Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Боротьба точиться за місця у... виборчих комісіях

21 жовтня, 2010 - 00:00

Це підтверджують події, що стрімко розвиваються впродовж двох останніх днів у Львові. Нагадаємо, що ТВК у Львові не включила до складу дільничних комісій представників більшості опозиційних партій та представників міського голови Львова Андрія Садового, що кандидує на другий термін. Відтак, чинний мер Львова подав скаргу до Центральної виборчої комісії на дії ТВК у Львові. «Із понад двохсот моїх представників у складі дільничних комісій залишилося лише 15 осіб. Це абсолютне беззаконня», — заявив Андрій Садовий.

Із цієї ж причини представники «Свободи» провели пікет міської ТВК, вимагаючи негайно оприлюднити списки членів дільничних виборчих комісій та протоколи жеребкування, а потім за допомогою стільців та столів забарикадували приміщення ТВК. Згодом представники кількох політичних сил на спільній прес-конференції заявили про фальсифікації у Львівській міській виборчій комісії: «Фальсифікації не готуються — вони вже ввійшли в активний процес ліквідації опозиції на місцевому рівні». Зокрема, представник ЛМО НРУ у Львівській міській виборчій комісії Віктор Пермяков зазначив, що дільничні виборчі комісії у Львові утворювалися з порушеннями — без відкритої інформації про кандидатів у ці комісії. Також виявилося, що 68 осіб у дільничних комісіях взагалі не мають львівської прописки — прописані в Івано-Франківській і Волинській областях. Голова ЛМО «Народний рух України» Валерій Веремчук звернув увагу на те, що дільничні комісії утворені з мінімально можливою кількістю членів — по вісімнадцять, а головами виборчих дільниць призначені люди 1989-1991 років народження, які жодного разу не брали участі в діяльності ДВК. Відтак учасники прес-конференції висловили готовність до радикальних заходів — мітингів, пікетів, акцій протесту, блокування роботи міської ТВК, мета яких — не допустити фальсифікацій на виборах 31 жовтня.

«Закон про місцеві вибори писаний на коліні, і це, радше, свідчить про «фаховість» нашого парламенту, — вважає політичний експерт Ігор Гулик. — А можливо, цей хаос програмувався свідомо, бо відомо, що в мутній водичці легше ловити рибку». Також експерт наголосив на абсолютній безкарності членів ТВК, бо терміни кампанії звужені до 50 днів, терміни окремих її етапів взагалі мінімізовано, і час для партій — учасників перегонів — на вагу золота. Зрозуміло, що в таких умовах судитися з ТВК — собі дорожче. З цієї безкарності випливає й мінімальна кількість членів львівської ТВК — по 18. Тому ситуація виглядає на те, що це удар по найрейтинговіших кандидатах з метою усунути їх із активної участі у виборах. Висновок експерт робить такий: у регіоналів забракло людей до складу ТВК (а це цілком закономірно в умовах Західної України), бо до складу виборчих комісій потрапили люди, які не мають місцевої реєстрації.

«Спротив, що зараз має місце у Львові, — це закономірна реакція на дії влади, яка хоче в будь-який спосіб забезпечити собі відповідний результат на Галичині, розуміючи, що такої підтримки на конкурентних і чесних виборах вона тут не має», — зазначає політолог Юрій Шведа.

На думку експертів, ефективним інструментом протистояння міг би бути бойкот виборів, але ВО «Свобода», рейтинг якої на Заході в останній час стрімко зріз, навряд чи змарнує шанс. Тому, можливо, саме свободівцям й не вартувало вдаватися до акцій протесту. З іншого боку, саме активний протест однодумці Тягнибоку зараз і використовують для додаткового піару — мовляв, ми «найопозиційніші» з усіх опозиційних.

Тепер щодо кандидатів на посаду міського голови Львова. Їх є двадцять один, але найрейтинговішими, за даними соціологічних досліджень, є представник ПР Петро Писарчук (за інформацією Соціологічної групи «Рейтинг», набирає на зараз 12%) і чинний міський голова Львова Андрій Садовий, який висувався від РХП і рейтинги якого, за різними оцінками, становлять від 25 до 48%. До речі, деякі зі спостерігачів оцінюють Андрія Садового як кандидата від Партії регіонів, говорячи про те, що він — та людина, яка повністю влаштовує Київ, бо працює напряму з Колесніковим, є в прекрасних стосунках із Ганною Герман, і взагалі, «він є мером, який більше влаштовує Регіони, ніж Писарчук», вважає політичний експерт Остап Дроздов.

«Садовий втримуватиме свій рейтинг на рівні 25 — 27 %, — вважає Ігор Гулик, — у нього є ядро виборців, які голосуватимуть за нього за будь-яких обставин. Я говорю про такі сторони діяльності львівського міського голови, як дороги, водопостачання тощо. Пересічному городянину байдуже, що, наприклад, цілодобове водопостачання з’явилося завдяки потужним фінансовим вливанням Тимошенко при потужному бажанні осідлати президентський пост. Я не кажу про те, що на ремонт львівських доріг кинуті величезні гроші не з місцевого, а державного бюджету... Але все позитивне, що зараз відбувається у Львові, асоціюється саме з Андрієм Івановичем. Відтак, як на мене, вибори мера у Львові вже відбулися».

І насамкінець: судовий розгляд із приводу скарг на дії ТВК, які подали Республіканська християнська партія та кандидат у мери Львова Андрій Садовий, із учора перенесено на сьогодні, оскільки суд не одержав підтвердження відповідача (ТВК) про те, що його повідомлено про засідання.

КОМЕНТАР

Віталій ТЕСЛЕНКО, заступник голови Комітету виборців України:

— Казати, що львівська ТВК щось порушує — хтось, когось блокує ми не можемо, тому що виконується закон. Причина не стільки в блокуванні, скільки в нереєстрації тих чи інших кандидатів, або списків. Але в багатьох випадках, ми стикаємося з таким моментом, коли ситуацію провокують ті, кого не реєструють. Тобто, присутні помилки при поданні документів. А комісії дуже прискіпливо ставляться до цього. Тому, при порушенні кандидатом норм вони мають формальне право не реєструвати. Ми, наприклад, знаємо, що в Партії регіонів ще за три місяці до виборів готували документи своїх кандидатів. Сиділи юристи, вичитували, що не скажеш про кандидатів інших політичних сил.

Взагалі проблема з реєстрацією кандидатів стосується всієї України. Але ж вона не з’явилася тільки на цих виборах. Вона була й на всіх попередніх місцевих виборах, просто всі вони проходили на фоні парламентських виборів. Тому, на місцеві вибори не звертали особливої уваги. Так, інколи присутній політичний підтекст, але коли стикаєшся з документацією, переконуєшся, що комісія мала підстави. Нажаль, у нас поки що не навчилися дотримуватися закону. Що стосується реєстрації в комісіях мешканців інших областей, то цього не забороняє закон. Ще на попередніх виборах політичні сили практикували такі моменти, коли людей із однієї області перекидали в іншу.


Іван КАПСАМУН, «День»

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: