У тому, що опозиційна четвірка проіснує недовго, не сумнівався майже ніхто. Союзи з двома полюсами впливу, які мають практично протилежні інтереси, існують, короткочаснi. У четвірці такими полюсами були НУ і КПУ. Однак ніхто й подумати не міг, що четвірка дасть стільки комбінацій, які виходять за рамки всякої арифметики, різноманітних ситуативних альянсів. Спочатку була четвірка, потім трійка (КПУ+СПУ+БЮТ), потім на фоні політреформи сплила двійка (СПУ +КПУ). Сьогодні представники НУ знову заговорили про триєдиний союз, але вже у новому форматі. Так, у неділю на прес-конференції у Львові лідер УНП, яка входить до блоку «Наша Україна», Юрій Костенко анонсував «принципову згоду» увійти до коаліції демократичних сил, яка вийде на президентські вибори з єдиною програмою і єдиним кандидатом, лідерів Блоку Юлії Тимошенко і Соцпартії Олександра Мороза. Тему розвинув і Віктор Ющенко у вівторок в інтерв’ю журналістам, відзначивши, що переговорний процес у рамках трьох політичних сил («Наша Україна», Соцпартія, БЮТ) «проходить оптимістично й загалом є взаєморозуміння». Мало того, за словами лідера «Нашої України», на сьогоднішній день немає жодної позиції, яка б «заважала переговорному процесу». Нагадаємо, раніше представники «Нашої України» і БЮТ виступили з різкими заявами з приводу консультацій Петра Симоненка і особливо Олександра Мороза з Адміністрацією Президента. Яка перспектива «трійки» домовитися, але вже по суті? З таким запитанням «День звернувся до народних депутатів.
Георгій КРЮЧКОВ, фракція КПУ:
— Зараз ще рано про це говорити. Нехай домовляються. Можливо, з Тимошенко Ющенко зможе домовитись. Що ж стосується соціалістів, то зараз сказати важко.
З «Нашою Україною» ми розходимось з багатьох питань, які стосуються приватизації, зовнішньої політики, ставлення до комуністів. Прихід Ющенка до влади — це заборона Компартії на другий же день, отже, яка об’єднана опозиція та єдиний кандидат? Ми можемо консультуватися лише стосовно політичної реформи, що ж до єдиного кандидата, то це все одно, що поєднати вогонь і кригу. Особисто я не хочу, щоб після Леоніда Кучми був ще гірший за нього, а все наближається саме до цього.
Олег БЕСПАЛОВ, фракція «Регіони України»:
— Я не вірю в цей альянс. Я знаю багато протиріч між «Нашою Україною» і цими двома фракціями, які стосуються зовнішньополітичної орієнтації і національних питань. Ющенко ніколи не прийме якоїсь іншої кандидатури, а його кандидатура не підходить БЮТ і СПУ, як я вже говорив, з багатьох параметрів.
Кращим варіантом було б, коли висувається один кандидат від влади і кандидат від КПУ, СПУ і БЮТ. Ці три фракції не приймають кандидатуру Ющенка, а фракція «Наша Україна», звичайно, ніколи не піде на підтримку кандидата від КПУ. У цієї групи ще є досить пристойні шанси.
Віктор ПИНЗЕНИК, фракція «Наша Україна»:
— Я можу сказати тільки одне, що йдуть розмови й майже щоденні консультації і в рамках четвірки та окремо з кожною політичною силою, включаючи трійку. Є близькість позицій з багатьох питань. Але я думаю, що зараз передчасно говорити про якісь конкретні домовленості.
Співпраця в форматі трійки «Наша Україна», СПУ та БЮТ імовірна, але в першу чергу треба домовлятись про принципи, про ідеологію. Коли є домовленість з принципових напрямів діяльності, завжди легко домовитись з інших проблем. Я не виключаю можливості, що ми разом з БЮТ, СПУ матимемо єдиного кандидата в президенти.
Консультації з комуністами також велися, але здебільшого стосувалися процесу конституційної реформи. Зрозуміло, що комуністи матимуть свого кандидата на президентських виборах, і це не варто навіть обговорювати.
Борис АНДРЕСЮК, фракція СДПУ(О):
— За цією заявою проглядається бажання представити опозицію як монолітне єдине ціле. Щодо комуністів, то, безсумнівно, у них є своя позиція з цього приводу. Якщо ж говорити про співпрацю БЮТ і СПУ, то в цьому нічого немає нового. Про те, що ці дві політичні сили проводять єдину і узгоджену політику, відомо давно.
«Наша Україна» однозначно, і не приховує цього, робить ставку на Віктора Ющенка. Тому узгодити кандидатуру єдиного кандидата в рамках трійки СПУ, БЮТ і «Наша Україна» стає проблематичним. Якщо під час таких заяв не називається конкретна кандидатура, то говорити про консолідацію зусиль поки ще дуже рано. Мені здається, зараз між цими трьома політичними силами йдуть торги.
Степан ХМАРА, фракція БЮТ:
— Остаточних рішень немає. Переговорів як таких не було. Це бажання і, на мою думку, правильне бажання.
Говорити про співпрацю з комуністами не доводиться. Вони в будь-якому разі висуватимуть свого кандидата. Вони можуть лише ситуативно з окремих питань співробітничати з БЮТ та СПУ. Наша фракція розуміє, хто має найкращі перспективи на президентських виборах 2004 року, але для остаточного успіху потрібна широка коаліція політичних сил та подальше узгодження дій з найпринциповіших питань.
Станіслав НІКОЛАЄНКО, фракція СПУ:
— Я не можу сказати більше, ніж сьогодні зафіксовано в партійних документах. Політрада СПУ ще півроку тому прийняла рішення про те, що ми будемо учасниками президентських виборів. Ми не називали кандидата, але чітко зазначили, що братимемо участь у президентських виборах 2004 року. Тому говорити про домовленості між БЮТ, СПУ та «Нашою Україною» щодо координування своїх зусиль ще завчасно.
Дійсно, такі переговори постійно ведуться, але говорити про єдиного кандидата від трьох фракцій також зарано. Усе залежатиме від часових рамок. Коли відбудеться узгодження кандидатури? Перед першим туром чи перед другим? Я впевнений в тому, що буде досягнуто домовленості після першого туру. Чи буде єдиний кандидат до першого туру, над цим варіантом ми зараз міркуємо.