Українським банкам загрожує блокування закордонних кореспондентських рахунків. Про це оголосив міністр фінансів Ігор ЮШКО. За його словами, запустити неприємну для нашої країни процедуру фінансових санкцій може міжнародна організація FATF, котра спеціалізується на боротьбі з відмивання грошей. Прем’єр-міністр Анатолій Кінах доручив Міністерству фінансів провести консультації з фракціями парламенту з метою координування лобістських зусиль для прийняття закону про відмивання коштів. Міністр фінансів Ігор Юшко зауважує, що закон треба прийняти якнайшвидше, оскільки на початку жовтня може бути вже пізно.
— З яким настроєм Мінфін готується до наступного засідання FATF?
— З 7 по 11 жовтня FATF буде розглядати питання по Україні, оскільки вона перебуває у відомому списку країн, які недостатньо співпрацюють з цим органом з питання боротьби з відмиванням брудних грошей. Єдине питання, яке є до України, це наявність відповідного законодавства. Точніше, його відсутність. В першому читанні цей законопроект у нас прийнятий. Він вже підготовлений до другого читання. На жаль, він ще не був розглянутий Верховною Радою. Сподіваюсь, що наступного (тобто на цьому тижні) цей документ буде розглянутий, оскільки фактично це буде вже останній термін для вчасного прийняття рішення.
— Чи буде Україна у жовтні пропонувати виключити її з так званого «чорного списку» країн, які не борються з відмиванням грошей?
— Питання про виключення зі списку не може бути розглянуте навіть за наявності закону. Після його прийняття пройде так званий моніторинговий рік, протягом якого відбудеться вивчення запровадження країною такого законодавства. Ось Росія, наприклад, прийняла такий закон майже рік тому, трохи менше, і вона зараз перебуває у моніторинговому періоді. Ми від Росії відстаємо майже на рік.
— Наскільки реальною сьогодні є загроза санкцій проти України?
— Я не думаю, що це можливо, оскільки прецедентів подібних ще не було. Але скажу, що це не бажано. В лютому FATF розробив процедурні питання реалізацiї санкцій, і це надзвичайно неприємні процедури. Одним з них є закриття чи блокування кореспондентських рахунків банків. Я думаю, не треба пояснювати, що це надзвичайно серйозні речі.
— Відомо, що у депутатів викликає багато зауважень перелік операцій, які можуть кваліфікуватись, як підготовка до відмивання грошей. Наприклад, йдеться про затримку повернення експортерами валютної виручки. Уряд готовий йти на поступки?
— До так званих предикатних злочинів, тобто тих, які передують відмиванню грошей, має бути віднесена обмежена кількість злочинів. Така позиція урядом підтримана.
— Як ви оцінюєте шанси законопроекту про боротьбу з відмиванням коштів у Верховній Раді?
— Профільний комітет доопрацював цей законопроект до розгляду у другому читанні і більшістю голосів підтримав урядову редакцію. В цьому сенсі у нас є порозуміння. Тепер вся справа в залі — треба набрати 226 голосів, а бажано більше, щоб бути впевненим, що цей закон пройде. Остання урядова нарада була присвячена саме тому, як співпрацювати з народними депутатами.
— Відомо, що деякі фракції принципово проти прийняття закону про боротьбу з відмиванням брудних грошей, бо він передбачає початок роботи так званої фінансової розвідки. Опозиційні політики побоюються, що цей орган стане таким же інструментом економічної і політичної боротьби, яким у свідомості бізнесменів є податківці. Чи можете ви це прокоментувати?
— На рівні депутатів є різні думки стосовно місця і концепції роботи цього органу, і взагалі, як це має відбуватись. Є певні побоювання — це буде ще однією силовою структурою. Але той факт, що вона утворена в складі Міністерства фінансів, має зняти ці побоювання, оскільки сам Мінфін не є силовою структурою.