Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бунтівна столиця створює стиль,

або Про «популяцію гомосовєтикусів в умовах застою»
1 листопада, 2012 - 00:00
МОЖНА ПРИПУСТИТИ, ЩО СКАНДАЛЬНИЙ МОВНИЙ ЗАКОН ЗНАЧНО ДОДАВ ГОЛОСІВ «СВОБОДІ» НА ВИБОРАХ, ЯКА ПРОТЕСТУВАЛА ПРОТИ ЙОГО УХВАЛЕННЯ ХОЧ І НЕ ПАРЛАМЕНТСЬКИМИ МЕТОДАМИ, АЛЕ ТАКИМИ, ЩО ЗНАЙШЛИ ВІДГУК У ВИБОРЦІВ / ФОТО ЄФРЕМА ЛУКАЦЬКОГО
КИЇВ, 28 ЖОВТНЯ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

В той час, коли відомості про підрахунок бюлетенів по загальнодержавному багатомандатному округу на вчорашній день майже завершився, в окремих одномандатних округах не порахували і половину голосів. Симптоматично, що на більшості з цих округів перемагають представники опозиції — «Батьківщини», «УДАРу», «Свободи». Але під різними приводами робота окружних виборчих комісій затягується, а якщо і ведеться підрахунок, то під супровід конфліктних ситуацій із залученням кремезних хлопців певних кандидатів та спецпідрозділу «Беркут».

Програючи округ, так звані самовисуванці (наближені до влади) або кандидати від владних партій відверто затягують роботу комісії і роблять все, аби голоси рахувалися «правильно».

Головним чином, це стосувалося столичних округів. Після тривалих конфліктів в прямому значенні цього слова між самовисуванцем, секретарем Київської міської ради Галиною Герегою та представником «Свободи» Андрієм Ілленком на окрузі №215, вирвати перемогу все-таки вдалося останньому. Як?

«Попри вкрай брудну кампанію, яка відбувалася на 215-му окрузі, шалений адмінресурс, величезні масштаби підкупу виборців з боку провладного кандидата, нам вдалося перемогти абсолютно заслужено й чесно, — розповідає Іллєнко. — Ми знали, що перемагаємо, оскільки ми мали оригінали протоколів з мокрими печатками з усіх дільниць та провели власний паралельний підрахунок голосів, який показав мою перемогу з тим відривом, який наразі зафіксовано Центральною виборчою комісією. Ця перемога визнана всіма, окрім Гереги. Вона не вміє цивілізовано визнавати свою поразку: відбувається якась істерика. Після того, як у присутності десятків журналістів та телекамер, міжнародних спостерігачів, кандидатів у депутати від різних політичних сил, народних депутатів, було здійснено перерахунок голосів, Герега заявляє, що вимагає перерахунку голосів по всіх дільницях. Усі кандидати від влади, які програли починають робити такі заяви, але це повна маячня. Коли ми поставили питання про перерахунок на одній дільниці, вони не хотіли цього робити, а зараз хочуть перераховувати результати голосування по всьому округу. Я впевнений, що їм жодним чином не вдасться змінити ситуацію й перемога нікуди не подінеться».

За інший київський округ №223 на вечір вчорашнього дня боротьба ще тривала. Розгорнулася вона також між офіційним самовисуванцем Віктором Пилипишиним та ще одним «свободівцем» Юрієм Левченком.

«Ситуація у Левченка набагато складніша, — продовжує Іллєнко. — Він лідирує, але на окрузі йде тотальна фальсифікація на користь Пилипишина. Тому що фактично кожна виборча комісія підконтрольна людям кримінальної зовнішності, які там правлять бал. Відверто цинічно фальшують протоколи. Так само, як і на моєму окрузі, застосовується технологія, коли всі дільниці, на яких я перемагав з хорошим відривом, відправлялися на уточнення, а дільниці, на яких перемагала Герега, одразу ж приймалися на сервер. Саме тому я вирвався у лідери під кінець: тоді надійшли протоколи з дільниць, де я вигравав. Один з таких протоколів хотіли сфальшувати, щоб вкрасти в мене перемогу. Загалом, технологія уточненого протоколу на сьогоднішній день є основним засобом фальсифікації виборів».

Були проблеми і на інших столичних виборчих округах. Зокрема на 216-му, де розгорнулася боротьба між представницею «Батьківщини» Ксенією Ляпіною та самовисуванцем Олександром Супруненком, на 218-му — між ще одним представником «Батьківщини» Сергієм Терьохіним та представником Партії регіонів Ігорем Лисовим, на 214-му — між «ударевцем» Віктором Чумаком та самовисуванцем, представником «молодої» команди Черновецького Олесем Довгим (останній вже визнав свою поразку). За великим рахунком, якщо вдасться відстояти перемогу Левченка над Пилипишиним, а на інших округах не зміниться ситуація, то партія влади не матиме жодного кандидата від столиці. Це буде дуже показовим і водночас сенсаційним явищем. Не дивлячись на величезні гроші, адміністративний ресурс, підкуп виборців, скупчення чиновників в Києві, яким підказують як голосувати, Партія регіонів програє. Чим це може обернутися в подальшому, покаже час. Єдине, що зрозуміло — це певний сигнал.

Тим часом, неспокійно і в регіонах. Ситуація там погіршується ще і тим, що тиск та контроль з боку ЗМІ та лідерів опозиційних партій не такий значний як в столиці. У Черкаській області на вчорашній день були відомі переможці в усіх округах крім двох. Зокрема, в 194 виборчому окрузі перемагав кандидат від Об’єднаної опозиції Микола Булатецький. У нього щонайменше на сім тисяч голосів більше, ніж у кандидата-самовисуванця Валентини Жуковської, яку пов’язують із бізнесменом Дмитром Фірташем (пані Жуковська очолює ПАТ «Азот»). Як повідомив «Дню» Микола Булатецький, окружна виборча комісія почала гальмувати процес передачі інформації до ЦВК. Так, системний адміністратор, який вводив дані у комп’ютер, кудись зник. А тим часом провладні кандидати розпочали «атакувати» суди, вимагаючи на окремих дільницях визнати вибори недійсними:

«Уже п’ять позовів Жуковської задовольнили, щоб на деяких дільницях визнати вибори недійсними. При цьому представником комісії в суді є секретар комісії, який одночасно є працівником «Азоту». Загалом Валентина Жуковська і кандидат від Партії регіонів Віктор Парамонов подали 19 позовів. Наскільки мені відомо, лише на одній дільниці вибори визнали недійсними, хоча там і не було зафіксовано ніяких актів про порушення», — запевнив Микола Булатецький.

Дещо інша ситуація із окружною виборчою комісією № 197 з центром у місті Каневі. Тут, за даними ЦВК, лідирує самовисуванець Богдан Губський. Проте обласний штаб ВО «Батьківщина», провівши паралельний підрахунок голосів, стверджує, що Губський щонайменше на 5 тисяч голосів відстає від опозиційного кандидата Леоніда Даценка. Як повідомляє з місця подій прес-секретар Об’єднаної опозиції Тетяна Воронцова, тільки в ніч з 30 на 31 жовтня окружну виборчу комісію чотири рази штурмували невідомі. Стримували їх не лише опозиційні партії (а треба сказати, що під ОВК «чергують» представники «Свободи», «Удару» та «Батьківщини»), а й міліція та «Беркут».

Захистити вибір своїх кандидатів допомагали чинні нардепи. Зокрема, у окружних виборчих комісіях «чергували» Андрій Шевченко, Ігор Єресько, а в канівську ОВК Володимир Олійник.

«Я був у Каневі не як депутат, а як уповноважений від партії по загальнонаціональному округу, — говорить Олійник. — Безперечно, сама ситуація є ненормальною, бо затягування з підрахунком неприпустиме. У той же час, на місці я побачив, що окремих членів комісії «швидка» вивозила звідти. Принаймні, голову комісії вивезли на моїх очах. Далі — в залі засідань знаходилися люди, які не мали юридичного права там перебувати. Крім того, на мій погляд, чинився тиск на самих членів комісії. Я не буду говорити з якого боку, бо я цих людей не знаю. Але коли, наприклад, члени комісії залишилися, немає кворуму і технічна перерва вже більше двох годин, а їм починають читати Кримінальний кодекс — це не що інше, як тиск. Люди нервують і переживають. Тому, коли ми побачили, що кворуму немає, я їм запропонував діяти по закону. У даному випадку хтось із суб’єктів виборчого процесу повинен відправити свою скаргу до ЦВК, і ЦВК має право прийняти рішення і скоротити кворум або замінити членів ОВК. Як тільки відновить роботу комісія, тоді можна продовжувати підрахунок голосів. Якщо ж встановити результат буде важко, тоді щоб ЦВК прийняла рішення взяти до своєї компетенції підрахунок голосів».

У Вінницький області також виявився один проблемний округ — №11. Тут основні перегони розгорнулися між кандидатом від Об’єднаної опозиції Наталією Солейко та самовисуванцем, якого пов’язують з Петром Порошенком, колишнім губернатором області Олександром Домбровським. На вечір вчорашнього дня лідирувала опозиціонерка. В прес-службі Домбровського нам повідомили, що не дивлячись на те, що ухвалено рішення про перерахунок голосів, це рішення блокується, тому очікують представника ЦВК. В штабі кандидата навіть підготували звернення до лідерів Об’єднаної опозиції, адже, за їх словами, місцеві представники «Батьківщини» поширюють інформацію, що самовисуванець Домбровський є провладним кандидатом, що не відповідає дійсності. Як бачимо, йде боротьба опозиціонерів не тільки з провладними кандидатами. Яскравим підтвердженням цього є ситуація на кілько виборчих округах у Львівській області, де між собою в основному борються опозиційні кандидати. Там також затягується підрахунок голосів.

Прокоментувати ситуацію з комісіями в округах ми попросили члена Центральної виборчої комісії Андрія Магеру, який дуже коротко і лаконічно відповів: «Очевидно, на діяльність окремих комісій чиниться певний політичний тиск партій або кандидатів».

Остаточні висновки по виборам, звичайно, ще попереду, але вже зараз можна дати певну оцінку. «І все ж найбільше вразили на цих виборах масштаби фальсифікацій, брехні та байдужості, — пише на своїй сторінці у Facebook журналіст Володимир Стецюк. — Якщо би Центральна виборча комісія разом з результатами голосування могла оприлюднювати дані щодо кількості людей, які брали участь у каруселях, махінаціях, фальсифікаціях, які підкупляли і куплялися, продавали і продавалися, тиснули і гнулися, брутально залякували й лякалися, використовували адмінресурс і були власне цим адмінресурсом, виконували чиїсь замовлення у виборчих комісіях, закривали очі на кричущі порушення й не використовували довірену їм владу, щоби припинити ці порушення... Ми би просто вжахнулися тій кількості калірованих злодіїв і брехунів, які насправді й визначають наше майбутнє. І з цим треба щось робити, адже виведена ще за часів совка популяція гомосовєтікусів в умовах застою розпліднюється зі швидкістю кроликів, які вже найближчим часом можуть з’їсти не лише наші бюджетні можливості та економічний потенціал країни, а й ті жалюгідні крихти порядності і честі, що ще десь зберігаються в суспільстві, і взагалі майбутнє нації».

Іван КАПСАМУН, Анна ЧЕРЕВКО, «День»; Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси
Газета: 
Рубрика: