Тобто від Білого (майже) до — Чорного. Це не жарт, а кордони однієї з українських земель часів першого відомого чернігівського князя Мстислава Володимировича. 2024 р., сподіваємося, Україна матиме нагоду відсвяткувати тисячоліття його появи на історичній арені як лідера Сіверщини. Він відкриває сузір’я імен правителів, що в різні часи очолювали владу на теренах цієї землі. Серед них великий князь київський Володимир Мономах, великий князь Литовський Свидригайло Ольгердович, король Речі Посполитої Владислав ІV Ваза, наказний гетьман української козацької держави Павло Полуботок, голова РНК УСРР Панас Любченко...
Такі факти не становлять жодного відкриття для фахівців, але ж пам’ять про них досі залишається маргіналізованою. Тим прикріше, коли йдеться про державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування — тобто тих, хто безпосередньо працює у сфері державного управління, забезпечує (наразі не аналізує як і чому) його життєздатність, отже, значною мірою, й суспільства в цілому. Два року тому автор був шокований, почувши від одного поважного колеги з Києва: «Батурин, щось відоме. Там була якась війна?» Та розмова стала ще одним свідченням прірви, що утворилася в сучасній Україні між досягненнями істориків та масовою свідомістю (між іншим, за власними спостереженнями — і серед більшості студентів негуманітарних спеціальностей також). Чомусь державі досі подолати її не вдається, та й існуюча динаміка не радує. Мабуть, зусиль недостатньо — якщо вже дивитися на результат. І щирої зацікавленості аж надто бракує.
Такі зустрічі та враження від численних спілкувань свого часу підштовхнули невеликий творчий колектив у Чернігові до думки про необхідність створення документального телесеріалу «Європейські традиції міського врядування в Україні» як способу сприяння популяризації знань про власне минуле, засобу руйнації радянських міфів та ствердження традицій, що розвивалися на наших теренах природно, а не були привнесені силою. І от нова спроба, щоправда, за допомогою іншої форми.
19 лютого в чернігівському прес-клубі «Ділове слово» презентували серію плакатів «З історії адміністративно-територіального устрою Чернігово-Сіверщини: тисячоліття владних інституцій в регіоні». Розроблена вона протягом 2012 року місцевим Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів разом із громадською організацією «Сіверський інститут регіональних досліджень», ідею було підтримано облдержадміністрацією та обласною радою. На прикладі землі, що свого часу становила одну з основ для виникнення України, укладачі вирішили в популярній формі та в наочний спосіб розповісти про минуле наших владних інституцій та зміни адміністративно-територіального устрою від моменту їхнього виникнення і до сьогодення, до того ж висвітлити особисті долі регіональних керманичів.
За первісним задумом передбачалося показати минуле лише органів місцевого самоврядування, але ж як формалізовані владні інституції на Чернігово-Сіверщині вони з’явилися лише на початку ХVII ст. Тому, щоб штучно себе не обмежувати в часі та просторі, автори вирішили показати одночасно обидві основи державності — централізовану владу та різноманітні форми самоорганізації населення. Як наслідок глядач тепер може побачити п’ятнадцять плакатів. Перший вступний, а решта чотирнадцять розташовані у хронологічній послідовності, починаючи від Давньої Русі. А далі — Литовсько-Польська доба, Гетьманщина, Російська імперія, період Української революції 1917 — 1921 рр., радянська доба, сучасність. Головний наголос робився на поєднанні регіональних особливостей із загальноукраїнськими та європейськими подіями і тенденціями. Тобто задум ще й такий — показати регіональну владу (йдеться саме про неї, а не про історію землі загалом) на тлі епох, що змінювали одна одну.
У всіх плакатів більш-менш однакова структура, а саме: карти Чернігово-Сіверщини, схеми управління територією чи (та) громадами, ілюстративний матеріал (символіка, споруди, де розташовувалися адміністративні установи, копії документів, різні реконструкції тощо), історична довідка про органи влади доби що розглядається, вибірково — біографії керівників регіону та його громад. Такий підхід дозволяє, так би мовити, в одній площині порівнювати зміни що відбувалися протягом століть.
Робота, що презентується, має, насамперед, освітній характер. Але вона була б неможливою без дослідницьких елементів. Насамперед, в основі виставки — інформація з архівів, бібліотек, музеїв Києва, Чернігова, Ніжина, інших міст, приватних колекцій, досліджень істориків. Окрім того, в її рамках за літописним описом відтворено вище зазначені межі Чернігівського князівства доби Мстислава Володимировича. Використана карта землеволодінь Чернігівського магістрату. Запропонована карта поширення магдебурзького права на Чернігово-Сіверщині. Розроблено кілька нових схем фактичного (а не декларованого) державного управління радянського періоду та, відповідно до законодавства, нинішньої України. З’ясовано біографії багатьох керівників регіону. До речі, наведені та деякі інші факти засвідчують наявність відвертих прогалин, що й надалі потребують вивчення.
Тепер надруковано тридцять п’ять повнокольорових примірників виставки плакатів. Їх отримали місцеві органи влади та державні вищі навчальні заклади Чернігівщини. Одночасно плакати розміщено в Інтернеті. З ними може ознайомитися кожен небайдужий. Сподіваємося, що схожі розробки не обмежаться Чернігово-Сіверщиною.