На останньому засіданні Ради Міністрів Криму голова уряду Сергій Куніцин заявив: «З’явилася інформація, що в нас у зв’язку зі зміною керівництва главку, скориставшись затишшям, у Криму на ринках і на Південному березі знову з’явилися дрібні «бригадири» тих злочинних угруповань, які мали місце в Криму... Чи дійсно спостерігається деяка активізація, чи ви скажете, що це не відповідає дійсності?» — звернувся він до заступника начальника кримського УБОЗу Віктора Борисенка.
«Я вважаю, що це не відповідає дійсності, — сказав він. — Дрібні вимагачі були і явно ще будуть деякий період часу. Це розрізнені люди, часто не кримчани, загалом не можна сказати, що є організовані клани, які б жили на цьому…»
Невелике бліц-опитування, проведене на кількох ринках, засвідчило все-таки правоту прем’єр-міністра. Багато хто з торговців поставилися до опитування з острахом — кажуть: а що цим бандитам варто ваші кореспондентські посвідчення підробити? Деякі не стали й говорити. Ті ж, хто повірив, констатували, що здирства значно почастішали. Кожен обіцяє стати «дахом», а насправді — забирає гроші, і тільки його й бачили! Не даси — поб’ють, бува й скалічать, віднімуть товар, спалять твоє торгове місце. І захисту немає ніякого — вони діють сміливо, рішуче, майже відкрито, оперативно. Міліція ж, якщо і настигне, нікого вже не спіймає.
З осені 1997 року, коли начальником ГУ МВС в Криму призначено генерала Геннадія Москаля, досвідченого і жорсткого оперативника, в Криму було розгромлено спочатку організовані злочинні угруповання (ОЗУ) «Сейлем», потім «Башмаки». Нейтралізовано сотні злочинних груп. Від «опіки» ОЗУ було звільнено десятки тисяч комерційних структур, багато злочинних «авторитетів» потрапили під суд і за грати.
Нині ж, коли Геннадія Москаля призначено керувати міліцією в Дніпропетровській області, а новий начальник главку ще не показав себе, коли прокуратура і до того активно не виявляла себе, коли Верховна Рада автономії сконцентрувалася не на конкретній роботі, а на боротьбі зі своїм урядом, — в Криму обстановка пом’якшилася, «бригадири» знову відчули себе безкарними…
Формально боротьба з організованою злочинністю і корупцією в Криму вирує. Існує, як відомо, ціла Національна програма боротьби з корупцією. Всі офіційні структури — комісії, комітети, колегії — на місці. Нещодавно в Сімферополі почала діяти також громадська приймальня Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності і боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Одна біда — злочинці, рекетири і бандити по цих засіданнях не ходять. Вони «працюють» на ринках, у темряві, в глибинці.
Нещодавно уряд розглядав стан боротьби з корупцією та організованою злочинністю. За словами того ж Віктора Борисенка, тільки в першому півріччі силами УБОЗу виявлено 575 злочинів, у тому числі 271 — у сфері економіки: 40 розкрадання в особливо великих розмірах, 99 здирств особистого і громадського майна, 30 — хабарництва, 8 — шахрайства з фінансовими ресурсами, 27 випадків незаконного зберігання зброї, 53 — наркотиків. Усього викрито 57 злочинних груп, з яких левова частка діяла в економічній та виробничій сферах. Заарештовано 171 чоловік, зокрема 69 лідерів і членів колишніх злочинних угруповань. У них вилучено чимало зброї.
Проте, попри ці, здавалося б, вражаючі показники, у кримчан міцніє відчуття, що організована злочинність на півострові «оговталася» від дворічного переляку.