Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Борис ТАРАСЮК: «Відбувається переосмислення політики США щодо України»

8 лютого, 2012 - 00:00
ФІЛІПП ГОРДОН

Останнім часом ми спостерігали низку подій, які спонукають замислитися над тим, якими є відносини України і США сьогодні, як Сполучені Штати розглядають українську ситуацію.

Тільки за минулий тиждень таких нагод було декілька: Євгенія Тимошенко виступила в американському Сенаті, Гілларі Клінтон зустрілася з Віктором Януковичем у рамках Мюнхенської конференції. Днями ж до Києва приїхав заступник державного секретаря США Філіпп Гордон.

Мета перебування пана Гордона в Києві — зустріч з українськими високопосадовцями та лідерами опозиції. Тема зустрічі широка — «Спільні інтереси наших країн».

Прем’єр Микола Азаров після спілкування із заступником держсекретаря говорив про важливість стратегічних стосунків зі США, задля чого Україна передала США високозбагачений уран та, попри значні економічні втрати, заморозила певні поставки обладнання подвійного призначення. Тоді як заступник держсекретаря США після зустрічі з американськими бізнесменами, які працюють в Україні, зазначив проблеми у веденні бізнесу. «На шляху збільшення обсягу американських інвестицій є перешкоди, зокрема в галузі оподаткування, у регуляторній політиці, у митній сфері, які стримують цей процес», — заявив пан Гордон.

З боку опозиції в зустрічі взяли участь Валентин Наливайченко, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Борис Тарасюк, а також Посол США Джон Теффт та представники посольства і держдепартаменту США.

У прес-службі «Фронту Змін» на запитання «Дня» про деталі зустрічі відповіли скупо і офіційно: «Обговорювалися питання політичних переслідувань в Україні, зокрема звільнення Юлії Тимошенко, а також виборів до Верховної Ради України восени 2012 року».

Більше інформації про переговори ми дізналися від Валентина Наливайченка та Бориса Тарасюка.

КОМЕНТАРI

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО, голова політради «Нашої України»:

— Насамперед ми говорили про підтримку громадянського суспільства і громадських організацій в Україні. Пан Гордон уже встиг зустрітися з представниками неурядових організацій, тож ми зійшлися на думці, що саме громадський сектор може відіграти принципову роль у захисті чесного волевиявлення, у підготовці місцевих спостерігачів та недопущенні масових фальсифікацій. Важливою буде також присутність іноземних, зокрема американських, спостерігачів на цих виборах.

Найголовніше, щоб представники опозиції виступили як єдина команда, зокрема у складенні єдиного партійного списку опозиції на виборах та в підтримці в кожному мажоритарному окрузі єдиного кандидата від опозиції, враховуючи думку місцевих громад.

Я виклав своє бачення щодо залучення до списку опозиції нових облич. Нам треба створити політичний «ліфт» для цілком нових людей — представників громадського сектору, нових лідерів громадської думки, журналістів, управлінців «нової хвилі», які хочуть брати участь у політиці. Отже, список об’єднаної опозиції — це має бути список нових людей і нових ідей. Лише поява нових людей у політиці зможе дати нашій країні шанс на реальні зміни.

Борис ТАРАСЮК, лідер Народного Руху України:

— Справді, останнім часом ми є свідками посиленої уваги різних американських інституцій до України. Це і згадані вами приклади: сенатські слухання, велика делегація українських політиків у Вашингтоні, що брали участь у молитовному сніданку. Чим це викликано? На мою думку, з одного боку, це викликано тривогою в адміністрації США щодо нинішньої політики української влади, а з другого — відбувається переосмислення політики США щодо України. Щоб ухвалити рішення — ви знаєте, що в американському Конгресі з’явився проект резолюції щодо України, — треба мати всю інформацію (чим і спричинено цю увагу до України). США як країна, що звикла мислити стратегічно, продовжує докладати зусиль, щоб допомогти Україні стати впливовою державою на Європейському континенті. Звичайно, не в інтересах США бачити, як найбільша за територією країна в Європі стає фактично маріонеткою Росії. Є зрозумілий інтерес США — спонукати нинішнє українське керівництво стати на шлях демократії, припинити порушення прав людини і звільнити лідерів опозиції. Ці мотиви останнім часом і спонукають до контактів, а не до того, щоб задовольнити українського президента чи високопосадовців.

Щодо перебування Філіппа Гордона в Києві. Цей візит відбувся в рамках останніх зусиль американської адміністрації повернути Україну на шлях демократичного розвитку. Гордон, який супроводжував Гілларі Клінтон в Мюнхені, мав поїздку у дві країни — Болгарію і Україну. В Україні він мав зустріч із представниками влади — прем’єр-міністром, главою Адміністрації Президента і з заступником міністра закордонних справ. Менш помітною для української преси стала його зустріч із представниками громадянського суспільства і представниками Комітету опору диктатурі. Вона стосувалася до загального контексту українсько-американських відносин і поточної ситуації в Україні. Обговорення відбулися в контексті важливих політичних подій у двох країнах, а саме — президентських виборів у США та парламентських виборів в Україні. Варто зауважити, що вибори у США відбудуться за тиждень після українських виборів. Це певною мірою позначатиметься на увазі, яку адміністрація США приділятиме парламентським виборам в Україні.

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: