Учора Верховна Рада України провалила два законопроекти, які фактично скасували б пенсійну реформу, прийняту 2011 року. У них пропонувалось для встановлення мінімального розміру пенсії знизити розмір страхового трудового стажу у чоловіків до 25 років, а у жінок — до 20. Зараз такий термін становить 35 і 30 років відповідно. Спершу за законопроект Сергія Міщенка проголосували 223 депутати, а за годину подібний законопроект авторства Людмили Денисової та Андрія Сенченка підтримали всього 221 депутат. Якщо першого разу за законопроект проголосували 11 членів фракції Партії регіонів, то під час другого вони не голосували зовсім. Частково вина за провал законопроектів лежить на опозиційних фракціях. Фракція БЮТ налічує у своєму складі 99 депутатів, присутні були 91, голосувало — 88 депутатів. З фракції Кличка були відсутні 7 осіб, зі «Свободи» — одна людина.
Заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Пашинський розповів «Дню», що при першому голосуванні система «Рада» не врахувала два голоси. «Володимир Яворівський сидить біля мене. На моїх очах він нажимав зелену кнопку. Денис Дзензерський, сидів через чотири людини, теж натискав. На жаль, система не спрацювала. І ці два депутати подали у секретаріат Верховної Ради заяву з проханням зарахувати голос», — підкреслив Пашинський.
Експерти зазначають, що не зважаючи на недоліки пенсійної реформи, бюджет може не витримати її скасування. Так, екс-міністр економіки Віктор Суслов переконаний, що в Україні немає джерел для виплати вищих та додаткових пенсій. «Повернення до старого законодавства потребує додаткових надходжень до Пенсійного фонду, хоча всі розуміють, що це нереально. І Наталія Королевська (міністр соціальної політики. — Авт.), мабуть, права, коли каже, що проведена пенсійна реформа виявилася неефективною. Але не тому, що не вирішила усіх проблем, а через брак коштів для її функціонування», — підкреслює екс-міністр.
Із Сусловим не погоджується Пашинський. Депутат каже, що в Україні не так вже і важко знайти 2,3 мільярда гривень для повернення до старого пенсійного закону. «За підрахунками економістів, в Україні 75% тендерів проводяться з одним учасником. В державі крадеться майже 100 мільярдів гривень на державних закупівлях. МВС 2009 року мало фінансування 7 мільярдів і тоді рівень довіри населення до них був 15%, а зараз бюджет МВС 15 мільярдів, а довіри до них 1%. Це найнижчий відсоток у світі», — підкреслив Пашинський.
У свою чергу, Суслов вважає, що кошти для пенсій треба шукати іншими шляхами. «Те, що зараз роблять депутати, — це чистий популізм. Якщо провели реформу, значить її потрібно було чітко дотримуватися, або непотрібно було її проводити. Зараз українські пенсії нижчі за російські та білоруські. Для того, щоб це виправити, — потрібно займатися розвитком економіки, а не розподілом грошей, яких нема. Потрібно приймати кроки, щоб збільшити доходи бюджету та пенсійного фонду. Перш за все, треба побороти зарплати у конвертах та корупцію», — підкреслив екс-міністр.