Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджет-02 — головна зона ризику, вважають експерти

31 січня, 2002 - 00:00

Високі темпи економічного зростання, досягнуті Україною 2001 року, Л. Хоффманн пояснює значним збільшенням (на 20%) обсягів інвестицій в Україні, позитивними наслідками девальвації гривні у 1998 — 1999 роках, активізацією зовнішньоторговельної діяльності та сприятливою загальносвітовою кон’юнктурою. Однак цього року ці чинники, на його думку, можуть вже не спрацювати: порівняно з минулим роком ситуація на світових товарних ринках помітно погіршилася («у США — період занепаду, уповільнилися темпи економічного зростання у Західній Європі»), ефект від девальвації гривні себе вичерпав, а у зовнішній торгівлі намітилися негативні тенденції. Нинішній стан проведення реформ Л.Хоффманн оцінює так: хоча руху у зворотньому напрямку немає, але й якихось імпульсів тут теж не спостерiгається. Втім, як уточнює він, це звична ситуація напередодні виборів.

З огляду на ці обставини, німецькі фахівці роблять висновок, що темпи економічного зростання у 2002 році будуть значно нижчими, ніж торік (9%), а проголошений урядом прогноз, на рівні 6%, вважають «досить оптимістичним». «Якщо темпи економічного зростання будуть меншими за 6%, то надходження до бюджету теж будуть меншими від запланованих», — стверджує Л. Хоффманн, називаючи при цьому держбюджет «ризикованою сферою №1». Крім того, існують інші чинники, які можуть негативно позначитися на наповненні бюджету, вважає він, — зокрема, йдеться про вимогу МВФ про погашення державою заборгованості, яка виникла через невідшкодування ПДВ. На думку експерта Німецької консультативної групи Рікардо Джучі, не треба також забувати про те, що експорт металургійної продукції займає велику частку в загальному українському експорті й у ВВП, і в разі зниження світових цін або попиту, це також суттєво позначиться на бюджеті. «Треба також проводити розумну політику обмінного курсу», — сказав «Дню» екперт і зауважив, що не можна підтримувати такий високий курс національної валюти, як це робиться зараз. Проте, за його словами, цією обставиною німецькі фахівці стурбовані найменше, оскільки цілком покладаються на Національний банк.

Як відомо, Президент України Леонід Кучма назвав бюджет-2002 нереалістичним і поставив перед урядом завдання вжити додаткових заходів по наповненнню бюджету. Вже перший місяць року засвідчив, що існують великі труднощі з надходженням бюджетних коштів: за станом на 23 січня до загального Фонду державного бюджету надійшло 1,5 млрд. грн., що складає 58,1% від планових надходжень.

Газета: 
Рубрика: