Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджет-2002 має стати переломним для розвитку науки та освіти

13 вересня, 2001 - 00:00

Як відомо, в розвинених країнах світу на потреби науки витрачають не менше 2,5—3% валового внутрішнього продукту. Ще 1990 року стаття витрат державного бюджету України на науку сягала 3,1% ВВП.

Відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» держава зобов’язана виділяти на ці потреби не менше 1,7% ВВП через систему базового та програмно-цільового фінансування. Причому, з 1999 по 2001 рік частка видатків на науку повинна зростати. Однак, попри Конституцію України, цей закон із року в рік порушується, фінансування науки в системі Національної Академії наук України та вищих навчальних закладів нестримно погіршується. Нині на ці потреби фактично витрачається менше 0,4 % ВВП. Цих коштів ледь вистачає лише на мізерну зарплатню вчених. Закриваються перспективні дослідження, розпадаються лабораторії та інститути, талановита молодь — цвіт і надія нації — виїжджає за кордон. З вітчизняної інтелектуальної карти зникають визнані у світі українські наукові школи. Українська наука опинилася на грані незворотної руйнації.

Така ситуація вимагає невідкладних заходів. Бюджет 2002 року має стати переломним щодо фінансування фундаментальних та прикладних досліджень. Особливої уваги заслуговує фінансова підтримка комплексу наукових досліджень, що мають загальнодержавне значення, запропонованих Президією НАН України та Спілкою ректорів вищих навчальних закладів України.

Серед них — розробка і впровадження інноваційних технологій, новітніх технологій вивільнення шахтних проходок від скупчення метану, захисту від інших технологічних загроз.

Ще один пріоритетний напрям бюджетного фінансування — комп’ютеризація сільських шкіл: цього вимагає катастрофічне відставання України із запровадженням у навчальні процеси сучасних інформаційних систем. Ми вважаємо необхідним і можливим передбачити і здійснити протягом 2002 року комп’ютеризацію не менше половини сільських середніх навчальних закладів. Уся система повинна бути забезпечена доступом до світової Iнтернет-мережі. Адже наша держава все більше відходить на узбіччя світового прогресу: сьогодні на 10000 мешканців припадає трохи більше 3-х Iнтернет-вузлів. Це у 362 рази менше, ніж у США, та в середньому у 60 разів менше, ніж у країнах ЄС.

Турбота про науку, про інтелектуальний потенціал — запорука економічного та соціального поступу держави. Забезпечивши стабільність і реалістичність у бюджетному фінансуванні фундаментальних та прикладних досліджень, ми створимо необхідні умови для здійснення наукових і освітянських програм, які визначають долю України.

Богдан ГУБСЬКИЙ, народний депутат України. За дорученням ради Фонду інтелектуальної співпраці «Україна — ХХI століття»
Газета: 
Рубрика: