Міністерство оборони України в наступному році реалізовуватиме тільки ті програми, на які передбачено відповідні кошти в держбюджеті країни, заявив позавчора на брифінгу у Києві заступник міністра оборони Валерій Мунтіян. Він наголосив, що ті програми, що не мають реального бюджетного підтвердження, реалізовуватися не будуть. В. Мунтіян нагадав, що бюджет оборонної сфери на 2004 рік нараховує 4,924 млрд. грн., що становить 76,6%, від мінімально потрібних 6,4 млрд. За його словами, під керівництвом міністра оборони Євгена Марчука було проведено нараду, на якій визначено пріоритетні напрями Міністерства оборони. Насамперед, зазначив він, реалізовуватиметься програма реформування Збройних сил, а також підтримка їх боєготовності і боєздатності. Зокрема, на програму «Реформування і розвиток Збройних сил України» на наступний рік виділяється 269,7 млн. грн., що становить 90,9% від потрібних коштів. Проте, оцінює виділену суму В. Мунтіян, «це гарантований фінансовий ресурс, і є всі підстави вважати, що цю програму в наступному році буде виконано». Також бюджет- 2004 передбачає підвищення виплат для підготовки українських військовослужбовців до миротворчих операцій (277 млн. грн. — в 1,5 разу більше, ніж в поточному році).
За словами В. Мунтіяна, пріоритетним для Міністерства оборони залишається і будівництво житла для військовослужбовців та їхніх сімей. Уперше в Україні відповідну програму профінансовано на 100%. У результаті на будівництво житла в наступному році виділено 304,4 млн. грн. (цього року сума цих виплат становила 285 млн., а в попередні роки виділялося близько 15 млн. грн.), що дозволить придбати приблизно 5 тис. нових квартир.
Міноборони також домоглося істотного збільшення фінансування програм, які дозволять підвищити якісні показники Збройних сил. Зокрема, якщо в бюджеті 2003 року на забезпечення бойової і оперативної підготовки було передбачено 6,8 млн. грн, то наступного року на це планують виділити 31,6 млн. грн. На 23 млн. грн. збільшено також виплати на програму поновлення боєздатності, утримання, експлуатації і ремонту озброєння і військової техніки. Ця сума становила 97,8 млн. грн.
Ще кілька закладених в бюджеті сум дозволять, за словами заступника міністра, «не допустити, щоб Збройні сили з елемента захисту перетворилися на елемент небезпеки для населення». Зокрема, в 6 разів порівняно з поточним роком збільшилося фінансування програми забезпечення живучості і вибухопожежобезпеки арсеналів, баз, складів озброєння, ракет і боєприпасів (32,3 млн. грн.); у 5,3 разу — на утилізацію боєприпасів, непридатних для подальшого використання (20 млн. грн.).
Підбиваючи підсумки фінансування Збройних сил поточного року, В. Мунтіян повідомив, що 2003 року вперше за роки незалежності армію було профінансовано із загального фонду бюджету на 100%. За його словами, за станом на 19 грудня, із загального фонду ВР України отримали 3 млрд. 356 млн. грн., що становить 99,8% від передбачених 3 млрд. 363 млн. грн. Разом з тим, за словами В. Мунтіяна, виконання фінансування зі спеціального фонду становить всього 64,2% від передбаченої суми. За словами заступника міністра, це пов’язано насамперед з тим, що Державна акціонерна компанія «Нафтогаз України» не виконала всі зобов’язання перед військовим відомством. Нинішнього року борг цієї компанії перед Міноборони становив 140 млн. грн., сказав В. Мунтіян.