові здати партію під БЮТ, відмовитися від партійних принципів», — цитує парламентарія його прес-служба.
Що відбувається всередині Партії регіонів? Які плани, після провальної спроби відправити у відставку уряд, будують опозиціонери? Чи провокуватимуть «синьо-білі» дострокові вибори за допомогою складення мандатів, і чи збираються виводити на вулиці народ? Ці запитання «День» адресував учора одному з лідерів ПР — Борисові КОЛЕСНІКОВУ.
— Борисе Вікторовичу, як ви прокоментуєте останні скандальні заяви вашого колеги з фракції пана Льовочкіна?
— Знаєте, це все дуже смішно виглядає зі сторони, коли подібні заяви озвучує людина, яка перебуває в партії рік. Це перше. Друге. Смішно, коли про корупцію говорить чиновник, до того ж дрібний, який їздить на броньованому «Мерседесі», а насправді не зможе пояснити суспільству навіть придбання «Жигулів». Тож щодо цього можу сказати одне — цирк на воді, не більше.
— Проте кажуть, що на найближчому з’їзді Партії регіонів розглядатиметься питання про виключення деяких партійців. Що ви можете сказати стосовно цього?
— Це вирішуватиме з’їзд. А взагалі, якщо повернутися до заяви Льовочкіна, так потрібно сказати й про те, що він узагалі не навів конкретних фактів. Говорить про якихось хлопчиків, які готові здати партію тощо. Він діє за принципом Остапа Бендера: «Хто скаже, що це дівчинка, нехай першим кине в мене камінь».
— А якщо загалом, чи можна сказати, що на сьогодні в Партії регіонів існує єдина позиція і щодо тактичних завдань, і щодо стратегічних питань? Це питання актуальне, оскільки останнім часом у пресі все частіше поруч із Партією регіонів звучить слово «розкол». Зокрема зазначають, що далеко не всі представники ПР підтримують останню ініціативу Віктора Януковича про складання депутатських мандатів, що може спровокувати дострокові парламентські вибори.
— Послухайте, насправді — це ініціатива Льовочкіна. Що, зрештою, дає складення депутатських мандатів? Давайте пригадаємо, як відбулися минулі вибори.
Насправді нікому в Партії регіонів не шкода мандатів для того, щоб відсторонити цю бездарну команду від влади. Але річ у тім, що реально вибори можуть відбутися, як і минулого разу, шляхом публічних домовленостей між президентом, урядом і головою ВР. Однак для цього й Кабінет Міністрів, і Банкова повинні визнати свою неспроможність. Я вважаю, що необхідно провести одночасні парламентські та президентські вибори. Зробити, як свого часу Леонід Макарович Кравчук. Коли ситуація розпалилася, він добровільно пішов на такі вибори. Такий варіант, мені здається, став би реальним виходом із ситуації, що склалася.
— Інше питання, Борисе Вікторовичу, що за нинішніх умов такий сценарій здається не більш ніж хорошим сюжетом для фантастичного трилера...
— Швидше за все, оскільки всім дуже хочеться ще трошки покерувати.
— Чи братимуть участь на наступному тижні регіонали в голосуванні щодо питання урядових ротацій і як ви оцінюєте ініціативу представників БЮТ, які зареєстрували у ВР проект постанови про відсторонення з посади першого віце-спікера, вашого колеги з фракції Олександра Лавриновича?
— Якщо відставка Лавриновича відбудеться, і якщо на його місце буде призначений представник КПУ, це стане виявом корупції у чистому вигляді. Чому? Бо нашого представника, представника опозиції, хочуть змінити на представника кишенькової партії, якою стала КПУ при БЮТ.
Що ж до уряду, тут все логічно: якщо опозиція голосуватиме за уряд, вона, по суті, розділяє відповідальність за дії Кабінету Міністрів. Ми цього робити не збираємося.
— Було б цікаво почути вашу думку і щодо «кредитних пристрастей». Банкова зазначає, що позика в п’ять млрд. доларів від Росії — це здача Тимошенко національних інтересів, у Кабміні стверджують — це економіка, і нічого більше.
— А чим російський кредит відрізняється від кредиту МВФ?
— Словом, ви вважаєте, що навколо цієї теми багато інформаційних спекуляцій?
— Я вважаю, що якщо умови вигідні для України, переговори можна вести. Однак річ у тім, що в нинішній ситуації кредит менше ніж під 30% ніхто не дасть. Якщо ці умові будуть кращими, то я не бачу в цьому нічого поганого від кого б, до речі, цей кредит не надійшов: від Росії, від банку «Надра», чи від США, яка, в принципі, різниця? А всі ці розмови про держвласність за кордоном від СРСР... Так коли-небудь Україна візьме участь у боргах Радянського союзу. Коли свого часу підняли це питання, Україна не захотіла платити борги СРСР, чим повністю повторила більшовиків, які відмовилися платити царські борги.
— Яка на сьогодні потреба України в зовнішніх позиках?
— Довіра до банків підірвана дуже серйозно, тому потреба дійсно існує. Інше питання, як буде використано кредит? По суті, замість підтримки реального сектору, ви пам’ятаєте, восени багато грошей було витрачено на валютні спекуляції. І якщо в непрозорому рефінансуванні банків стовідсоткова відповідальність лежить на Національному банку, то в питанні курсоутворення уряд повинен розділити відповідальність.
— Багато хто з експертів називає провальне голосування за висловлення вотуму недовіри уряду провалом ініціаторів цього процесу — представників Партії регіонів. Як ви оцінюєте парламентські події, що відбулися минулого четверга?
— Я не назвав би це провалом. Опозиція в особі Партії регіонів показала своє відношення до уряду. І, до речі, ми давали уряду сто днів не для того, щоб зловтішатися над невдачами, а для того, щоб уряд спробував вибратися з нокауту.
— Чи нормально в умовах зростаючого невдоволення рядових українців ситуацією в країні виводити на вулиці людей?
— Це право українського народу, яке в нього ще ніхто не відбирав. Ми цю ситуацію, якщо ви пам’ятаєте, прогнозували ще 11 липня, коли вимагали відставки уряду. Комуністи нас тоді зрадили, точніше, зрадили не нас, а передусім своїх виборців.
(11 липня 2008 року — в останній перед парламентськими канікулами день Верховна Рада з подачі регіоналів розглянула питання відставки уряду Тимошенко. Мотивація одна: уряд проводить «бездарну економічну політику». Однак попрощатися з урядом Раді не вдалося. «За» проголосували лише 174 народних обранці. Жодного голосу за відставку Кабміну не дали ні комуністи, ні фракція Литвина. — Авт.).
— Але все ж, уточніть: чи апелюватимуть регіонали до людей і виводитимуть їх на вулиці?
— Скажу так: регіонали залишають за собою право звернутися безпосередньо до народу.
— Ваша особиста думка: 2009 року в Україні можуть відбутися позачергові вибори — парламентські чи президентські?
— Річ у тім, що в нашій країні все може змінитися буквально за годину. Це, безумовно, погано, оскільки немає стабільності, немає традицій, немає поваги до закону. Тому я нічого не можу виключати.
ДО РЕЧI
Позавчора Політрада кримської республіканської організації Партії регіонів виключила з партії голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим Віктора Плакиду та мера Сімферополя Геннадія Бабенка за порушення партійної дисципліни. Причиною ухвалення такого рішення стали земельні конфлікти в Сімферополі.
Схоже, Крим — це «перша ластівка» майбутніх кадрових чисток у Партії регіонів на багато вищому рівні...